Între timp, reparăm trotuarul de pe bd. Cuza Vodă, pe tronsonul dintre bd. Dacia și str. Independenței (partea pară).
Aici nu au fost efectuate lucrări de reabilitare de la darea în exploatare.
În prezent, se efectuează lucrări de decapare a stratului vechi de beton. Urmează schimbarea bordurilor și aplicarea pavajului. Vor fi create și noi locuri de parcare.
Anterior, bd. Cuza Vodă, de la bd. Dacia până la str. Sarmizegetusa, a fost reparat capital (trotuar, carosabil, parcări).
Sute de alte proiecte de infrastructură vor fi realizate în acest an în toate sectoarele capitalei.
***
Продолжается ремонт тротуара на бульваре Куза Водэ, на участке между бульваром Дачия и улицей Индепенденцей (чётная сторона).
Здесь не проводились ремонтные работы с момента ввода улицы в эксплуатацию.
В настоящее время ведутся работы по снятию старого бетонного покрытия. Далее планируется замена бордюров и укладка покрытия. Также будут обустроены новые парковочные места.
Ранее бульвар Куза Водэ, от бул. Дачия до ул. Сармизеджетуса, был капитально отремонтирован (тротуары, проезжая часть и парковки).
В этом году во всех секторах столицы будут реализованы сотни других инфраструктурных проектов.
Aici nu au fost efectuate lucrări de reabilitare de la darea în exploatare.
În prezent, se efectuează lucrări de decapare a stratului vechi de beton. Urmează schimbarea bordurilor și aplicarea pavajului. Vor fi create și noi locuri de parcare.
Anterior, bd. Cuza Vodă, de la bd. Dacia până la str. Sarmizegetusa, a fost reparat capital (trotuar, carosabil, parcări).
Sute de alte proiecte de infrastructură vor fi realizate în acest an în toate sectoarele capitalei.
***
Продолжается ремонт тротуара на бульваре Куза Водэ, на участке между бульваром Дачия и улицей Индепенденцей (чётная сторона).
Здесь не проводились ремонтные работы с момента ввода улицы в эксплуатацию.
В настоящее время ведутся работы по снятию старого бетонного покрытия. Далее планируется замена бордюров и укладка покрытия. Также будут обустроены новые парковочные места.
Ранее бульвар Куза Водэ, от бул. Дачия до ул. Сармизеджетуса, был капитально отремонтирован (тротуары, проезжая часть и парковки).
В этом году во всех секторах столицы будут реализованы сотни других инфраструктурных проектов.
❤18👍8
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Una dintre grădinițele pe care am deschis-o în ultimii ani, care a stat în paragină mai bine de 20 de ani.
Grădinița Nr. 3 din sectorul Buiucani al capitalei.
Prin sprijinul Primăriei Chișinău, instituția a fost renovată capital, modernizată și redeschisă în februarie 2023, în urma unei investiții de aproximativ 17 milioane de lei.
Astăzi, grădinița oferă copiilor condiții moderne, sigure și confortabile, iar părinților încrederea că cei mici beneficiază de educație de calitate într-un mediu prietenos, datorită atât condițiilor moderne, cât și educatorilor, bucătarilor și personalului auxiliar.
Cei 3 ani de activitate demonstrează că investițiile în educație sunt absolut necesare și reprezintă o investiție directă în viitorul copiilor și al nostru, al tuturor.
În municipiul Chișinău se construiesc, se redeschid și se modernizează instituții preșcolare, iar educația rămâne o prioritate. Îmi doresc ca asemenea investiții să fie extinse și în alte localități ale Republicii Moldova, pentru ca fiecare copil să beneficieze de șanse egale și de condiții demne pentru dezvoltare.
Grădinița Nr. 3 din sectorul Buiucani al capitalei.
Prin sprijinul Primăriei Chișinău, instituția a fost renovată capital, modernizată și redeschisă în februarie 2023, în urma unei investiții de aproximativ 17 milioane de lei.
Astăzi, grădinița oferă copiilor condiții moderne, sigure și confortabile, iar părinților încrederea că cei mici beneficiază de educație de calitate într-un mediu prietenos, datorită atât condițiilor moderne, cât și educatorilor, bucătarilor și personalului auxiliar.
