Звездани путник
2.27K subscribers
913 photos
267 videos
4 files
209 links
Специјалност: соларни систем, космичке мисије, млечни пут, интрегалактички простор, галаксије, црне рупе, егзопланете, супернове, квазари, интра/интер универзумске "црвоточине".....
Download Telegram
☀️Стивенсон 2-18 је највећа звезда позната и скоро милијарду пута већи у обиму од нашег Сунца.

☀️Процењује се да је његов пречник 2.150 пута већи од нашег Сунца.

🔭Налази се у сазвежђу Скотум и близу отвореног кластера Стивенсон 2 који је 20.000 светлосних година далеко од Земље.Стивенсон 2-18 би потпуно захватио орбиту Сатурна ако би стајао у центру нашег соларног систем
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
🚀Нова панорамска слика са Марса и ровера Curiosity
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
😂 Мало забавног материјала са Аполо мисија
🔭 Како изгледа слика у радио спектру светлосног зрачења.

🔭 У питању је галаксија Андромеда, галаксија која иде ка нама и са којом ће се Млечни пут спојити (у претходним објавама имате компјутерску симулацију спајања)
🔭Астрономи који користе нови телескоп у Чилеу пронашли су астероид чија је орбита најближа Сунцу од свих објеката у нашем систему. Приближава се Сунцу ближе него чак и планета Меркур.

🔥Иако је његова орбита око Сунца, са 113 дана, дужа од Меркурових 88 дана, астероид 2021 PH27 има елиптичну и врло издужену орбиту која прелази орбите и Венере и Меркура.

🔥2021 PH27 је пречника око километар и приближава се на 20 милиона километара до Сунца где достиже скоро 500 степени целзијуса. То је довољно топло да истопи олово
🌕 Данас је годишњица од када је Плутон престао да буде планета и постао патуљаста планета,јер није испунио један од три услова која су постављена за добијање статуса планете

🚀 Међутим има наде за Плутон, након што је мисија Нови Хоризонт прошла поред њега и свету показала прве слике у боји и велике резолуције на којима се види значајна геолошка активност у прошлости,што није уобичајно за патуљасте планете
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
🚀 Упознајте Титана.

🔭 Један од највећих природних сателита у нашем соларном систему и могући циљ за нове мисије са ровером.
Неутрон је неутрална субатомска честица која је саставни део сваког атомског језгра осим језгра обичног водоника.

Нема електрични набој и масу једнаку 1.67493 × 1027 кг – што је маргинално веће од протона али скоро 1.839 пута веће од електрона. Неутрони и протони, повезани су заједно у густо унутрашње језгро атома, где чине 99,9 процената масе атома.

📝Развој истраживања у високоенергетским честицама у прошлом веку,открио је да се неутрони састоје од композити малих елементарних честица које се зову кваркови.

📝 Језгро је повезано са јаком нуклеарном силом,фундаменталном силом која одређује понашање кваркова који чине појединачне протоне и неутроне
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
☀️ Снимак излазак Сунца са мећународне свемирске станице

💥Величина и сјај наше звезде,са дистанце од 151.000.000км, је невероватна.
 💥C3 соларна бакља је избила из сунчеве пеге 2859 на Сунцу 26 Августа. Агенција за праћење временских прилика у свемиру је, анализом доступних слика из инструмента SOHO/ЛАСО, потврдио да се догодио делимични CME (CORONAL MASS EJECTION) . У саопштењу које је објавила Агенција, у току су анализе и моделирање како би се утврдило да ли можда постоји неке могуће последице по Земљу од овог CME.

💥Изгледа да је ова соларна експлозија изазвала "соларни цунами". Соларни цунами, познат и као Моретонов талас или Моретон-Рамсеј талас, је одлика великог соларног корона ударног таласа који стварају соларне бакље.  

💥За разлику од таласа воде у смислу традиционалног цунамија, соларни цунами је талас вреле плазме и магнетизма висок отприлике 100.000 километар који се пробија кроз сунчев систем брзином од око 560.000 км/ч
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
❤️ Ротација Земље забележена камером са фиксном позицијом.

