Қонунга кўра, дори воситаларининг, тиббий буюмларнинг ва тиббий техниканинг тиббиёт амалиётида қўлланилишига, қоида тариқасида, улар давлат рўйхатидан ўтказилганидан кейин рухсат этилади.
Таркибида кучли таъсир қилувчи моддалари бўлган дори воситаларининг муомалага киритилишининг олди олинди
Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Марғилон шаҳар бўлими томонидан ДХХ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирларда фуқаро Р.С. таркибида психотроп моддалар бўлган 588 дона дори воситаларини фуқаро А.А.га 2 950 АҚШ долларига, фуқаро М.М. кучли таъсир қилувчи 3 348 дона дори воситасини фуқаро М.А.га 6,1 млн сўмга сотган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланганлар.
Шу каби, Департаментнинг Бағдод тумани бўлими томонидан ўтказилган тезкор тадбирда “Sh.I.” ХКга қарашли дорихона раҳбари Ш.Ю. таркибида кучли таъсир қилувчи моддалар бўлган 130 дона дори воситасини ўтказган вақтида ашёвий далиллар ушланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, терговга тегишлилиги бўйича юборилган.
1 июнь-Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни
1950 йилдан эътиборан 1 июнь-Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни сифатида нишонлана бошланди. 1989 йилда эса БМТ Бош Ассамблеяси болалар ҳуқуқлари тўғрисида Конвенцияни қабул қилади.
“Ўзбекистон фармацевтик хабарномаси” журнали ҳамкорликка таклиф этади
Фармацевтика соҳасида фаолият юритаётган ҳурматли тадбиркорлар, соҳа вакиллари ва қадрли мутахассислар. Ўз фаолиятингиздаги муҳим янгиликлар, илмий ишланмалар, хизматлар ва маҳсулотлар ҳақидаги маълумотларни кенг жамоатчиликка етказиш ниятида бўлсангиз унда “Ўзбекистон фармацевтик хабарномаси” журнали таҳририяти барчангизни ҳамкорликка таклиф этади.
Бугун кўҳна Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон — Россия халқаро соғлиқни сақлаш форуми ўз ишини бошлайди
Шарқ гавҳари дея аталмиш гўзал Самарқанд шаҳри бир ҳафта ўтиб, яна бир йирик анжуманга мезбонлик қилмоқда. 3-4 июнь кунлари ушбу қадимий кентда Ўзбекистон — Россия халқаро соғлиқни сақлаш форуми бўлиб ўтади. Бугун соат 09:30 да “Silk Road Samarkand” мажмуаси “Minyoun” меҳмонхонасида мазкур нуфузли тадбирнинг расмий очилиши бошланади.
Бугун пойтахтимизда II халқаро фармацевтика форуми иш бошлади
Икки кун давом этадиган мазкур форум доирасидаги тадбирлар халқаро ва маҳаллий ишлаб чиқарувчилар, тартибга солувчилар, дистрибюторлар, дорихоналар тармоқлари ва бозор экспертлари ўртасида илғор тажриба ҳамда амалиётлар, инновацион усуллар ва технологиялар алмашинувининг минтақавий майдонига айланиши кутилмоқда.
Россиялик эксперт «Samarkand England Eco-Medical» фаолияти билан танишди
Россия соғлиқни сақлаш соҳаси Федерал назорат хизмати раҳбари Алла Самойлова Ўзбекистон - Россия тиббиёт форуми доирасида Самарқанд шаҳридаги «Samarkand England Eco-Medical» (SEEM) ҚК корхонаси фаолияти билан яқиндан танишди.
Омборхонада дори воситаларини ва тиббий буюмларни қабул қилиш омборхонанинг қабул қилиш бўлими томонидан амалга оширилади. Дори воситалари ва тиббий буюмларни қабул қилиш ва сақлаш жойлари бир-биридан ажратилган бўлиши керак.
☑️ Асос: ВМҚ-185-сон 06.04.2017
Дори воситаларини шахсий фойдаланиш учун олиб кириш тартиби қандай?
Яшаш ёки бўлиш мамлакатининг тиббиёт муассасаси томонидан берилган ҳужжат тақдим этмасдан қуйидагиларни жисмоний шахслар томонидан шахсий фойдаланиш учун олиб кириш ва олиб чиқишга рухсат этилган.
Халқаро фармацевтика форумининг иккинчи куни ҳам қизғин учрашувларга бой бўлди
250 дан ортиқ энг йирик фармацевтика компаниялари раҳбарлари, соҳа мутахассислари жам бўлган мазкур халқаро тадбирда Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази вакиллари ҳам иштирок этди.