Այնպես որ, ամեն ինչ շատ ավելի է խճճված, քան կարող է թվալ առաջին հայացքից։ Ամեն դեպքում, աչքը պետք է անընդհատ Ալիևի վրա պահել։ Նորից եմ կրկնում՝ ինչ-որ բան փոխվել է նրա վարքագծում
«Ոսկանապատ» վերլուծական կենտրոն
❗️❗️❗️Ներքաղաքական դրության մասին։ Ցանցում նայում եմ՝ շատերն են քննադատում ընդդիմադիր պատգամավորներին խորհրդարան գնալու համար։ Ավելի ճիշտ՝ չեն քննադատում։ Չարախնդում են։ Մեծամասնության մասին եմ խոսում, իհարկե. սրտացավության մասնավոր դեպքեր երևի թե կան։ Չգիտեմ։ Բայց ինձ հիմա ուրիշ հարց է հետաքրքիր։ Էն որ չէին գնում՝ նույն մարդիկ էլի չէի՞ն քննադատում։
Հիմա լուրեր են շրջանառվում, որ Իշխանը կարող է չգնա խորհրդարան, մանդատը վայր դնի։ Ի՞նչ կլինի այդ դեպքում։ Ասեմ՝ նույնը։ Գնա էլ չարախնդալու են, չգնա էլ՝ չարախնդալու են։ Իսկ ինչու՞։
Ցավոք, ես այդ ինչու-ի պատասխանն էլ ունեմ։ Ավելին ասեմ՝ Իշխանին ես զգուշացրել եմ, որ հենց ասյպես է լինելու։ Ինքը գիտեր ինչի է գնում ու մեկ է կատարեց այդ քայլը։ Ի տարբերություն շատ-շատերի, որոնք նույնպես գիտեին ինչ դժվար ժամանակներ են սպասվում մեզ՝ որպես ժողովուրդ, որպես երկիր, որպես քաղաքական դաշտի մասնակից ու որպես սովորական մարդ։ Գիտեին, բայց նախընտրեցին ոչինչ չանել, սպասել։ Ոմանք, որովհետև չէին հավատում, որ ի վիճակի են բան փոխել։ Ոմանք, որովհետև վախեցան պատասխանատվության տակ մտնել։ Ոմանք, որովհետև մտքում հաշտվեցին այն սցենարների հետ, որոնք կարծում էին, որ անպայման կյանքի կկոչվեն։
Հիմա էլ բողոքում են, թե բա ինչու՞ է Իշխանը համարվում շարժման առաջնորդ, կամ էլ թե լավ առաջնորդ չի, մարդկանց տուն է ուղարկում և այլն, և այլն։ Ուրեմն ասեմ՝ գոնե ես լավ գիտեմ, թե քանի հոգու է Իշխանը գնացել և խնդրել, որպեսզի միանան փողոց դուրս եկած ժողովրդին, առաջնորդեն այդ շարժումը։ Ես գիտեմ, թե քանի վիրավորանք է Իշխանը կուլ տվել, որպեսզի ընդդիմության միասնականությանը ոչինչ չսպառնա։ Ասում են, թե Իշխանը ոչ մի արդյունք չէր ունենա, եթե նրան չօգնեին ընդդիմադիր այլ քաղաքական ուժերն ու հատկապես երկրորդ և երրորդ նախագահները։ Ճիշտ է։ Բայց ու՞մ օգնեին։ Տանը նստած առաջնորդների՞ն։ Ֆեյսբուքյան քննադատների՞ն։ Ու՞մ։
Էս վիճակն այլևս չի կարելի հանդուրժել։ Մինչ բոլորս քննարկում ենք ընդդիմության ԱԺ գնալ-չգնալը (որն իր խորքի մեջ ոչ այլ ինչ է, քան մանր տեխնիկական հարց), շարունակ նոր կորուստներ ենք ունենում։ Ընդդիմադիր դաշտն ինքն իր համար կեղծ օրակարգեր է մշակում ու գերի ընկնում այդ օրակարգերին։ Թակարդներ լարում ու ընկնում այդ թակարդները։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ փախուստ իրական պայքարից։ Թարգել է պետք։ Վստահեցնում եմ՝ հիմա շատ ավելի կարևոր քննարկելու թեմաներ կան, քան այդ պատգամավորների ԱԺ գնալն է։ Հայաստանն այսօր միայն մեկ օրակարգ ունի՝ դավաճան իշխանության հեռացումը։ Ու եթե մեկի մոտ դա դեռ չի ստացվում, չի նշանակում, որ մյուսները պետք է նստեն ու այդ մեկին մեղադրանքներ ուղղեն։ Կարծում եմ՝ շատ ակնհայտ է, թե նման դեպքերում ինչ պետք է անեն իրապես ազնիվ ու պատասխանատու գործիչները։
👍34
Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ու երկու երկրների միջև այսպես կոչված խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացը բավական դանդաղել է։ Եթե չասենք՝ հետ է զարգանում։ Պատճառները դեռևս ստույգ հայտնի չեն, բայց տպավորությունս այն է, որ ռուսական կողմի միջամտությունն այս հարցում որոշիչ նշանակություն ունի։ Ալիևի՝ երկու օր առաջ բարձրաձայնած բողոքն էլ է դրա մասին վկայում։
Ինչևէ, վերջին օրերի զարգացումները խոսում են այն մասին, որ կան լավ և վատ նորություններ։ Լավ նորությունը՝ ՀՀ հերթական կապիտուլյացիան հետաձգվում է։ Եթե որպես ժողովուրդ մեզ ճիշտ պահենք, կարող է և չեղարկվի։ Վատ նորությունն էլ այն է, որ նորից մեծանում է պատերազմի վտանգը։
Այս ամենի մասին ավելի մանրամասն խոսել եմ «Փաստ» օրաթերթին տված հարցազրույցում։ Հուսով եմ՝ կհետաքրքրի։
Արցախը լուրջ փոփոխությունների նախաշեմին է։ Այն, ինչ տեղի է ունենում հայկական երկրորդ պետությունում, արդեն իսկ անհանգստության առիթներ է տալիս Ադրբեջանի իշխանություններին։ Վերջիններս, ինչպես տեսնում ենք, քարոզչական մեծ արշավ են սկսել Արցախի նորանշանակ պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ։
Նշածս փոփոխություններն էլ են մեծապես կապված Վարդանյանի անձով։ Ավելի ճիշտ, նրա՝ Արցախում հայտնվելու հանգամանքներով։ Շատ զգուշավոր լավատեսություն ունեմ այդ կապակցությամբ։ Ուստի Վարդանյանին խոշորացույցի տակ եմ վերցնում։
📌Փոփոխություններ Արցախում։ Ռ. Վարդանյանի նշանակման արդյունքներն ու առաջին դրական և բացասական ազդակները
Քիչ առաջ «Ոսկանապատ» ՎԿ Patreon էջում հրապարակեցի վերոնշյալ վերտառությամբ նյութ, որտեղ անդրադարձել եմ Արցախում տեղի ունեցող ներքաղաքական փոփոխությունների ընթացքին, խոսել առաջին դրական ու բացասական զարգացումների մասին։ Հոդվածը հասանելի է «Ոսկանապատ»-ի բաժանորդներին հետյալ հղմամբ`
🔗 https://www.patreon.com/posts/74923891?pr=true
Всегда и терпеливы и скромны, Мы жили от войны и до войны, От маленькой войны и до большой, Мы все в крови — в своей или чужой.
