✅ Təhlükəsizlik hər birimizin məsuliyyətidir. Yolların təhlükəsiz olması üçün qaydalara diqqət edək, ehtiyatlı davranaq.
#ady #azərbaycandəmiryolları
❕ 🇺🇸ABŞ hərbçiləri Donald Trumpa bildiriblər ki, bu həftəsonu İrana zərbə endirməyə hazırdırlar, lakin yekun qərar hələ qəbul edilməyib
👍10🤬8🤡1
Son vaxtlar üzərlik (qarmala) bitkisinin istifadəsi və xaricə aparılması ilə bağlı məlumatlar yayılıb.
Səhiyyə Nazirliyi bildirir ki, üzərliyin tərkibində harmin, harmalin və digər beta-karbolin alkaloidləri var. Bu maddələr mərkəzi sinir sisteminə təsir göstərən psixoaktiv birləşmələrdir və beyində serotonin, dopamin kimi maddələrin səviyyəsini artıra bilir.
Azərbaycanda üzərliyin yandırılması ənənəvi haldır və birbaşa qadağa yoxdur. Lakin tərkibində psixoaktiv maddələr olduğuna görə onun becərilməsi, idxalı və satışı qanunla məhdudlaşdırıla bilər.
Bir sıra ölkələrdə, o cümlədən Rusiyada (2024-cü ildən), üzərlik narkotik tərkibli bitkilər siyahısına salınıb və idxalı, saxlanması və satışı cinayət məsuliyyəti yaradır.
Xaricə səfər edərkən üzərlik və onun hissələrini üzərinizdə aparmaq tövsiyə olunmur. Dərman məqsədilə istifadə etməzdən əvvəl mütləq həkimlə məsləhətləşmək lazımdır.