Cei 3 ani de activitate demonstrează că investițiile în educație sunt absolut necesare și reprezintă o investiție directă în viitorul copiilor și al nostru, al tuturor.
În municipiul Chișinău se construiesc, se redeschid și se modernizează instituții preșcolare, iar educația rămâne o prioritate. Îmi doresc ca asemenea investiții să fie extinse și în alte localități ale Republicii Moldova, pentru ca fiecare copil să beneficieze de șanse egale și de condiții demne pentru dezvoltare.
❤20👍9🤩1
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Strada Gheorghe Asachi intră în reparație
În scurt timp, vom începe un nou proiect de infrastructură important pentru capitală, în special pentru sectorul Centru, de reabilitare a trotuarelor de pe str. Gheorghe Asachi, una dintre arterele principale din cartierul Telecentru, care, de-a lungul timpului, nu a beneficiat niciodată de reparații.
Lucrările vor cuprinde pavarea trotuarelor pe ambele părți, amenajarea spațiilor verzi și a locurilor de parcare, precum și instalarea mobilierului urban.
Totodată, la partea carosabilă vom efectua lucrări curente de asfaltare.
De asemenea, în cadrul proiectului, vor fi reabilitate arterele de legătură dintre șos. Hîncești și str. Gheorghe Asachi din preajma Liceului „Mihai Viteazul”.
Un nou proiect important pentru anul curent!
În scurt timp, vom începe un nou proiect de infrastructură important pentru capitală, în special pentru sectorul Centru, de reabilitare a trotuarelor de pe str. Gheorghe Asachi, una dintre arterele principale din cartierul Telecentru, care, de-a lungul timpului, nu a beneficiat niciodată de reparații.
Lucrările vor cuprinde pavarea trotuarelor pe ambele părți, amenajarea spațiilor verzi și a locurilor de parcare, precum și instalarea mobilierului urban.
Totodată, la partea carosabilă vom efectua lucrări curente de asfaltare.
De asemenea, în cadrul proiectului, vor fi reabilitate arterele de legătură dintre șos. Hîncești și str. Gheorghe Asachi din preajma Liceului „Mihai Viteazul”.
Un nou proiect important pentru anul curent!
❤17👍7🔥3⚡1
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Continuăm modernizarea bulevardului Iuri Gagarin.
Începem reabilitarea celeilalte părți a zonei pietonale a bulevardului, unde vor fi amenajate trotuare noi, spații verzi și zone noi de parcare pe perimetrul Gării Feroviare.
Este un proiect important pentru această zonă a orașului, care va îmbunătăți atât aspectul, cât și condițiile de deplasare pentru pietoni și șoferi.
Partea opusă a bulevardului a fost deja reabilitată, iar acum intervenim și pe acest segment pentru a continua modernizarea întregii artere.
Totodată, reparăm capital și carosabilul de pe bulevardul I. Gagarin, la care deja lucrăm.
Avem multe proiecte planificate în acest an și vom continua să investim în infrastructura orașului.
Începem reabilitarea celeilalte părți a zonei pietonale a bulevardului, unde vor fi amenajate trotuare noi, spații verzi și zone noi de parcare pe perimetrul Gării Feroviare.
Este un proiect important pentru această zonă a orașului, care va îmbunătăți atât aspectul, cât și condițiile de deplasare pentru pietoni și șoferi.
Partea opusă a bulevardului a fost deja reabilitată, iar acum intervenim și pe acest segment pentru a continua modernizarea întregii artere.
Totodată, reparăm capital și carosabilul de pe bulevardul I. Gagarin, la care deja lucrăm.
Avem multe proiecte planificate în acest an și vom continua să investim în infrastructura orașului.
❤13👏6👍3🔥2
Încă o curte de bloc este în reparație.
Este vorba despre adresa din strada Buiucani, 6, unde sunt reabilitate căile de acces spre și dinspre curte și sunt amenajate și marcate locurile de parcare prevăzute în proiect.
