СвеСрбље (How To Serb)
3.45K subscribers
397 photos
28 videos
659 links
Бавимо се само Србима ꒌ(из Босне и Херцеговине ꒌ⚜️, а и других српских крајева) и нашом баштином, предањем, историјом, језиком, именословљем...

Наш Јутјуб: youtube.com/HowToSerb

Велики подухват на ком тренутно радимо: „Рјечник замјена за стране ријечи”.
Download Telegram
📜Биће или бити ће, који је српскији облик?

Биће или бити ће су два облика која потјечу од глагола бити, уз редовну подјелу на "српски облик" биће, и "несрпски облик" бити ће.

Правопис каже како је само облик биће исправан у српском језику, док за облик бити ће говори како је неисправан облик.

У заједничком наказно кованом језику "српско-хрватскоме" бјеше обоје дозвољено, уз редовно неписано правило како је "српски облик" биће, а "хрватски облик" бит(и) ће.

Што нам о овом говори памћење народа, и је ли уистину била тако оштра подјела у старом српском језику или није и не би тријебала бити ни данас?

Најбољи опис тога можемо чути у српској народној пјесми од "Новице Неговановића - Зелен лук деда сади (1982)", гдје господин Новица Неговановић у дијелу пјесму говори овако "...Сазнаће момци бити ће брука...".

Стари српски писци су редовито користили облик бити ће, док се њеко није сјетио прогласити облик "биће" за српски, а "бити ће" за хрватски облик.

Ако гледамо творбено, онда је облик бити ће старији, јер је облик биће настао краћењем старијега облика бити ће.

Увођењем искључиво облика биће може довести до буњења, јер биће може бити и живо биће.

Пјесму можете послушати на овој вези, иако вјерујем како већина знаде која је пјесма у питању.

https://www.youtube.com/watch?v=LOQWJxduPq4

📚 Извори:
‣ Вила - Стојан Новаковић - 1866. г.
‣ Вук Врчевић - 1883. г.
‣ Гласник српскога ученога друштва - 1855. г.
‣ Годишњица Николе Чупића - 1877. г.
‣ Даница - Ђуро Даничић - 1864. г.
‣ Дјела Матије Бана - Матија Бан - 1892 . г.
‣ Јавор - 1878. г.
‣ Србски дневник - Данило Медаковић - 1852. г.

👉 СвеСрбље 👈
🔖 Српске пословице из разнијех крајева (32. дио)

1. Зрно по зрно погача, камен по камен палача.

2. Хоће га сваки враг.

3. Хоће хљеба пријеко погаче.

4. Хоће хљеба без мотике.

5. Храбре сријећа прати.

Пишите у опаскама још пословица које одговарају овијема.

#Пословице

👉 СвеСрбље 👈
🐺🚂 КРАЈИНА ЕКСПРЕС - ОКЛОП СРПСКЕ КРАЈИНЕ 🚂🐺


„Крајина Експрес“ бијаше незванични назив за 7. оклопни воз који је користила „Српска Војска Крајине“ (СВК) током Одбрамбено-Отаџбинског рата у Книнској Крajини и Босни и Херцеговини од 1991. до 1995. године. Развијен је у жељезничком депоу у Книну на љето 1991. и првенствено бијаше укључен у војне операције широм Далмације, Кордуна и Лике. Заповједник и возовођа је био капетан Благоје Гуска који имаше на располагању посаду од око 30 војника који су поред управљања возом могли изводити и редовне пјешадијске задатке.

Иако првобитно направљен са најмањом могућом заштитом помоћу врећа са пијеском, воз је прошао разне надоградње, укључујући ојачани челични оклоп и тешко наоружање као што су противаздухопловни топови и лансери противтенковских ракета. До прољећа 1992. стекао је славу у борбама око Дрниша и постао незванично познат као „Крајина Експрес“.

Током привременог прекида ватре почетком 1992. године, Крајина Експрес је учествовао у ослобађању насељах и објеката од државног значаја, попут аеродрома Земуник близу Задра. Међутим, како су непријатељства настављена, воз је играо кључну улогу и у нападачким акцијама. Воз бијаше укључен и у значајне битке попут Коридор 92, у намјери повезивања одсјечених области у Брчком које бијаху под непрекидним нападима хрватске Војске и ХВО-a. Борбене способности воза су се наставиле развијати, уз надоградње које су укључивале додатнo артиљеријско оружје и самоходне топове.

