Zvanični kanal dr. Zijad Ljakić
2.6K subscribers
1.38K photos
3 videos
4.05K links
Zvanični telegram kanal dr. Zijada Ljakića
Posjetite: www.zijadljakic.ba
Download Telegram
POKRIVANJE PODBRATKA ŽENE
U arapskom jeziku i šerijatskim tekstovima nije došao termin podbradak.
Spominje se arapski termin zakn (ili zekan), koji na bosanskom jeziku znači donja vilica ili brada.
Navodi se u fikhskim enciklopedijama i knjigama sve četiri mezheba da nema razilaženja među učenjacima četiri mezheba da su gornja i donja granica lica koje je obaveza oprati pri abdestu i dozvoljeno ženi koja ne nosi nikab otkriti "od mjesta gdje niče kosa (iznad čela) do dna zakna (donje vilice ili brade)."
Iz ovoga se razumije da je dno donje vilice ili brade sastavni dio lica kojeg je ženi dozvoljeno otkriti pri klanjanju namaza ili van namaza ako ne nosi nikab.
Ostaje pitanje, gdje je dno donje vilice ili brade?
Kada napravimo istraživanje i analizu govora uleme pri konkretnom pojašnjavanju ovog pitanja, imamo tri različita poimanja:
Prvo- Kuvajtski šejh Osman el-Hamis u kratkom video klipu u kom praktično pojašnjava kako se abdesti kaže da je donji dio lica dno zakna (donje vilice ili brade) i prstom je pokazao na donju vilicu ispod usta na mjestu gdje se vilična kost počinje savijati prema vratu.
Drugo- Egipatski šejh Muhamed Hassan u toku jednog predavanja pojašnjava da je donji dio zakna (donje vilice ili brade) koje je dozvoljeno otkriti ženi pri pokrivanju sa maramom, mjesto ispod savijenog dijela donje vilice, gdje se ona spaja sa vratom, pa je rukom pokazao na mjesto gdje se spaja vrat sa savijenim donjim dijelom vilice.
Treće- Saudijski šejh Mensur Simari (koga sam lično pitao i snimio) je pojasnio da se u lice ubraja kost donje vilice u njenom tvrdom, savijenom dijelu koji ide prema vratu, a kada dođe mehki dio ispod kojeg nema kosti, to nije donja vilica ili brada i ne ubraja se u lice.
Najbliže pojašnjenje je ovo koje navodi šejh Mensur Simari, to jest da mehki dio podbratka ispod kojeg nema kosti vilice nije dio lica, a tvrdi dio ispod donje vilice se ubraja u lice i nije ga obaveza pokriti u namazu.
Ovo tumačenje podupire definicija lica koju navode hanbelijski učenjaci u svojim knjigama "lice je od mjesta gdje niče kosa sa savijenim dijelom vilične kosti i bradom". (El-Ikna)
Prema tome, žena je dužna pokriti u namazu (i van namaza koja nosi nikab) mehki dio podbratka gdje nema vilične kosti, a dozvoljeno joj je otkriti tvrdi dio podbratka koji pokriva savijeni donji dio vilične kosti.
Drugim riječima, nije obaveza ženi da navlači svoju mahramu na bradu ispod usta, dozvoljeno joj je da zaveže maramu ispod donje vilice.

Ve billahi tevfik
Forwarded from O.U. Hidajet - Kakanj
DA LI U SNOVIMA DUŠE ŽIVIH I UMRLIH MOGU KONTAKTIRATI

Nerijetko čujemo kako je neko sanjao preminulog rođaka, oca ili majku nakon njihove smrti, te sa njim razgovarao o njegovom stanju u kaburskom životu. Ili se dešava da umrla osoba u snovima traži da za nju daju sadaku, uče Kur'an i slično. Ili da u snovima vidi da je umrla osoba u prelijepim baščama, zelenilu, vrtovima. Ponekad umrla osoba dolazi u snove i traži od onog ko je sanja da rade određeno djelo ili prestanu raditi neka djela kako bi ona prestala biti kažnjavana. I drugih sličnih primjera je mnogo. Postavlja se pitanje da li je zaista moguće da se duša živog u snu sretne sa dušom umrlog i da razmjenjuju informacije, razgovaraju i slično. I da li je to o čemu ga obavještava umrla osoba istina?

https://www.zijad-ljakic.com/index.php?option=com_content&view=article&id=587:da-li-u-snovima-due-ivih-i-umrlih-mogu-kontaktirati&catid=96:preporuijemo--tekstovi-odgovori&Itemid=94
DOKAZIVANJE AJETOM (El-Bekare 62.) DA NISU SVE KITABIJE NEVJERNICI

Rašireno je uvjerenje među mnogim muslimanima, a nerijetko i među onima koji nose odore i zvanje učenosti, koje je ustvari šubha, da 62. ajet sure El-Bekare ukazuje da će kitabije koje vjeruju u Boga, Sudnji dan i rade dobra dijela biti spašeni na ahiretu tj. da su vjernici.