Următoarele etape ale proiectului prevăd:
▪️ instalarea mobilierului urban (bănci și coșuri de gunoi)
▪️ amenajarea unui teren de joacă pentru copii
▪️ repararea scării de acces dintre blocuri
▪️ amenajarea unui spațiu pentru uscarea rufelor, la solicitarea locatarilor
▪️ instalarea plăcii comemorative în memoria regretatului interpret Anatol Dumitraș, care a locuit în acest imobil
Totodată, la final vor fi executate lucrări de amenajare a terenului și a spațiilor verzi adiacente.
Continuăm să implementăm sute de proiecte în toate sectoarele capitalei.
Este vorba despre adresa din strada Buiucani, 6, unde sunt reabilitate căile de acces spre și dinspre curte și sunt amenajate și marcate locurile de parcare prevăzute în proiect.
Următoarele etape ale proiectului prevăd:
▪️ instalarea mobilierului urban (bănci și coșuri de gunoi)
▪️ amenajarea unui teren de joacă pentru copii
▪️ repararea scării de acces dintre blocuri
▪️ amenajarea unui spațiu pentru uscarea rufelor, la solicitarea locatarilor
▪️ instalarea plăcii comemorative în memoria regretatului interpret Anatol Dumitraș, care a locuit în acest imobil
Totodată, la final vor fi executate lucrări de amenajare a terenului și a spațiilor verzi adiacente.
Continuăm să implementăm sute de proiecte în toate sectoarele capitalei.
❤11👍5
🔴 Marta Kos, Comisar european pentru extindere, a anunțat astăzi că primul capitol de negocieri privind aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană urmează să fie deschis la mijlocul lunii iunie.
Acesta este un pas important pentru Republica Moldova.
Totodată, trebuie să recunoaștem că, în prezent, suntem departe de a întruni criteriile de la Copenhaga, care prevăd: stabilitatea instituțiilor ce garantează democrația, statul de drept, drepturile omului, precum și respectarea și protejarea minorităților, o economie de piață funcțională, capacitatea de a implementa în mod eficient normele, standardele și politicile care constituie legislația UE și multe altele.
Începerea negocierilor trebuie să determine guvernarea Republicii Moldova să trateze cu maximă responsabilitate criteriile de la Copenhaga și să înceapă, în sfârșit, să acționeze concret pentru a asigura democrația, statul de drept, respectarea drepturilor omului, implementarea reformelor autentice și relansarea economiei.
Dar suntem departe de aceste realități și, dacă toate aceste lucruri nu vor fi realizate, nu vom putea vorbi, în termeni reali, despre aderarea la UE.
Deocamdată, vedem acțiuni politice și interese personale ale unui partid, atât în ceea ce privește reforma administrației publice locale, care are loc fără un consens larg în societate și prin presiuni și șantaj asupra primarilor, cât și în ceea ce privește reforma în educație, care, la rândul său, se limitează la o abordare politică și nu la dezvoltarea unui domeniu atât de important.
Pe lângă toate acestea, sunt întreprinse și acțiuni care duc la delapidarea bugetului municipiului Chișinău.
Timpul declarațiilor frumoase a trecut. A venit timpul acțiunilor concrete!
Acesta este un pas important pentru Republica Moldova.
Totodată, trebuie să recunoaștem că, în prezent, suntem departe de a întruni criteriile de la Copenhaga, care prevăd: stabilitatea instituțiilor ce garantează democrația, statul de drept, drepturile omului, precum și respectarea și protejarea minorităților, o economie de piață funcțională, capacitatea de a implementa în mod eficient normele, standardele și politicile care constituie legislația UE și multe altele.
Începerea negocierilor trebuie să determine guvernarea Republicii Moldova să trateze cu maximă responsabilitate criteriile de la Copenhaga și să înceapă, în sfârșit, să acționeze concret pentru a asigura democrația, statul de drept, respectarea drepturilor omului, implementarea reformelor autentice și relansarea economiei.
Dar suntem departe de aceste realități și, dacă toate aceste lucruri nu vor fi realizate, nu vom putea vorbi, în termeni reali, despre aderarea la UE.
