⚡️Mirzoyan: Ermənistanındakı 102-ci rus hərbi bazasının ölkədən çıxarılması gündəmimizdə deyil
BDYPİ-nin şöbə rəisi Rövşən Tağıyev:
"2024-cü il ərzində baş vermiş yol nəqliyyat hadisələrində dünyasını dəyişənlərin sayı 2023-cü illə müqayisədə 100 nəfər azalıb. Bu müsbət dinamika hesab edilsə də, arzuladığımız rəqəm deyil, çünki yollarda 1 ölüm belə çoxdur.
Yol hərəkəti qaydalarına riayət etməklə yollarda qəzaya və ölümə səbəb olmamaq hərkəsin öz əlindədir".
Novruzun ilk çərşənbəsi fevral ayının 25-nə təsadüf edəcək.
Axar.az xəbər verir ki, Su çərşənbəsi fevralın 25-i, İlaxır çərşənbə-Torpaq çərşənbəsi isə martın 18-i olacaq.
Belə ki, fevralın 25-də ilk - Su çərşənbəsi, martın 4-də Od, martın 11-də Yel, martın 18-də isə İlaxır çərşənbə - Torpaq çərşənbəsi qeyd olunacaq.
Qeyd edək ki, yaz fəslinin Azərbaycana daxil olması martın 20-si Bakı vaxtı ilə saat 13:01:25-ə təsadüf edəcək. Bu zaman gecə ilə gündüz bərabərləşir və Günəş düz şərqdə doğub, qərbdə batır.
Günəş ekliptika üzrə hərəkət edərək, ekvatoru kəsib Cənub yarımkürəsindən Şimal yarımkürəsinə keçir. Həmin andan Şimal yarımkürəsində yaz, Cənub yarımkürəsində isə payız fəsli başlayır. Yaz fəslinin uzunluğu 92 gün 17 saat 40 dəqiqə 46 saniyə olacaq.
Xatırladaq ki, Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə bu il üçün Azərbaycanda martın 20, 21, 22, 23, 24-ü Novruz bayramı kimi müəyyən olunub. Martın 23-ü və 24-ü şənbə, bazar gününə təsadüf etdiyindən ardıcıl olaraq 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 mart qeyri-iş günləri olacaq.
Prezident İlham Əliyev İranın Milli Təhlükəsizlik üzrə Ali Şurasının katibini qəbul edib.
Qərbin yeni tələblər irəli sürəcəyi təqdirdə Türkiyə və Suriya silahlı qüvvələri PKK-ya genişmiqyaslı hərbi əməliyyat keçirəcək.