Tu šubhu dokazuju riječima Uzvišenog:
„One koji su vjerovali, pa i one koji su bili jevreji, kršćani i sabejci – one koji su u Allaha i u onaj svijet vjerovali i dobra djela činili – doista čeka nagrada od Gospodara njihova; ničega se oni neće bojati i ni za čim neće tugovati!“ (El-Bekare, 62.)

Odgovor na ovu šubhu je sljedeći:
Ovaj ajet je govor o onima (prvo mišljenje) koji su umrli na ispravnoj, neiskrivljenoj vjeri svojih vjerovjesnika prije poslanstva Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem. Ili (drugo mišljenje) o onima koji su doživjeli poslanstvo Muhammeda, sallallahu alejhi ve sellem, i povjerovali u njega. Oko ova dva tumačenja nema razilaženja.

Dovoljni su po ovom pitanju ajet, hadis i idžma da su ehli kitabije nevjernici i da će biti stanovnici vatre.

Kaže Uzvišeni:
„A onaj koji želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena, i on će na onome svijetu nastradati“. (Ali Imran, 85.)

Bilježi Muslim u svom Sahihu od Ebu Hurejre, radijallahu anhu, da je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: „Tako mi Onoga u čijoj je ruci Muhammedova duša, neće niko iz ovog ummeta (tj. svih ljudi na Zemlji) čuti za mene, bio židov ili kršćanin, a zatim umre i ne povjeruje u ono sa čime sam poslan, a da neće biti stanovnik Vatre“.

Ve billahi tevfik

KORIŠTENJE KREMA KOJE SADRŽE ALKOHOL

PITANJE:

Esselamu alejkum.
Zanima me kakav je stav o korištenju krema koje sadrže alkohol? Danas skoro svaka krema koja je iole kvalitetna ima alkohola. U ruci držim Nivein proizvod koji sadrži: Myristyl Alcohol, Benzyl Alcohol, Alcohol Denat, itd. Molim Vas da mi odgovorite. Allah Vas nagradio i podario Vam svaki hajr.

ODGOVOR:
https://www.zijad-ljakic.com/index.php?option=com_content&view=article&id=333:koritenje-krema-koje-sadre-alkohol&catid=76:zdravljebolesthrana&Itemid=94
MESO HIJENE I LOV- DA LI JE DOZVOLJENO

PITANJE:


U hadisu se govori o zabrani jedenja mesa životinje koja ima očnjake:

– Zabranjuje se meso zvijeri i ptica grabljivica, shodno hadisu: “Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio je svaku životinju koja ima očnjake i svaku pticu koja ima kandže. “ (Sahih: Muslim (1934), Ahmed (2193, 2614), Ebu Davud (3803). )

U drugoj predaji se kaže:

– Dozvoljeno je jesti hijenino meso, jer se vjerodostojno prenosi da ju je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, lovio.

Zanima me ima li ovdje kontradiktornosti?

ODGOVOR:

Selam alejkum.
Po ovom pitanju imaju tri mišljenja:

Prvo- Da je meso hijene dozvoljeno. To je mezheb šafija i hanbelija. Dokazuju to hadisom od Džabira u kojem je došlo da je hijenu dozvoljeno loviti (Ebu Davud, Tirmizi i Nesai, vjerodostojnim ga ocjenili Buharija, Bejheki, Ibn Huzejme, i Ibn Hibban).

Drugo- Da je zabranjeno, na čemu su hanefije i rivajet od Ahmeda. Dokazuju to hadisom kog bilježi Tirmizi, da je upitan Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, o propisu hijene, pa je odgovorio, zar neko jede hijenu. Međutim hadis je slab, kako ga ocjenjuje sam Tirmizi. Također dokazuju time da hijena ima očnjake, a zabranjene su životinje koje imaju očnjake, što je došlo u mutevatir predajama. Ovom dokazu se prigovara, kao što kaže Ibn Reslan, da hijena nema očnjake nego su u nje zubi poput istovjetne kosti, tako da ne ulazi pod ovu zabranu.

Treće- Pokuđenost jedenja hijene, na čemu su malikije. Njihovi dokazi su vjerodostojni hadisi, da ju je dozvoljeno jesti, osim što je diže na stepen pokuđenosti ogavnost prirode te životinje i hrane kojom se hrani.

Ovo zadnje je najbliže ispravnom stavu, a Allah zna najbolje.

Tačno je da je razlog razilaženja to da li hijena ulazi u zabranjene životinje zbog očnjaka. Uglavnom, vjerodostojno je došlo da ju je dozvoljeno jesti, upitno je da li ima očnjake, a ogavne je prirode i hrane kojom se hrani. Po onim učenjacima koji tretiraju da ona ima očnjake, dozvola njenog mesa je izuzetak od te zabrane, a po onima po kojima nema očnjake ne potpada uopšte pod zabranjene životinje zbog očnjaka.

Ve billahi tevfik