"Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasi direktori Alisher Temirov raisligida yurtimizda dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tizimidagi dolzarb masalalarga bag‘ishlangan ochiq muloqot tashkil etildi. Onlayn uchrashuvda Vazirlar Mahkamasining 738-sonli qarori bilan amaliyotga joriy etilayotgan yangi talablar, ro‘yxatdan o‘tkazish mexanizmlari va sohadagi byurokratik to‘siqlarni bartaraf etish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Sirop shaklidagi dori vositalarni muzlatkichda saqlash tavsiya etilmaydi.
Chunki past haroratda dori tarkibidagi qand moddasi kristallashib, shifobaxsh moddalar cho‘kmaga tushadi. Bu nafaqat dori vositasining ta’sir kuchini yo‘qotadi, balki dozani aniq o‘lchashga xalaqit berib, nojo‘ya ta’sirlar xavfini tug‘dirishi mumkin.
Tavsiya: Sirop shakldagi dori vositalarini xona haroratida, quyosh nuri tushmaydigan quruq va qorong‘i joyda saqlash lozim. Har foydalanishdan oldin esa idishni yaxshilab chayqashni va qopqog‘ini mahkam yopishni unutmang.
Litsenziyalash bo'yicha arizalarni onlayn yuborish mumkinmi?
Farmatsevika faoliyatini litsezniyalash va nazorat qilish boshqarmasi tomonidan farmatsevtika faoliyati bilan shug‘ullanish huquqini beruvchi litsenziya olish, litsenziyaning muddatini uzaytirish, qayta rasmiylashtirish, o‘zgartirish yuzasidan arizalarni Maxsus elektron “Litsenziya” axborot tizimi orqali onlayn yo‘llash bo‘yicha uslubiy qo‘llanma ishlab chiqilgan.
Unda elektron platforma orqali ariza topshirish va kerakli hujjatlarni yuklash bilan bog‘liq barcha bosqichlar batafsil tushuntirilgan.
Qo‘llanmani quyidagi havola orqali yuklab olishingiz mumkin.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi USP bilan hamkorlikda hamda ICH ko‘magida "Klinik tadqiqotlarda shaffoflik, xavfsizlik va ilmiy qat’iylikni oshirishda xalqaro uyg‘unlashgan yondashuvlardan foydalanish" mavzusida sminar trening o'tkazishni rejalashtirmoqda.
Ijro intizomi — faoliyati samaradorligining bosh mezoni
“Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi” davlat muassasasida 2025-yil yakunlari bo‘yicha ijro intizomi va hujjatlar bilan ishlash holati tahlil qilindi. Nazorat inspeksiyasi tomonidan o‘tkazilgan monitoring natijalariga ko‘ra, yil davomida 500 dan ortiq hujjatlar ijrosi ta’minlanib, davlat ahamiyatiga molik topshiriqlarning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishi ustidan qat’iy nazorat tizimi o‘rnatildi.