Звездани путник
2.29K subscribers
946 photos
282 videos
4 files
228 links
Специјалност: соларни систем, космичке мисије, млечни пут, интрегалактички простор, галаксије, црне рупе, егзопланете, супернове, квазари, интра/интер универзумске "црвоточине".....
Download Telegram
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
🚀 Упознајте Титана.

🔭 Један од највећих природних сателита у нашем соларном систему и могући циљ за нове мисије са ровером.
Неутрон је неутрална субатомска честица која је саставни део сваког атомског језгра осим језгра обичног водоника.

Нема електрични набој и масу једнаку 1.67493 × 1027 кг – што је маргинално веће од протона али скоро 1.839 пута веће од електрона. Неутрони и протони, повезани су заједно у густо унутрашње језгро атома, где чине 99,9 процената масе атома.

📝Развој истраживања у високоенергетским честицама у прошлом веку,открио је да се неутрони састоје од композити малих елементарних честица које се зову кваркови.

📝 Језгро је повезано са јаком нуклеарном силом,фундаменталном силом која одређује понашање кваркова који чине појединачне протоне и неутроне
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
☀️ Снимак излазак Сунца са мећународне свемирске станице

💥Величина и сјај наше звезде,са дистанце од 151.000.000км, је невероватна.
 💥C3 соларна бакља је избила из сунчеве пеге 2859 на Сунцу 26 Августа. Агенција за праћење временских прилика у свемиру је, анализом доступних слика из инструмента SOHO/ЛАСО, потврдио да се догодио делимични CME (CORONAL MASS EJECTION) . У саопштењу које је објавила Агенција, у току су анализе и моделирање како би се утврдило да ли можда постоји неке могуће последице по Земљу од овог CME.

💥Изгледа да је ова соларна експлозија изазвала "соларни цунами". Соларни цунами, познат и као Моретонов талас или Моретон-Рамсеј талас, је одлика великог соларног корона ударног таласа који стварају соларне бакље.  

💥За разлику од таласа воде у смислу традиционалног цунамија, соларни цунами је талас вреле плазме и магнетизма висок отприлике 100.000 километар који се пробија кроз сунчев систем брзином од око 560.000 км/ч
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
❤️ Ротација Земље забележена камером са фиксном позицијом.

ПРЕДИВНО
🔭Ова слика из свемирског телескопа НАСА/ЕСА Хабле садржи АФГЛ 5180, прелепу звездано "обданиште" смештену у сазвежђу Близанаца (Близанци). 

🔭У средишту слике, масивна звезда се формирала и разноси гасовити материјал и креира шупљине кроз облаке, који се протежу до горње десне и доње леве стране слике.

🔭Светлост са ове нове звезде стиже до нас осветљујући празне делове ове Небуле.
И ми да узвратимо рекламу.....

⚔️🇷🇺 У Русији приказана нова "летећа топовњача" које је посебно намењена за високомобилне десантне саставе специјалне намене ССО.

❗️за опширније инфо посетите Т.Канал👉 ОВДЕ
🚀Ова упечатљива слика одликује релативно редак небески феномен познат као Хербиг–Харо објекат. Овај објекат Хербиг-Харо носи име HH111

🔭Ови спектакуларни објекти се формирају под врло специфичним околностима.

☀️ Новоформиране звезде су често веома активне, а у неким случајевима избацују веома уске млазеве брзог јонизованог гаса — гаса који је толико врео да су његови молекули и атоми изгубили електроне, због којих је гас високо наелектрисан

🔥Таласи јонизованог гаса затим се сударају са облацима гаса и прашине који окружују новоформирану звезду брзином од више стотина километара у секунди.

🔭 Ови енергични судари стварају Хербига-Харо објекти
Напредак науке за само 100 година је невероватан
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
🌙Необично кретање Нептунових сателита Наида и Тхаласа .

💫Ова два сићушна тела су сличног облика као Тик Так бомбоне и дугачка су око 100 км. Крећу се на раздаљини од 3540 км од површине Нептун.

🔭Али зашто се кретање дешва на тај начин, астрономи још увек не могу да објасне.

📝 Сугерише се да су на постојеће орбите ових тела утицали масивни сателити Нептуна
📝 Када нема могућности да се један објекат уочи путем телескопа, научници гледају да пронађу гравитационе утицај на орбите других тела

🔭На овај начин је откривн Нептун,јер је уочено његово гравитационо "повлачење" Урана.

