Марказ томонидан маҳаллий ва хорижий дори воситаларига нисбатан белгиланган чекланган нархлар тўғрисидаги маълумотлар янгиланди. (25.07.2023)
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази билан USP ўртасида ҳамкорлик алоқалари янада кенгайтирилмоқда
Аввал хабар берганимиздек, Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазири Амрилло Иноятов ва Америка Қўшма Штатлари Фармакопея Конвенцияси Бош ижрочи директори Рональд Пьервинченцилар томонидан шу йилнинг 2023 йил 12 май санасида Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Қўшма Штатлар Фармакопея Конвенцияси ўртасида “Қўшма Штатлар Фармакопеяси – Миллий формулярини қабул қилиш ҳуқуқларини тақдим этиш” тўғрисидаги икки томонлама келишув имзоланган эди.
Шу кунларда Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеяси бош муҳаррири Хабибулла Джалилов бошчилигида Марказнинг бир гуруҳ масъул ҳодимларидан иборат делегация аъзолари юқоридаги келишув ижроси бўйича АҚШда хизмат сафарида бўлиб турибди.
Ташрифнинг илк кунида вакилларимиз АҚШ Фармакопея Конвенцияси бош вице-президенти Emily M. Kaine ва халқаро ҳамкорлик менежери Richard Lew билан учрашиб, Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясини ишлаб чиқишда АҚШ Фармакопея Конвенцияси билан ҳамкорлик тўғрисидаги келишувнинг аҳамияти ва уни USP билан уйғунлаштириш йўллари ҳақида ўзаро фикр алмашди.
Шунингдек, делегациямиз USP’нинг Дори воситаларини физик-кимёвий ва фармацевтик-технологик тадқиқотлар усуллари лабораторияси ва ундаги юқори технологияли замонавий асбоб-ускуналари билан яқиндан таништирилди.
🇺🇿 Айни пайтда Ўзбекистон ҳукумати делегацияси Венгрия пойтахти Будапешт шаҳрида хизмат сафарида бўлиб турибди. Улар сафида мамлакатимиз соғлиқни сақлаш вазирлиги тизими масъуллари ҳам бор.
Хўш, ушбу ташрифдан кўзланган мақсад нима? Бу ерда қандай манфаатли келишувларга эришилиши кутилмоқда?
Будапештдан тайёрлаган юқоридаги видеолавҳа орқали ушбу саволларга батафсил жавоб топишингиз мумкин.
🇭🇺 Венгрия фармацевтика ишлаб чиқарувчилари миллий ассоциацияси билан ҳамкорлик ўрнатилмоқда
Шу кунларда Ўзбекистон ҳукумати делегацияси Венгрия пойтахти Будапешт шаҳрига хизмат сафари билан бўлиб турибти.
Мазкур делегация таркибида Венгрияга ташриф буюрган Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази директори Мирзохиджон Қодиров Венгрия фармацевтика ишлаб чиқарувчилари миллий ассоциацияси (MAGYOSZ) раҳбари доктор Девид Гресковиц билан учрашди.
120 йилдан ортиқ тарихга эга бўлган Венгрия фармацевтика ишлаб чиқариш тармоғи Европадаги энг қадимий тармоқлардан бири ҳисобланади: у кўп асрлик ишлаб чиқариш анъаналари, тажриба ва замонавий технологик мукаммалликни ўзида мужассам этган.
Венгрия халқининг саломатлигини асраш ва беморларни сифатли дори воситалари билан даволашни ҳамда Венгрия иқтисодиётини сармоя ва иш ўринлари орқали фаол қўллаб-қувватлашни мақсад қилган мазкур ассоциацияга 40 га яқин компания аъзо бўлиб, улардан 19 таси расмий давлат рўйхатидан ўтган венгрия ишлаб чиқарувчилари ҳисобланади.
