🇮🇷İranın Kərəc şəhərində azərbaycanlı fəallar Beynəlxalq Ana Dili Günü münasibətilə kütləvi şəkildə vərəqələr paylayıblar🤘
Fevralın 21-də paylanılan traktatda: “Neçə dil bilən neçə insandır, Ana dili bilməyən necə insandır?”, “Ana dilimizi qoruyaq!”, “Mən anamı sevirəm, dilini niyə sevməyim?” şüarları yazılıb.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Ana Dili Günü ilə eyni vaxtda azərbaycanlı milli və vətəndaş cəmiyyəti fəalları İranda ana dilində təhsil hüququnun təmin edilməməsinə və milli ayrı-seçkiliyə müxtəlif yollarla, o cümlədən kitab paylanması, qraffiti və divar yazıları və s... ilə etirazlarını nümayiş etdiriblər.
پخش گسترده تراکت به مناسبت روز جهانی زبان مادری توسط فعالین آزربایجانی در کرج
🇮🇷İran mollası: "Vəziyyət o qədər pisdir ki, insanlar mühacirət əvəzinə ölkədən qaçır!"
Bu sözləri Tehran Universitetinin Hüquq fakültəsinin professoru Məhəmməd Əli Əyazi "rouydad24.ir" saytına müsahibəsində söyləyib.
Əyazi, ölkənin zəif iqtisadi vəziyyətinə işarə edərək bildirib: "Vəziyyət o qədər acınacaqlıdır ki, mühacirət əvəzinə demək lazımdır ki, insanlar sakit həyat üçün ölkədən qaçırlar və buna görə də dünyanın bir çox ölkələri anti-İranizm və İranfobiya üzərində qurulub".
🔥5👍1
🇮🇷🇦🇲İran-Ermənistan sərhədində nə baş verir?
“Fars News” xəbər verir ki, Şərqi Azərbaycanın əyalətinin başçısı Abedin Xorrəm Culfa şəhərinə səfəri zamanı Ermənistanla Norduz və Naxçıvanla Culfa sərhəd terminallarına baş çəkib və bu iki sərhəd-keçid məntəqəsinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub.
“Norduz sərhədində bizi ciddi narahat edən məsələlərdən biri də avtomobillərin yoxlanılması üçün X-Ray rentgen aparatının quraşdırılmasıdır” deyən vali əlavə edib: “Sevindirici haldır ki, bu ilin yanvarında buna nail olunub və avtomobillərin hərəkətini asanlaşdırmaq, qaçaqmalçılıq yolu ilə gətirilən malların ölkəyə giriş-çıxışının qarşısını almaq üçün sözügedən sistemdən optimal şəkildə istifadə edilməlidir”.