За вријеме тзв. „операције Олуја“, Крајина Експрес је упућен у Лику. Када је његова посада схватила да је пад Републике Српске Крајине неизбијежан, уништила је воз избацивши га из шина у јаругу. На хрватску несрећу, Крајина Експрес је остао оличење слободе и војних напора Српске Војске Крајине и дан данас се сматра једним од најпознатијих и најдомишљатијих оклопних возила било које Српске Војске.


📚 Извори:

‣ Новаковић Коста — „Српска Краjина— Книн“ 2009.
‣ Секулић Милисав — „Книн је пао у Београду“ 2000.

#ОдбрамбеноОтаџбинскиРат #Крајина


👉 СвеСрбље на Јутјубу 👈
👉 СвеСрбље 👈
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🇭🇷🔪☠️🩸⚜️ "КРВАВИ МЛАДЕНЦИ" - ГОДИШЊИЦА ВЕЛИКОГ СТРАДАЊА СРБА У СТАРОМ БРОДУ КОД ВИШЕГРАДА - 22.3.1942.


Покољ у Старом Броду се десио током прољећа 1942. године, на обалама ријеке Дрине у југоисточној Босни у мјестима Стари Брод и Милошевићи.

У раздобљу март-мај 1942. десили су се страшни покољи Црне Легије Јуре Францетића у Босни, у Подрињу, 22. марта 1942. Више од 7.000 Срба, махом жена, дјевојака и дјеце је страдало, а многи су скочили у Дрину и удавили се како би избјегли мучење.

Можда и најјезивија ствар у цијелој причи је тзв. "друго убиство" свих жртава које се десило након рата, а које представља 50-огодишње заташкавање овог ужасавајућег тромјесечног велезлочина од стране комунистичке власти која је добрим дијелом за ово била одговорна, јер није појурила на хрватске усташе и спасила народ покоља.

Павелићеве хрватске усташе су у овом покољу убиле око 6.000 ненаоружаних Срба, искључиво нејачи, који су бјежали испрјед зликоваца из Црне Легије, коју је предводио крвник Јуре Францетић. Каснијим процјенама овај број страдалих је утврђен на више од 7.000 жртава.

Дио људи се намјерно или ненамјерно утопио у ријеци Дрини бјежећи од Францетићеве Црне Легије хрватских крволока.

Најмасовније убијање људи је извршено 22. марта 1942. године, на велики православни празник Младенце, али су убијања трајала све до средине маја мјесеца 1942. године.

Писац Момир Крсмановић је у својим дјелима описао између осталог и "Усташки пир" у Старом Броду, јер је и сам био свједок тог звјерског лудила.

Овај злочин у Старом Броду у прољеће 1942. године убраја се у десет најужаснијих на простору тзв. "Независне Државе Хрватске" нацистичке и клеро-фашистичке творевине вођене поглавником Антом Павелићем и надбискупом Алојзијем Степинцем.

🔴ЖРТВЕ:
Српска нејач која је страдала у овом звјерском злочину била је углавном са подручја мијестах: Рогатице, Вишеграда, Хан Пијеска, Кладња, Сокоца, Олова, Пала и Сарајева.

Тачан број жртава није никада утврђен, али се процјењује на најмање 6.000 убијених Срба, односно невине и ненаоружане нејачи. Ово пак потврђују и њемачки подаци.

⚫️ИМЕНА ЗЛОЧИНАЦА:
Извршилац ових злочина је била злогласна јединица хрватских усташа "Црна Легија" под заповједништвом крвника Јуре Францетића, у којој је било и домаћих похрваћених муслимана (током 1990-их познатих као "балије").

Учествовале су и снаге тзв. "Муслиманске милиције" , оружане јединице "Хрватског цвијећа" које су се обавезале на вијерност Анти Павелићу.

🟠ЗЛОЧИН:
Током прољећа 1942. усташе, око 10.000 хрватских усташа започеле су напад у источној Босни са намјером учршћивања власти НДХ на источној граници према Дрини, а истоврјемено и очистити тај дио од српског становништва.

Напад је почео у марту 1942. крећући се ка Дрини, потискујући испред себе десетине тисућа српских избјеглица.