Deocamdată, vedem acțiuni politice și interese personale ale unui partid, atât în ceea ce privește reforma administrației publice locale, care are loc fără un consens larg în societate și prin presiuni și șantaj asupra primarilor, cât și în ceea ce privește reforma în educație, care, la rândul său, se limitează la o abordare politică și nu la dezvoltarea unui domeniu atât de important.
Pe lângă toate acestea, sunt întreprinse și acțiuni care duc la delapidarea bugetului municipiului Chișinău.
Timpul declarațiilor frumoase a trecut. A venit timpul acțiunilor concrete!
❤8👍8🔥2💯2👌1
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
În aceste zile particip la unul dintre cele mai importante evenimente din lume, WTCF Beijing Fragrant Hills Tourism Summit 2026, desfășurat la Beijing, Republica Populară Chineză, sub genericul „Turism Inteligent, Viitor Promițător”.
Evenimentul este organizat de World Tourism Cities Federation (WTCF), una dintre cele mai importante platforme globale de cooperare între orașe și actori din domeniul turismului.
Municipiul Chișinău este membru al WTCF din anul 2022 și participă activ la inițiativele și activitățile promovate de această organizație internațională.
În cadrul summitului, prezentăm Chișinăul la Global Mayors’ Dialogue – Beijing 2026, alături de primari și lideri locali din Europa, Asia, America Latină și Africa, unde sunt discutate soluții pentru dezvoltarea orașelor și valorificarea potențialului turistic în contextul noilor tehnologii și al transformărilor globale din sectorul turismului.
Totodată, voi avea mai multe întrevederi bilaterale cu primari, reprezentanți ai administrațiilor locale din diferite regiuni ale lumii și reprezentanți ai organizațiilor internaționale.
Discuțiile vizează consolidarea relațiilor de cooperare, schimbul de experiență și bune practici, precum și identificarea unor noi oportunități de parteneriat în domenii precum dezvoltarea urbană, promovarea turismului, investițiile și proiectele internaționale de interes comun.
Participarea la acest eveniment oferă municipiului Chișinău o platformă importantă de promovare internațională și contribuie la consolidarea relațiilor cu orașe și organizații din întreaga lume, în vederea dezvoltării durabile și a creșterii atractivității turistice a capitalei.
Evenimentul este organizat de World Tourism Cities Federation (WTCF), una dintre cele mai importante platforme globale de cooperare între orașe și actori din domeniul turismului.
Municipiul Chișinău este membru al WTCF din anul 2022 și participă activ la inițiativele și activitățile promovate de această organizație internațională.
În cadrul summitului, prezentăm Chișinăul la Global Mayors’ Dialogue – Beijing 2026, alături de primari și lideri locali din Europa, Asia, America Latină și Africa, unde sunt discutate soluții pentru dezvoltarea orașelor și valorificarea potențialului turistic în contextul noilor tehnologii și al transformărilor globale din sectorul turismului.
Totodată, voi avea mai multe întrevederi bilaterale cu primari, reprezentanți ai administrațiilor locale din diferite regiuni ale lumii și reprezentanți ai organizațiilor internaționale.
Discuțiile vizează consolidarea relațiilor de cooperare, schimbul de experiență și bune practici, precum și identificarea unor noi oportunități de parteneriat în domenii precum dezvoltarea urbană, promovarea turismului, investițiile și proiectele internaționale de interes comun.
Participarea la acest eveniment oferă municipiului Chișinău o platformă importantă de promovare internațională și contribuie la consolidarea relațiilor cu orașe și organizații din întreaga lume, în vederea dezvoltării durabile și a creșterii atractivității turistice a capitalei.
❤15👍10🤩1
Chișinăul prezentat la Beijing, China.
În cadrul Global Mayors’ Dialogue – Beijing 2026, cu tema „Călătorii Inteligente, Orașe Puternice”, la unul dintre cele mai importante evenimente internaționale dedicate dezvoltării turismului urban, WTCF Beijing Fragrant Hills Tourism Summit 2026, am prezentat viziunea capitalei privind dezvoltarea unui turism urban modern, inteligent și sustenabil.