Иосиф Бродский
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ամեն ինչ անելու են, որպեսզի պաշտպանեն Իրանում բնակվող իրենց «ազգակիցների» «կենսակերպն ու զարգացման աշխարհիկ ուղղությունը»։
Սա ուղղակի միջամտություն է Իրանի ներքին գործերին։ Տեսնենք, թե արձագանքն ինպիսին կլինի։
👍4🤔2
🇷🇺🇬🇷🇹🇷Միացյալ Նահանգներն առաջարկել են, որպեսզի Հունաստանը Ուկրաինային փոխանցի իր զինանոցում գտնվող С-300 и TOR-M1 համակարգերը՝ առաջարկելով փոխարինել դրանք ամերիկյան համարժեք զինատեսակներով։
Ահա թե որ դեպքերի մասին են ասում՝ կյանքը բումերանգ է։
Ժամանակին, երբ Ռուսաստանը С-300 էր վաճառում Հունաստանին, ամբողջ Արևմուտքը դեմ էր այդ գործարքին։ Թուրքիան՝ առավել ևս։ Բոլորը քննադատում էին այն ժամանակ պաշտոնական Աթենքին, պահանջում ետ կանգնել այդ գործարքից և միայն Ռուսաստանն էր գոհ, որ կարողացել է նման հաղթանակ տանել ՆԱՏՕ-ի նկատմամբ։
Հիմա մեծ է հավանականությունը, որ Հունաստանին վաճառված ՀՕՊ համակարգերը կհայտնվեն Ուկրաինայում և կգործեն Ռուսաստանի օդուժի դեմ։ Ահա այսպես։
Բայց ինձ հիմա ուրիշ հարց է հետաքրքրում։ Ի՞նչ եք կարծում, ե՞րբ և որտե՞ղ կօգտագործվեն Ռուսաստանի կողմից Թուրքիային վաճառված С-400 համակարգերը։
Այսօր մասնակցել եմ «ՀԱՊԿ գագաթնաժողովը և Հայաստանը. գործո՞ն, թե՞ գործիք» խորագրով քննարկմանը։
Ելույթիս ընթացքում անդրադարձել եմ կարևոր մի իրողության, որն այսօր մեծ խնամքով կոծկվում է մեր ժողովրդից։ Մենք անընդհատ և հետևողականորեն կառուցել ենք անվտանգային համակարգ, և ՀԱՊԿ-ը, որպես այդ համակարգի մի մաս, ունեցել է խնդիրների իր շրջանակը, որը պետք է լուծեր։ ՀԱՊԿ-ը եղել է մեր անվտանգության մի մասնիկը, և արժեքավոր է եղել զուտ որպես Հայաստանի անվտանգության համակարգի մի մասնիկ և ոչ թե որպես գլխավոր երաշխավոր, ինչպես դա փորձում է այսօր ներկայացնել Հայաստանի իշխանությունը։
Կարծում եմ՝ ՀԱՊԿ-ի կարևորության ընդգծումը Հայաստանի ներկա իշխանությունների կողմից իրականում ոչ թե Հայաստանի անվտանգության խնդիրները լուծելուն ուղղված քաղաքականություն է, այլ աշխարհաքաղաքական մանիպուլյացիաների միջոցով սեփական անզորությունը, անտաղանդությունը (մեղմ բառեր եմ ասում, որովհետև իրականում հիմքում սեփական դավաճանությունն է) քողարկելու փորձ, որպեսզի Նիկոլ Փաշինյանը կարողանա վեր կենալ, կանգնել ու ասել՝ գիտե՞ք, ադրբեջանցիները եկել, հասել են Ջերմուկ, որովհետև ՀԱՊԿ-ը պետք է մեզ փրկեր, բայց չփրկեց։ Ահա թե ինչպես է այս իշխանությունը զբաղվում մեր երկրի անվտանգությամբ։ Բանակ վերականգնելու փոխարեն ուզում են մեզ համոզել, որ միակ հույսներս Ղազախստանի կամ Ղրղզստանի զինված ուժերն են։
Ստորև տեղադրում եմ ելույթիս տեսագրության հղումը։