▶️ Дорихона ходими дори воситаси ва тиббий буюмни бериш пайтида нималарга эътибор бериши лозим?
▶️ Кучли таъсир қилувчи дори воситаларини муомалага киритилишининг олди олинди
▶️ ССВ ҳузурида "Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази" Давлат муассасаси ташкил қилинади
▶️ Оғриқ қолдирувчи дориларнинг қандай зарари бор?
▶️ Фармацевтика маҳсулотларини омборхонада қабул қилиш ва бериш қандай амалга оширилиши керак?
▶️ Давлат маркази томонидан маҳаллий ва хорижий дори воситаларига нисбатан белгиланган чекланган нархлар тўғрисидаги маълумотлар янгиланди
Антибиотикларни қабул қилишдаги муҳим қоидалар
1929 йил 13 сентябрда инглиз олими Александр Флеминг ўзининг буюк кашфиёти - пенициллинни биринчи марта оммага тақдим этди. Шундан буён антибиотиклар бутун дунё бўйлаб миллионлаб одамларнинг ҳаётини сақлашда муҳим восита бўлиб хизмат қилмоқда. Лекин бундай дори воситаларини назоратсиз қабул қилиб бўлмайди, уларни қабул қилишда бир нечта муҳим қоидалар бор.
Замбуруғга қарши таблеткаларининг сифат кўрсаткичларини баҳолаш қандай амалга оширилади?
Тошкент фармацевтика институти мутахассислари томонидан ёзилган мақолада тадқиқот ишлари олиб борилаётган замбуруғга қарши таъсир кўрсатувчи таблеткаларнинг сифат кўрсаткичлари: таблеткаларнинг ташқи кўриниши, ўртача оғирлик ва ундан четланиш, парчаланиши, шунингдек таблеткаларнинг синишга ва ишқаланишга нисбатан қаттиқлиги кабилар ўрганилди ва баҳоланди.
Бу ҳақида батафсил Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази томонидан тайёрланадиган "Ўзбекистон фармацевтик хабарномаси" илмий амалий фармацевтка журналининг 2023 йил I чорак сонида танишишингиз мумкин.
Ҳамкорлик қилиш учун телефонлар:
Соғлиқни сақлаш вазирининг матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимларига байрам табриги
Ҳурматли журналистлар, соҳанинг фидойи ва жонкуяр вакиллари!
Авваламбор, Сизларни бугунги касб байрамингиз — Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни билан самимий муборакбод этаман.
Президентимиз томонидан йўлланган байрам табригида қайд этилганидек, халқимиз сиз, азизларни демократик матбуотнинг асосий шарти ва талаби бўлган холислик, ҳаққонийлик, миллий манфаатларимизга содиқлик каби принципларга амал қилиб, ўз билим ва салоҳияти, ўткир қалами ва ҳароратли сўзи билан жамоатчиликка ижтимоий жараёнлар моҳиятини англаб етишга кўмаклашадиган, уларни бузғунчи ахборот хуружларидан ҳимоя қиладиган фидойи инсонлар деб билади.
Бу — юртимизда фаолият юритаётган 2140 та оммавий ахборот воситаси, хусусан, 745 та интернет нашрида меҳнат қилаётган журналистларга берилган энг муносиб эътироф.
Хабарингиз бор, бугун соғлиқни сақлаш тизимида кенг қамровли трансформация жараёнлари бошланган. Тиббиётни халққа янада яқинлаштириш учун барча имкониятлар ишга солиняпти.
Ана шу янгиланишларни кенг жамоатчиликка етказишда доимо биз билан ҳамфикр, ҳамқадам, елкадош бўлиб ишлаётган сўз ижодкорларини ҳамиша қадрлаймиз.
Тиббиёт соҳасини ёритишга ихтисослашиб, бу тизимни ипидан игнасигача ўрганиб, тезкор ва таъсирчан материаллар, кўрсатув ҳамда лавҳалар тайёрлаётган қалам аҳлини ўз соҳасини мукаммал эгаллаган шифокорлар билан тенг ўринга қўямиз.
Мамлакатимиз соғлиқни сақлаш тизимини ривожлантириш, юртдошларимизни тиббиётга оид энг ишончли ва холис ахборотлар билан таъминлаш, тизимдаги муаммоларни биргаликда ҳал этиш каби муҳим жабҳаларда журналист ва блогерларнинг биз билан ҳамкорлиги соҳага масъул раҳбар сифатида мени жуда қувонтиради.
Азиз дўстлар, қадрдонларим!
Сизларни бугунги касб байрамингиз билан яна бир бор табриклаб, барчангизга сиҳат-саломатлик, қуч-қувват, ижодий парвоз тилайман. Қаламингиз ҳамиша ўткир бўлсин!
Амрилло Иноятов,
Соғлиқни сақлаш вазири.
@ssvuz | @ssvmatbuotkotibi | Facebook | Instagram
💐 Бугун Соғлиқни сақлаш вазирлигида 27 июнь — Матбуот ва оммавий ахборот воситалари ходимлари куни муносабати билан бир гуруҳ журналист ва блогерлар иштирокида байрам тадбири ташкил этилди.
Вазир Амрилло Иноятов бошчилигида ўтган учрашувда тиббиётдаги ислоҳотларни халқимизга тезкор ва ишончли тарзда етказишга ҳисса қўшиб келаётган соҳа жонкуярлари "Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш аълочиси" кўкрак нишони, ташаккурнома ва эсдалик совғалар билан тақдирланди.
Жорий йилнинг 13—14 апрель кунлари пойтахтимизда Ўзбекистон - Ҳиндистон биринчи тиббиёт форуми бўлиб ўтгани ҳақида хабар берган эдик.
Ушбу тадбир доирасида Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази ҳамда Ҳиндистоннинг Serum Institute of India Pvt. Ltd. ўртасида имзоланган меморандум фармацевтика соҳасида ўзаро тажриба алмашиш учун янги ҳамкорлик эшикларини очди.
Реестр референтных цен 27.06.2023.pdf
Давлат маркази томонидан маҳаллий ва хорижий дори воситаларига нисбатан белгиланган чекланган нархлар тўғрисидаги маълумотлар янгиланди. (27.06.2023)