ПРЕДИВНО
🔭Ова слика из свемирског телескопа НАСА/ЕСА Хабле садржи АФГЛ 5180, прелепу звездано "обданиште" смештену у сазвежђу Близанаца (Близанци). 

🔭У средишту слике, масивна звезда се формирала и разноси гасовити материјал и креира шупљине кроз облаке, који се протежу до горње десне и доње леве стране слике.

🔭Светлост са ове нове звезде стиже до нас осветљујући празне делове ове Небуле.
И ми да узвратимо рекламу.....

⚔️🇷🇺 У Русији приказана нова "летећа топовњача" које је посебно намењена за високомобилне десантне саставе специјалне намене ССО.

❗️за опширније инфо посетите Т.Канал👉 ОВДЕ
🚀Ова упечатљива слика одликује релативно редак небески феномен познат као Хербиг–Харо објекат. Овај објекат Хербиг-Харо носи име HH111

🔭Ови спектакуларни објекти се формирају под врло специфичним околностима.

☀️ Новоформиране звезде су често веома активне, а у неким случајевима избацују веома уске млазеве брзог јонизованог гаса — гаса који је толико врео да су његови молекули и атоми изгубили електроне, због којих је гас високо наелектрисан

🔥Таласи јонизованог гаса затим се сударају са облацима гаса и прашине који окружују новоформирану звезду брзином од више стотина километара у секунди.

🔭 Ови енергични судари стварају Хербига-Харо објекти
Напредак науке за само 100 година је невероватан
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
🌙Необично кретање Нептунових сателита Наида и Тхаласа .

💫Ова два сићушна тела су сличног облика као Тик Так бомбоне и дугачка су око 100 км. Крећу се на раздаљини од 3540 км од површине Нептун.

🔭Али зашто се кретање дешва на тај начин, астрономи још увек не могу да објасне.

📝 Сугерише се да су на постојеће орбите ових тела утицали масивни сателити Нептуна
📝 Када нема могућности да се један објекат уочи путем телескопа, научници гледају да пронађу гравитационе утицај на орбите других тела

🔭На овај начин је откривн Нептун,јер је уочено његово гравитационо "повлачење" Урана.

🔭 Када је у питању за сада не потврђена планета 9, чији се гравитациони утицај не види на орбитама планета, већ на груписању залеђених тела у Кајперовом појасу.

🔭Да нема планета у спољнем делу Соларног система,орбите ледених тела из Кајпровог појаса биле би,по математичким моделима, скроз произвољне и без усклађености.

🔭На слици у прилогу је предвиђена орбита Планете 9,за коју је претпоставка да има масу 5 пута већу од земљине, али која упркос математичким моделима још није пронађена
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
🔭Основна сврха ТЕЛЕСКОПА ТЕС је тражење егзопланета помоћу транзитног метода. Али подаци које је он прикупио пронашли су примену у другим областима - посебно у проучавању звезда црвених џинова!

🔭Црвени џин је оно што чека наше Сунце за око 5-7 милијарди година, када ће исцрпети своје резерве водоника и почети убрзано да се шири. Једна од карактеристика таквих звезда је да њихове површине пулсирају са одређеном амплудом.

🔭То је последица кретања гаса са површине звезде. На снмку можете да чујете "песму" једног црвдног џина у сазвежђу Змаја
🔭Ово је слика MyCn18, младе планетарне маглине која се налази на удаљености од око 8.000 светлосних година, снимљена са камером Широко поље и планетарном камером број2 (WFPC2) на свемирском телескопу Хабл (ХСТ).

🔭Ова Хаблова слика открива прави облик MyCn18, а то је пешчани сат са замршеним обрасца гасова око централног дела.

📝Ова слика је састављена од три одвојене слике снимљене у светлу јонизованог азота (представљеног црвеним), водоника (зелено) и дупло-јонизованог кисеоника (плаво).