Am vorbit despre obiectivele și rezultatele Strategiei „Chișinău – Capitală Turistică 2022–2026”, precum și despre eforturile municipiului de a transforma orașul într-o destinație mai accesibilă, conectată și atractivă pentru vizitatori.
Am prezentat investițiile realizate în promovarea internațională și digitală a orașului, inclusiv dezvoltarea traseelor turistice digitale, a audioghidurilor multilingve, a tehnologiilor NFC și a aplicațiilor inteligente pentru transportul public, care contribuie la îmbunătățirea experienței turiștilor și a locuitorilor deopotrivă.
Am subliniat importanța turismului sustenabil și implicarea Municipiului Chișinău în proiecte europene care promovează dezvoltarea responsabilă a destinațiilor turistice, schimbul de bune practici și adoptarea soluțiilor inovatoare pentru creșterea competitivității orașelor.
Participarea Chișinăului la acest summit oferă oportunități valoroase de dialog și cooperare cu lideri ai administrațiilor locale, organizații internaționale și experți din întreaga lume.
Evenimentul este organizat de World Tourism Cities Federation (WTCF), la Beijing, China, iar municipiul Chișinău este membru al WTCF din anul 2022.
În cadrul Global Mayors’ Dialogue – Beijing 2026, cu tema „Călătorii Inteligente, Orașe Puternice”, la unul dintre cele mai importante evenimente internaționale dedicate dezvoltării turismului urban, WTCF Beijing Fragrant Hills Tourism Summit 2026, am prezentat viziunea capitalei privind dezvoltarea unui turism urban modern, inteligent și sustenabil.
Am vorbit despre obiectivele și rezultatele Strategiei „Chișinău – Capitală Turistică 2022–2026”, precum și despre eforturile municipiului de a transforma orașul într-o destinație mai accesibilă, conectată și atractivă pentru vizitatori.
Am prezentat investițiile realizate în promovarea internațională și digitală a orașului, inclusiv dezvoltarea traseelor turistice digitale, a audioghidurilor multilingve, a tehnologiilor NFC și a aplicațiilor inteligente pentru transportul public, care contribuie la îmbunătățirea experienței turiștilor și a locuitorilor deopotrivă.
Am subliniat importanța turismului sustenabil și implicarea Municipiului Chișinău în proiecte europene care promovează dezvoltarea responsabilă a destinațiilor turistice, schimbul de bune practici și adoptarea soluțiilor inovatoare pentru creșterea competitivității orașelor.
Participarea Chișinăului la acest summit oferă oportunități valoroase de dialog și cooperare cu lideri ai administrațiilor locale, organizații internaționale și experți din întreaga lume.
Evenimentul este organizat de World Tourism Cities Federation (WTCF), la Beijing, China, iar municipiul Chișinău este membru al WTCF din anul 2022.
❤18👍8🤩1
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Businessul cu „GUNOIȘTEA” celor din PAS continuă.
Deși Agenția de Mediu a interzis transportarea deșeurilor la așa-zisul „centru de sortare” din Sângera, potrivit informațiilor disponibile, compania respectivă continuă să aducă gunoi pe acel teren, selectează ceea ce îi convine, iar restul deșeurilor sunt transportate ulterior în alte locații.
Sub acoperirea deputaților și ministrului mediului de la PAS.
Ani la rând, aceeași companie a depozitat deșeuri pe un teren neautorizat din apropierea localității Băcioi, transformându-l într-o adevărată groapă de gunoi, în vecinătatea terenurilor agricole ale oamenilor.
După suspendarea parțială a activității și rămasă fără soluții pentru depozitarea deșeurilor, compania a recurs la șantaj și dezinformare, susținând că Î.M. Regia „Autosalubritate” i-ar fi interzis accesul la poligonul autorizat de la Țînțăreni.
Însă minciuna are picioare scurte. S-a demonstrat public că firma respectivă avea un contract formal cu „Autosalubritate”, necesar doar pentru obținerea autorizației de mediu. În realitate, deșeurile nu erau transportate conform contractului, ci pe terenuri neautorizate din apropierea localității Sângera.
