Muhim maʼlumotlar eslatmasi
Samarqand viloyatida elektron retsept tizimi bo‘yicha amaliy muloqot o‘tkazildi
Samarqand viloyatida sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirish jarayonlari doirasida elektron retsept tizimini joriy etish bo‘yicha seminar o'tkazildi. Unda soha vakillariga tizimning afzalliklari, ishlash mexanizmlari hamda dori vositalari aylanishida shaffoflikni ta’minlashga qaratilgan yangi yondashuvlar bo'yicha batafsil tushuntirishlar berildi.
“O‘zbekiston 24” telekanalidagi tok-shouda elektron retsept tizimining joriy etilishi keng muhokama qilindi.
Ko‘rsatuv davomida Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi direktori Alisher Temirov dori vositalarini ro‘yxatdan o‘tkazish jarayoni to‘liq raqamlashtirilgani, shuningdek, ularning retsept asosida yoki retseptsiz berilishi haqidagi ma’lumotlar real vaqt rejimida DMED yagona elektron tizimiga, Bojxona qo‘mitasi hamda Soliq qo‘mitasi axborot bazalariga yuborilishini ma’lum qildi.
Dori vositasi sotuvga chiqqach, uning ustidan nazorat to‘xtaydimi?
"Madaniyat va ma’rifat" telekanalining "Agar" ko‘rsatuvida farmatsevtikada postmarketing nazoratining ahamiyati muhokama qilindi. Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mutaxassisi Oybek Babaniyozov dori vositalarining xavfsizligini ta’minlashdagi ushbu muhim tizim va uning iste’molchilar sog‘lig‘ini himoya qilishdagi o‘rni haqida tushuntirdi.
Ma'lumot uchun O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 4 oktyabrdagi qarori bilan tasdiqlangan nizomga muvofiq, 2025 yil yanvar oyidan boshlab farmatsevtika mahsulotlarining postmarketing nazorati amaliyotga joriy etildi.
2025-yil davomida nazorat xaridlari doirasida 366 ta dorixonadan 425 nomdagi 3 390 qadoq farmatsevtika mahsulotlari xarid qilinib, tegishli laboratoriya sinovlaridan o‘tkazildi. Sinov bayonnomalari va hujjatlar tahlili natijasida 26 nomdagi farmatsevtika mahsuloti amaldagi normativ hujjatlar talablariga nomuvofiq ekani aniqlanib sotuvdan olindi.
Dori vositalari va tibbiy jihozlar ishlab chiqaruvchilari, ro‘yxatdan o‘tkazilganlik guvohnomalari egalari va ariza beruvchilar
2026-yil 26-fevraldan boshlab dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat roʻyxatidan oʻtkazish bilan bogʻliq barcha yangi arizalar yangi tartib asosida koʻrib chiqiladi. Shu munosabat bilan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi ishlab chiqaruvchilar, roʻyxatdan oʻtkazilganlik guvohnomalari egalari shuningdek, ariza beruvchilarni avvalgi tartibda rasmiylashtirilgan, biroq hali toʻlovi amalga oshirilmagan arizalar boʻyicha belgilangan muddatga qadar toʻlovlarni yakunlashi hamda yangi arizalarni “Darmon” axborot tizimi orqali taqdim etishlari zarurligi haqida xabardor qiladi
Вниманию производителей лекарственных средств и медицинских изделий,держателей регистрационных удостоверений и заявителей!
С 26 февраля 2026 года все новые заявления на государственную регистрацию, продление срока действия регистрационного удостоверения, а также внесение изменений и дополнений будут рассматриваться в соответствии с новым порядком и подаются через информационную систему Центра «Darmon» в установленном порядке.
В этой связи просим до 26 февраля 2026 года произвести оплату по заявлениям, оформленным в период действия постановления № 213 и по которым оплата до настоящего времени не осуществлена.