Учрашувда М.Қодиров Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 24 сентябрдаги тегишли қарорига асосан дори воситаларини рўйхатдан ўтказиш натижалари Ўзбекистон Республикасида тан олинадиган мамлакатлар қаторида Венгрия ҳам бор эканлигини таъкидлаб, бу мамлакатда рўйхатдан ўтказилган дори воситалари Ўзбекистонда соддалаштирилган тартибда рўйхатдан ўтказилишини қайд этди.
Шунингдек, Марказ юртимизда ишлаб чиқарилаётган ва мамлакатимизга импорт қилинаётган дори воситалари ва тиббий буюмлар сифатини назорат қилишда давлат сиёсатини амалга ошириб, унга юклатилган вазифалар ва функциялар ҳақида маълумот берди.
Мулоқот якунида томонлар ўз мамлакатларида дори воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш, уларнинг сифат ва хавфсизлигини таъминлаш бўйича ҳамкорлик қилишга тайёрлиги ҳамда бу борада ўзаро алоқаларни янада кенгайтиришдан манфаатдор эканлигини билдиришди.
Делегациямиз Венгрияда "EGIS" компанияси вакиллари билан учрашди
Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг Венгрияга ташрифи доирасидаги навбатдаги учрашув, Марказий ва Шарқий Европадаги етакчи фармкомпанияларидан бири ҳисобланувчи "EGIS" компанияси вакиллари билан бўлиб ўтди.
Венгрия фармбозорида нуфузли ўринда турувчи мазкур компания 1963 йилда ташкил этилган бўлиб бугунги кунга қадар 212 номдаги дори воситаларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйган. Унинг фаолияти фармацевтик ишлаб чиқаришнинг барча соҳаларида илмий-тадқиқот ва тажриба-конструкторлик ишларидан бошлаб, фаол моддалар ва сотиш учун тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқаришгача бўлган йўналишларни қамраб олади.
Учрашув давомида Ўзбекистонда мазкур компания маҳсулотларини соддалаштирилган тартибда руйхатдан ўтказиш ва сертификатлаштириш масалалари бўйича "EGIS" компанияси тижорий директори Тамаш Урининг бир қатор саволлари юзасидан вакилларимиз атрофлича тушунтириш беришди.
Ўз навбатида, Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази раҳбари Мирзохиджон Қодиров дори воситаларининг сифат кўрсатгичи, хавфсиз ва самарадорлиги аҳоли саломатлигини асрашда долзарб масала эканлигини қайд этган ҳолда, юртдошларимизни арзон, сифатли, хавфсиз ва безарар дори воситалари билан таъминлашда Марказнинг тутган ўрни ҳақида тўхталиб ўтди.
Шунингдек, Тамаш Ури жорий йилнинг сентябрь ойида компания раҳбарияти юртимизга ташриф буюриши ҳақида маълум қилиб, соҳада Венгрия ва Ўзбекистон алоқаларининг янада мустахкамланишидан мамнунлигини билдирди.
Аввал хабар берганимиздек, шу кунларда Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизими масъулларидан иборат гуруҳ ҳукуматимиз делегацияси таркибида Венгрия пойтахти — Будапешт шаҳрида бўлиб турибди.
🇺🇿 🇭🇺 Сал аввал бу ерда икки мамлакат ўртасида сармоявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантиришга қаратилган Ўзбекистон — Венгрия бизнес форуми бошланди.
Тадбирни Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сийярто ҳамда Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири Л.Қудратов кириш сўзи билан очди.
Форумда иқтисодиётнинг турли устувор тармоқларида қўшма корхоналар ташкил этиш, ўзаро манфаатли савдо шартномаларини тузиш масалалари билан бирга, фармацевтика, тиббий таълим, кадрлар тайёрлаш ва малакасини ошириш каби тиббиётнинг қатор йўналишлари бўйича ҳамкорлик истиқболлари муҳокама этилмоқда.
Тадбир тафсилотлари ҳақида маълумот бериб борамиз.