Mai mult, pentru o anumită perioadă, aceeași companie a transportat gunoiul neautorizat pe un alt teren din Colonița.
Astăzi aflăm că deșeurile colectate de aceeași companie, protejată de cumetri, deputați și miniștri PAS, sunt transportate la Boșcana.
Situația este cu atât mai revoltătoare cu cât, anterior, compania care presta servicii de salubrizare la Boșcana a fost supusă presiunilor și a rămas fără contract cu autoritățile locale, pe motiv că nu ar fi întrunit condițiile de mediu. Astăzi însă, în aceeași localitate apare operatorul favorizat de guvernare, iar terenul pe care sunt depozitate deșeurile nu întrunește, la rândul său, condițiile prevăzute de normele ecologice.
Băcioi, Sângera, Colonița, iar acum Boșcana. Același operator, aceleași practici, aceleași probleme de mediu și aceeași protecție politică.
❗️Iar astăzi, 5 iunie, este Ziua Mondială a Mediului.
Celor din PAS nu le pasă.
Ei fac business pe sănătatea oamenilor.
Deși Agenția de Mediu a interzis transportarea deșeurilor la așa-zisul „centru de sortare” din Sângera, potrivit informațiilor disponibile, compania respectivă continuă să aducă gunoi pe acel teren, selectează ceea ce îi convine, iar restul deșeurilor sunt transportate ulterior în alte locații.
Sub acoperirea deputaților și ministrului mediului de la PAS.
Ani la rând, aceeași companie a depozitat deșeuri pe un teren neautorizat din apropierea localității Băcioi, transformându-l într-o adevărată groapă de gunoi, în vecinătatea terenurilor agricole ale oamenilor.
După suspendarea parțială a activității și rămasă fără soluții pentru depozitarea deșeurilor, compania a recurs la șantaj și dezinformare, susținând că Î.M. Regia „Autosalubritate” i-ar fi interzis accesul la poligonul autorizat de la Țînțăreni.
Însă minciuna are picioare scurte. S-a demonstrat public că firma respectivă avea un contract formal cu „Autosalubritate”, necesar doar pentru obținerea autorizației de mediu. În realitate, deșeurile nu erau transportate conform contractului, ci pe terenuri neautorizate din apropierea localității Sângera.
Mai mult, pentru o anumită perioadă, aceeași companie a transportat gunoiul neautorizat pe un alt teren din Colonița.
Astăzi aflăm că deșeurile colectate de aceeași companie, protejată de cumetri, deputați și miniștri PAS, sunt transportate la Boșcana.
Situația este cu atât mai revoltătoare cu cât, anterior, compania care presta servicii de salubrizare la Boșcana a fost supusă presiunilor și a rămas fără contract cu autoritățile locale, pe motiv că nu ar fi întrunit condițiile de mediu. Astăzi însă, în aceeași localitate apare operatorul favorizat de guvernare, iar terenul pe care sunt depozitate deșeurile nu întrunește, la rândul său, condițiile prevăzute de normele ecologice.
Băcioi, Sângera, Colonița, iar acum Boșcana. Același operator, aceleași practici, aceleași probleme de mediu și aceeași protecție politică.
❗️Iar astăzi, 5 iunie, este Ziua Mondială a Mediului.
Celor din PAS nu le pasă.
Ei fac business pe sănătatea oamenilor.
🔥10❤6👍6🤩1💯1
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
„Moldova are artă – Chișinăul are artă” a ajuns la ediția a V-a.
Primăria Chișinău a devenit partener al proiectului cultural inedit, care reunește elevi din școlile de muzică și liceele de artă din capitală, tineri susținuți de profesori dedicați și părinți care cred în vocația artistică a copiilor lor.
Avem copiii care merită și trebuie promovați și noi chiar asta facem.
Tinerii sunt viitorul cultural al acestui oraș minunat, iar Primăria Chișinău, rămâne un promotor activ al culturii locale și al tinerilor talentați din capitală.
Primăria Chișinău a devenit partener al proiectului cultural inedit, care reunește elevi din școlile de muzică și liceele de artă din capitală, tineri susținuți de profesori dedicați și părinți care cred în vocația artistică a copiilor lor.