Жртве су пред хрватским налетом и србосјеком, покушале су, у збјеговима, пребаце на десну обалу Дрине и дочепају се слободе у Србији, међутим, многи су се удавили у ријеци.

Данас је мали број свједока овог огромног покоља, али је у српском народу у источном дијелу Босне и Херцеговине остала прича о 326 дјевојака које су се ухватиле за руке и скочиле са велике стијене у набујалу Дрину како не би пале у руке крволоцима хрватских усташах, те биле силоване, звјерски мучене и убијене.

Такође, живи и прича о оцу и шест кћерки, које су се у повлачењу испред ових крволока, ухватиле за руке, закорачиле у хладну воду и послије њеколико тренутака заједно нестале у дубоким хладним валовима ријеке Дрине.

Према изјавама свједока, дио становништва од xpватског покоља спасила је ЈКВуО.


#Злочин #НДХ #Босна #Хрватска


👉 СвеСрбље на Јутјубу 👈
👉 СвеСрбље 👈
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🇪🇺🏳️‍🌈✈️💣🦅💔🏔26 ГОДИНA ОД НАТО БОМБАРДОВАЊА СРБИЈЕ И ЦРНЕ ГОРЕ


Током бомбардовања Србије и Црне Горе (1999), НАТО агресори су масакрирали више од 2.500 људи. Међу жртвама је било и 110 дјеце. Ова дјеца су углавном била српске, али и ромске и албанске националности.
Да ствар буде још гора, употријебили су више од 10 тона радиоактивног осиромашеног уранијума који је заувијек затровао земљу и дан данас изазива изузетно велики број обољелих од рака као и дјеце рођене са деформитетима. Сваког дана видимо неко ново дијете са неизљечивом болешћу изазваном таквим радиоактивним зрачењем и осјећамо као да се те исте бомбе изнова и изнова бацају. Такво "Милосрђе" немогуће је заборавити ни више од 20 година касније.

Никада не опрости, никад не заборави!
🙏🙏💔🦅

Пјесма и видео о НАТО бомбардовању Србије и Црне Горе је на нашем каналу преведена на 20 свјетских језика!

Можете је погледати овдје: https://youtu.be/52URRzPjhUo

#Злочин #Србија #ЦрнаГора

👉 СвеСрбље 👈
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
⚜️ ПЕТАР КОЧИЋ - ВЈЕЧИТИ СЛОБОДОЉУБИВИ ИЗГНАНИК


Петар Кочић се сматра једном од најзначајнијих личности у српској култури. Његово књижевно дјело извршило је снажан утицај на даљи развој српске писане ријечи, док је његово политичко наслијеђе постало основа многих политичких праваца у српском друштву (не само у Босни, него и у Србији).

Кочићево дјело доживило је велику читаност још за вријеме његовог живота. Тако је самостално издање „Јазавца пред судом” доживило једанаест издања у временском раздобљу од 1904. до 1914. Својим политичким дјеловањем извршио је снажан утицај на припаднике организације Млада Босна, посебно на Владимира Гаћиновића. Иако није био њен дио, Кочић је први употријебио израз „Млада Босна” и то у листу Отаџбина 1907. Извршио је снажан утицај на књижевнике наредних покољења, између осталих и на Иву Андрића. Андрић је написао четири есеја о Кочићу (једини књижевник о коме је писао више био је Петар Петровић Његош): „Нешто о Кочићевој борби за народни језик”, „О личности Петра Кочића”, „Четрдесет година од смрти Петра Кочића” и „Земља језик и људи код Петра Кочића”.

1929. у Бањалуци је основано друштво „Змијање” са намјером подизања споменика и оснивања умјетничког дома за сиромашне ђаке Крајине који би понио Кочићево име. Друштво је свечано открило Споменик Петру Кочићу 6.11.1932. у Градском парку. Маја 1941. хрватске усташе су уклониле споменик, али је он враћен на старо мјесто након рата.

По угледу на Кочићев лист Отаџбина након Првог свјетског рата у Бањалци је покренут истоимени лист Отаџбина који је излазио у раздобљу од 1923. године до 1925. године. Овај лист, је основала Демократска странка, дајући му име Отаџбина, како би придобили поборнике социјалног наслијеђа Петра Кочића у Крајини, гдје је обични народ, сељаштво, било у првом плану.

