Қонунга кўра, дори воситаларининг, тиббий буюмларнинг ва тиббий техниканинг тиббиёт амалиётида қўлланилишига, қоида тариқасида, улар давлат рўйхатидан ўтказилганидан кейин рухсат этилади.
☑️ Асос: ЎРҚ-399-сон 04.01.2016
Таркибида кучли таъсир қилувчи моддалари бўлган дори воситаларининг муомалага киритилишининг олди олинди
Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг Марғилон шаҳар бўлими томонидан ДХХ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирларда фуқаро Р.С. таркибида психотроп моддалар бўлган 588 дона дори воситаларини фуқаро А.А.га 2 950 АҚШ долларига, фуқаро М.М. кучли таъсир қилувчи 3 348 дона дори воситасини фуқаро М.А.га 6,1 млн сўмга сотган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланганлар.
Шу каби, Департаментнинг Бағдод тумани бўлими томонидан ўтказилган тезкор тадбирда “Sh.I.” ХКга қарашли дорихона раҳбари Ш.Ю. таркибида кучли таъсир қилувчи моддалар бўлган 130 дона дори воситасини ўтказган вақтида ашёвий далиллар ушланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, терговга тегишлилиги бўйича юборилган.
1 июнь-Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни
1950 йилдан эътиборан 1 июнь-Халқаро болаларни ҳимоя қилиш куни сифатида нишонлана бошланди. 1989 йилда эса БМТ Бош Ассамблеяси болалар ҳуқуқлари тўғрисида Конвенцияни қабул қилади.
“Ўзбекистон фармацевтик хабарномаси” журнали ҳамкорликка таклиф этади
Фармацевтика соҳасида фаолият юритаётган ҳурматли тадбиркорлар, соҳа вакиллари ва қадрли мутахассислар. Ўз фаолиятингиздаги муҳим янгиликлар, илмий ишланмалар, хизматлар ва маҳсулотлар ҳақидаги маълумотларни кенг жамоатчиликка етказиш ниятида бўлсангиз унда “Ўзбекистон фармацевтик хабарномаси” журнали таҳририяти барчангизни ҳамкорликка таклиф этади.
🇺🇿 🇷🇺 Шу йил 3-4 июнь кунлари дунё сайқали — гўзал Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон – Россия соғлиқни сақлаш халқаро форуми бўлиб ўтади.
Бугун кўҳна Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон — Россия халқаро соғлиқни сақлаш форуми ўз ишини бошлайди
Шарқ гавҳари дея аталмиш гўзал Самарқанд шаҳри бир ҳафта ўтиб, яна бир йирик анжуманга мезбонлик қилмоқда. 3-4 июнь кунлари ушбу қадимий кентда Ўзбекистон — Россия халқаро соғлиқни сақлаш форуми бўлиб ўтади. Бугун соат 09:30 да “Silk Road Samarkand” мажмуаси “Minyoun” меҳмонхонасида мазкур нуфузли тадбирнинг расмий очилиши бошланади.
Самарқанд шаҳрида Ўзбекистон – Россия халқаро соғлиқни сақлаш форуми қизғин давом этмоқда
Унда ССВ ҳузуридаги "Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази" раҳбари Мирзоҳиджон Қодиров бошчилигида Давлат маркази мутахассислари ҳам иштирок этмоқда.
Самарқандда бўлиб ўтаётган форум доирасида бир қатор меморандум ва шартномалар имзоланди
Жумладан, Евроосиё зарур амалиётлар академияси, “Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази” ДУК ва "Rusatom Healthcare" ўртасида имзоланган уч томонлама меморандум фармацевтика соҳасидаги ўзаро яқин ҳамкорликни назарда тутади.