Avem copiii care merită și trebuie promovați și noi chiar asta facem.
Tinerii sunt viitorul cultural al acestui oraș minunat, iar Primăria Chișinău, rămâne un promotor activ al culturii locale și al tinerilor talentați din capitală.
❤14👍10
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
❗️Vă rugăm să fiți prudenți.
Ploile puternice continuă în Chișinău, dar și în zona de centru a țării.
Pe parcursul nopții, precum și la această oră, toate regiile intervin continuu pe străzile capitalei, în toate sectoarele.
Deși suntem anunțați de Cod Galben de instabilitate atmosferică, ceea ce se întâmplă în centrul țării probabil a depășit cu mult nivelul unui Cod Portocaliu.
Sunt inundate străzi, localități și terenuri agricole.
Rog toți cetățenii să rămână acasă, să nu pornească la drum lung și să nu iasă din locuințe dacă nu este o urgență.
Aveți grijă ca cei mici să fie în siguranță.
Vremea poate părea liniștită, însă periodic au loc descărcări electrice care, în doar câteva minute, provoacă inundarea unor zone întinse.
Aveți grijă, iar în caz de necesitate sunați la Dispeceratul Central Municipal: (022) 22-22-67 și (022) 22-26-04.
***
❗️Пожалуйста, будьте осторожны.
Сильные дожди продолжаются в Кишинёве, а также в центральной части страны.
В течение ночи и в настоящий момент все коммунальные службы непрерывно работают на улицах столицы во всех секторах.
Хотя объявлен жёлтый код атмосферной нестабильности, происходящее в центре страны, вероятно, значительно превышает уровень оранжевого кода.
Затоплены улицы, населённые пункты и сельскохозяйственные угодья.
Прошу всех граждан оставаться дома, не отправляться в дальние поездки и не выходить без крайней необходимости.
Позаботьтесь о том, чтобы дети находились в безопасности.
Погода может казаться спокойной, однако периодически происходят грозовые разряды, которые всего за несколько минут вызывают затопление обширных территорий.
Берегите себя, а в случае необходимости звоните в Центральную муниципальную диспетчерскую службу: (022) 22-22-67 и (022) 22-26-04.
Ploile puternice continuă în Chișinău, dar și în zona de centru a țării.
Pe parcursul nopții, precum și la această oră, toate regiile intervin continuu pe străzile capitalei, în toate sectoarele.
Deși suntem anunțați de Cod Galben de instabilitate atmosferică, ceea ce se întâmplă în centrul țării probabil a depășit cu mult nivelul unui Cod Portocaliu.
Sunt inundate străzi, localități și terenuri agricole.
Rog toți cetățenii să rămână acasă, să nu pornească la drum lung și să nu iasă din locuințe dacă nu este o urgență.
Aveți grijă ca cei mici să fie în siguranță.
Vremea poate părea liniștită, însă periodic au loc descărcări electrice care, în doar câteva minute, provoacă inundarea unor zone întinse.
Aveți grijă, iar în caz de necesitate sunați la Dispeceratul Central Municipal: (022) 22-22-67 și (022) 22-26-04.
***
❗️Пожалуйста, будьте осторожны.
Сильные дожди продолжаются в Кишинёве, а также в центральной части страны.
В течение ночи и в настоящий момент все коммунальные службы непрерывно работают на улицах столицы во всех секторах.
Хотя объявлен жёлтый код атмосферной нестабильности, происходящее в центре страны, вероятно, значительно превышает уровень оранжевого кода.
Затоплены улицы, населённые пункты и сельскохозяйственные угодья.
Прошу всех граждан оставаться дома, не отправляться в дальние поездки и не выходить без крайней необходимости.
Позаботьтесь о том, чтобы дети находились в безопасности.
Погода может казаться спокойной, однако периодически происходят грозовые разряды, которые всего за несколько минут вызывают затопление обширных территорий.
Берегите себя, а в случае необходимости звоните в Центральную муниципальную диспетчерскую службу: (022) 22-22-67 и (022) 22-26-04.
❤19👍6👌2