Укидање кметства и реформа аграрног система у Босни и Херцеговини 1919. за коју се залагао Петар Кочић остварена је тек након Првог свјетског рата и стварањем Краљевине СХС. Губљење повластица муслиманских бегова и ослобађање српских кметова узроковало је дубље раздоре између беговског и српског становништва што је донекле узроковало укључивање (несрпског) дијела муслиманског становништва хрватским усташама у геноциду над Србима у НДХ. Током рата и ЈКВуО и НОП, оба већински састављена од Срба, позивали су се на Кочићево наслијеђе. Тако је Урош Дреновић командовао ЈКВуО батаљоном „Петар Кочић”, док су у исто вријеме партизани уздизали Кочића видећи у њему "побуњеника против германских окупатора" и самим тиме њиховог пријетходника. У СФРЈ Кочић је проглашен социјалистичким борцем за права кметова и радника, али се, са друге стране, његово родољубље прећуткивало.

Оснивањем Српске р. Босне и Херцеговине Петар Кочић постаје својеврсно оличење њеног постојања. Томе свједочи и његово појављивање на првој валути "динару Српске р. Босне и Херцеговине", те велики број културних догађаја који носе његово име. Између осталог, његово име носи градски парк у Бањалуци, Театар фест, културни догађај Кочићев збор, основан 1966. године и 2 књижевне награде: Кочићева књига и Кочићево перо, које додјељује Задужбина Петар Кочић. Многе образовне установе носе његово име у Бањалуци, Бијељини, Приједору, Мркоњић Граду,... Од 20. јула 2017. године, на новом грбу Бање Луке налази се Петар Кочић заједно са баном Светиславом Милосављевићем.


🖼
Новчаница од 100 КМ (1998—)

#НовчаницеБиХ #ПетарКочић #Крајина #Босна #БиХ


👉 СвеСрбље на Јутјубу 👈
👉 СвеСрбље 👈
⚜️🌊 ПОПЛАВЕ У ЗАПАДНОЈ СРПСКОЈ


Усљед огромних количина падавина у Српској р. Босни и Херцеговини ꒌ⚜️ посљедњих неколико дана дошло је до плављења одређених насеља и дијелова градова у долини ријека Сане и Врбаса и њихових притока, чији ниво водостаја расте из часа у час.

Дијелови Бањалуке боре се са обилним падавинама, а у неким насељима куће су одсјечене од остатка града.

Вијеће за ванредне ситуације Града Лакташи након састанка позвао је све радно способно мушко становништво од 18 до 60 година да се одазову на мобе паковања и постављања врећа са пијеском гдје год је то потребно.

На подручју Приједора проглашено je ванредно стање.

Од Поплава је такође угрожен и (Босански) Нови Град.

Токови Врбаса и Сане који се улијевају у Саву доприносе и даљем расту нивоа водостаја у Сави све више угрожавајући и остале градове и општине од могућих поплава: Градишка, Модрича Челинац,..


👉 СвеСрбље на Јутјубу 👈
👉 СвеСрбље 👈
🔖 Српске пословице из разнијех крајева (33. дио)

1. Ријекао па поријекао.

2. Цар над царем увијек се нађе.

3. Царска се не поријече.

4. Цару царево, а Богу Божије навијек.

5. Цијеломе свијету не можеш угодити.

Пишите у опаскама још пословица које одговарају овијема.

#Пословице

👉 СвеСрбље 👈
🗺 Земљовид српскијех „manastira (обитјељи) и храмова на тлу данашње Угарске"!

„Manastiri гусле и гудала, то је српски народ сачувало!"

„Manastiri" (обитјељи) су кроз вијекове били једини стуб за очување Србаља од прјетварања у друге народе на цијеломе српскоме подручју, а посебно на тлу Аустроугарске царевине.

Нимало друкчију улогу нијесу имали ни „manastiri" (обитјељи) на тлу западнијех крајева, укључујући и данашњу Угарске.

Због жестокога вишевијековнога „rimokatoličkoga" утјецаја и насилнога прјекрштавања ови чврсти стубови су дали јак ослонац у борби за очување свога српскога самобића (identiteta) на тлу тадашње Аустроугарске царевине.

Српски „manastiri" (обитјељи) на тлу данашње Угарске, иако вијековима, прјетварани у „rimokatoličke" богомоље и даље постоје (*иако не сви, њеки су угашени вијековима унатраг), и чуваху Србље на својијем огњиштима.

