ARAB TILI GLOBALLASHUV DAVRIDA: INNOVATSION YONDASHUVLAR VA O‘QITISH METODIKASI
IV XALQARO ILMIY-AMALIY ANJUMAN
18-dekabr kuni O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetida Tarjimonlik fakulteti Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi tomonidan “Arab tili globallashuv davrida: innovatsion yondashuvlar va o‘qitish metodikasi” mavzusida IV xalqaro ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazildi.
Anjuman doirasida O‘zDJTU asosiy binosining 1-qavatida talabalarning to‘garak ishlari ko‘rgazmasi namoyish etildi.
Tadbirning ilmiy qismi O‘zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasi sadolari ostida ochildi. So‘ng O‘zDJTU rektori, pedagogika fanlari doktori, professor Ilxomjon Tuxtasinov tabrik so‘zi bilan ishtirok etdi.
Keyingi so‘z O‘zDJTU Tarjimonlik fakulteti dekani, pedagogika fanlari doktori, dotsent Yo‘ldoshev Ulug‘bek Ravshanbekovichga berildi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi huzuridagi Kinematografiya agentligi Davlat buyurtmasi bilan ishlash bo‘limi bosh mutaxassisi Davronbek Abdullayev o‘z tabrik nutqi bilan ishtirok etdi.
Anjumanda O‘zDJTU Tarjimonlik fakulteti Arab tili tarjima nazariyasi va amaliyoti kafedrasi dotsenti, doktor Sayed Kuraym “Arab tilini o‘qitishda innovatsion texnologiyalar va sun’iy intellekt”,
Nabila Kandil “Sun’iy intellekt davrida arab tilining lingvistik xususiyatlari”,
doktor Salhi Rachad esa “Tarjima qilingan kitob loyihasi” mavzularida ma’ruzalar bilan qatnashdi.
Shuningdek, Daniya universiteti Arab tili akademiyasi professori, doktor Salam Dimyay tomonidan video-tabrik yo‘llandi.
Kafedra mudiri, pedagogika fanlari nomzodi, dotsent Qodirova Kamala Salixovna “18-dekabr — Xalqaro arab tili kuni” munosabati bilan o‘tkazilgan “Arab tili haftaligi” doirasida tashkil etilgan notiqlik, xattotlik, qo‘shiqchilik, tarjima san’ati tanlovlari hamda kafedra boshchiligida faoliyat yuritayotgan 8 ta to‘garak haqida batafsil ma’lumot berdi.
Tadbir yakunida O‘zDJTU ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori, filologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent Yusupov Otabek Yakubovich O‘zDJTU rektori boshchiligida falastinliklarga tarjimonlik qilayotgan kafedra o‘qituvchilariga tashakkurnomalar topshirdi hamda “Arab tili haftaligi” tanlovlari g‘oliblarini sertifikat va qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirladi.
Anjumanning ikkinchi — badiiy qismida Tarjimonlik va Sharq filologiyasi fakultetlarining 1–2-bosqich talabalari tomonidan arab tilida kuy-qo‘shiqlar ijro etildi.
18-dekabr kuni Toshkent shahar Olmazor tumani 134-maktab 11 sinf o'quvchilari pedagoglari boshchiligida O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga tashrif buyurdilar.
Mazkur tashrifning asosiy maqsadi — o‘quvchilarga universitetning ta’lim dasturlari, ularning qiziqishlariga mos yo‘nalish va mutaxassisliklar bilan yaqindan tanishish imkoniyatini yaratishdan iborat bo‘ldi.
Mehmonlarni Talabalar amaliyoti bo‘limi bosh mutaxassisi U. Ramazonov kutib oldi. O‘quvchi-yoshlar dastlab universitet kampusi bilan tanishdilar. Ular ta’lim muassasasining moddiy-texnik bazasi, o‘quv jarayonlari, talabalar uchun yaratilgan sharoitlar haqida batafsil ma’lumot olishdi.
Shuningdek, tashrif davomida mehmonlar Axborot-resurs markazi, universitet muzeyi va undagi eksponatlar, Tarjimonlik fakulteti sinxron xonalarning funksional vazifalari, professor-o‘qituvchilarning faoliyati, sport majmuasi, talabalar turar joylari hamda oshxonada yaratilgan qulayliklar bilan yaqindan tanishdilar.
Yosh mehmonlarda universitetdagi zamonaviy ta’lim muhiti, ilmiy sharoitlar va o‘quv jarayonlariga joriy etilgan innovatsion yondashuvlar chuqur taassurot qoldirdi.
Tashrif yakunida o‘quvchilar kelajakda O‘zbekiston davlat jahon tillari universiteti talabalari bo‘lish istagini bildirdilar.