🔭 Када је у питању за сада не потврђена планета 9, чији се гравитациони утицај не види на орбитама планета, већ на груписању залеђених тела у Кајперовом појасу.

🔭Да нема планета у спољнем делу Соларног система,орбите ледених тела из Кајпровог појаса биле би,по математичким моделима, скроз произвољне и без усклађености.

🔭На слици у прилогу је предвиђена орбита Планете 9,за коју је претпоставка да има масу 5 пута већу од земљине, али која упркос математичким моделима још није пронађена
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
🔭Основна сврха ТЕЛЕСКОПА ТЕС је тражење егзопланета помоћу транзитног метода. Али подаци које је он прикупио пронашли су примену у другим областима - посебно у проучавању звезда црвених џинова!

🔭Црвени џин је оно што чека наше Сунце за око 5-7 милијарди година, када ће исцрпети своје резерве водоника и почети убрзано да се шири. Једна од карактеристика таквих звезда је да њихове површине пулсирају са одређеном амплудом.

🔭То је последица кретања гаса са површине звезде. На снмку можете да чујете "песму" једног црвдног џина у сазвежђу Змаја
🔭Ово је слика MyCn18, младе планетарне маглине која се налази на удаљености од око 8.000 светлосних година, снимљена са камером Широко поље и планетарном камером број2 (WFPC2) на свемирском телескопу Хабл (ХСТ).

🔭Ова Хаблова слика открива прави облик MyCn18, а то је пешчани сат са замршеним обрасца гасова око централног дела.

📝Ова слика је састављена од три одвојене слике снимљене у светлу јонизованог азота (представљеног црвеним), водоника (зелено) и дупло-јонизованог кисеоника (плаво).
🚀 Слика показује снимак терена где је слетела Аполо мисија као и остатке од лендера.

🔭Мања слика показује заставу која и после скоро 60 година и даље стоји на месту,мада је вероватно бела услед излагању јакој сунчевој радијацији
📝Нешто чудно се дешава земљином магнетном пољу. Током последњих 200 година полако слаби и помера свој магнетни северни пол (где компас показује, да не буде забуне са географским северним полом) од канадског Арктика ка Сибиру.

📝 Последњих деценија, међутим, та спора промена ка југу се убрзала — достижући брзину од 45 километара годишње

📝Земљино магнетно поље је генерисано кретањем истопљеног гвожђа у језгру планете, око 3400 километара испод наших ногу.

📝Ова супергрејана течност генерише електричне струје које заузврат производе електромагнетна поља. Док су процеси који покрећу обртање полова мање схваћени, компјутерске симулације планетарне динамике показују да се преокрети појављују спонтано и континуирано током историје наше планете.

📝 По досадашњим податцима,задња промена магнетних полова планете,десио се пре око 780.000година.
🔭 Величина огледала на досадашњим свемирским телескопима у поређењу са Веб телескопом.

🔭Једва чекамо прве слике 😁
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
🌕 Да вратимо мало поглед на нашу планету са овим снимцима са Међународне свемирске станице

🚀 Има наговештаја да Кинези имају планове да направе своју стницу која би била 10 пута већа од МСС са дужином од око 1км.
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
💫1999 KW4, је астероид који спада у групу астероид који су блиски Земљиној орбити.

🔭Астероид има око 1.3км у пречнику и орбитални период од 188 дана.

🔭Оно што чини овај астероид занимљивим је то што је ово бинарни систем, у којем имамо још један астеорид који се налази у орбити око већег на даљини од 2,3км, са орбиталним периодом од 16 сати. Мањи астероид има пречник од 360метара.
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Кваркови су фундаментални градивни блокови материје.

Најчешће се налазе унутар протона и неутрона, честица које чине језгро сваког атома у универзуму. На основу тренутних експерименталних доказа, кваркови су заиста фундаменталне честице; не могу се даље поделити.

Постоји шест типова, кваркова који се међусобно разликују по својој маси и карактеристикама електричног набоја. Ових шест врста кваркова могу се груписати у три пара: горе-доле, шарм и чудни, и врх и дно(квантни физичари заиста нису маштовити када дође до давања имена).

 Протони и неутрони углавном садрже две врсте кварка. То су горњи и доњи кварк. Из још увек непознатих разлога, природа је такође дизајнирала по две копије сваке од горњег и доњег кварка, идентичне осим што имају веће масе. Теже копије кварка називају се шарм и врх кварк; копије дна кварка су назване чудним и доњим кварковима. Претварајући енергију у масу, акцелератори производе ове теже, краткотрајне кваркове кроз судар честица.