Посебно се захваљујемо брату Ловри Ђурђићу на изради земљовида (mapa) „manastira" обитјељи.

#Земљовид #Манастири

👉 СвеСрбље 👈
⚜️ ОСМАН ЂИКИЋ - БРАТОЉУБИВИ БАШТИНИК И УЈЕДИНИТЕЉ СРБА ИЗ ХЕРЦЕГОВИНЕ


Рођен је у Мостару 7.1.1879. у грађанској породици, гдје је завршио нижу гимназију. Због тога што се јавно изјашњавао као Србин, аустроугарске власти су га истјерале из 5. разреда гимназије, па је школовање наставио у Београду, одатле је отишао у Цариград, а затим у Беч, гдје је завршио Трговачку академију. Још док бијаше гимназијалац почео се дружити са мостарским пјесницима окупљеним око листа Зора, Алексом Шантићем, Светозаром Ћоровићем и Јованом Дучићем, под чијим је утицајем почео писати пјесме. До краја живота у свом књижевном и јавном дјеловању увијек је исказивао своје непоколебљиво српство. Био је банкарски чиновник у Загребу, Брчком и Мостару.

Оснивач је културног друштва босанско-херцеговачке муслиманске младежи Гајрет, које је његовало Српско самобиће муслимана, а године 1909. изабран је за секретара овог друштва. Тада се већ преселио у Сарајево, гдје је уређивао и истоимени лист Гајрет. Поред тога био је један од покретача и уредник часописа Мусават, који је 1909. године почео излазити у Мостару. Године 1910. покренуо је Босанско-херцеговачки гласник у Сарајеву а 1912. био је међу покретачима политичког листа Самоуправа и био му је главни уредник. Писао је пјесме и многе ствари у прози, у Босанској Вили, Зори, Цариградском гласнику (1899) и другим књижевним листовима. Иза себе је оставио три збирке пјесама: "Побратимство" коју је 1900. у Београду објавио са Авдом С. Карабеговићем и Омер-бегом Сулејманпашићем-Деспотовићем. Године 1902. Српска дубровачка штампарија А. Пасарића штампала му је књигу пјесама "Муслиманској младежи". Годину дана касније 1903. године, у издању Српске штампарије синова С. Мијата Радовића у Мостару изашла му је збирка пјесама "Ашиклије" (удварачи).

Сакупљао је народне пјесме (рукописна збирка Херцеговачки бисер 60 пјесама) и биљежио обичаје (Свадбени обичаји Мухамеданаца у Херцеговини, рукопис). У љубавној лирици се ослањао на севдалинку и угледао на пјеснике Истока, а побожном лириком се обраћао муслиманској младежи. Написао је драме Златија (1905), Стана (1906) и Мухаџир (1909). Његов позоришни комад "Златија" први пут је изведен 1927. године у Београду у новој згради Народног позоришта.

Осман Ђикић умро је од туберкулозе у Мостару 30. марта 1912. године, и био је сахрањен у Великом царинском харему. И његова супруга Зора умрла је од исте болести 14. септембра 1914. године, па је њихова љубав и трагична судбина прерасла у романтичну легенду која траје до данас.

Послије његове смрти многе културне установе носиле су његово име. У Београду је Гајрет носио његово име (1927). Године 1936. подигнуто му је спомен - турбе у харему код Карађоз-бегове џамије у Мостару, гдје су пренесени и његови посмртни остаци. Усташе су спомен-турбе порушиле 1941. године, те оне бијаху обновљене након 2. свјетског рата. Након повлачења војних снага Срба из Мостара, у јуну 1992. године, спомен-турбе су минирали припадници ХОС-а, а дјелимично су обновљене 1998. године.



🖼 Осман Ђикић


#СрбиМухамеданци #ОсманЂикић #Херцеговина


👉 СвеСрбље на Јутјубу 👈
👉 СвеСрбље 👈
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Запратите канал међународног истраживачког портала EagleEyeExplore.

Сазнајте како изгледа свет на “други поглед”- геополитичке анализе, интервјуи и истраживања најеминентнијих српских и европских конзервативаца.
🔴https://t.me/EagleEyeExplore👈
СвеСрбље (How To Serb)
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
СвеСрбље (How To Serb)
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM