Urgut tumanida elektron retsept tizimini joriy etish bo'yicha amalga oshirilayotgan ishlar o'rganildi
Sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirish, dori vositalari aylanishida shaffoflikni ta’minlash hamda elektron retsept tizimini amaliyotga samarali joriy etish maqsadida Samarqand viloyatining Urgut tumanida mazkur tizim bo‘yicha joyida o‘rganish va tushuntirish ishlari olib borildi.
“Davlat farmakopeyasining 2-nashri: xalqaro va zamonaviy talablar uyg‘unligining yangi bosqichi” mavzusida vebinar bo‘lib o‘tmoqda
Ayni daqiqalarda, Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi majlislar zalida Sog‘liqni saqlash vazirining 2025-yil 29-dekabrdagi buyrug' bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasi Davlat farmakopeyasi ikkinchi nashri birinchi jildi bo'yicha gibrid (oflayn va onlayn) shaklda vebinar bo‘lib o‘tmoqda.
Endilikda tibbiyot muassasalarida retsept bilan beriladigan ayrim dori vositalari elektron retsept orqali tayinlanadi. Bu tizim bosqichma-bosqich joriy etilmoqda.
Dastlabki bosqichda shifokorlar antibiotiklar, tizimli taʼsir etuvchi sintetik antibakterial dori vositalari hamda tizimli taʼsir etuvchi gormonal dori vositalarini elektron retsept asosida yozib beradi. Bemorlar esa ushbu elektron retsept orqali mazkur dori vositalarini dorixonalardan xarid qilishlari mumkin bo‘ladi.
Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash va nazorat qilish masalalari bo'yicha seminar o'tkazildi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mutaxassislar tomonidan Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti xodimlari uchun farmatsevtika faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tadbirkorlik subyektlariga qo‘yilgan litsenziya talablari va shartlari, shuningdek ushbu talablarga rioya etilmaganda yuzaga keladigan huquqiy javobgarlik masalalariga bag‘ishlangan seminar tadbiri o‘tkazildi.
Onlayn muloqotda dori vositalarini ro‘yxatga olish masalalari muhokama qilindi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi va Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi masʼul xodimlari ishtirokida mahalliy dori vositalari ishlab chiqaruvchi korxonalar vakillari bilan Zoom platformasida muntazam onlayn muloqotlar o‘tkazilib kelinmoqda.
Navbatdagi uchrahsuvda “OMONMEDFARM” MCHJ tomonidan davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun taqdim etilgan 5 nomdagi dori vositalari hamda “ TEMUR MED FARM” MCHJ tomonidan ishlab chiqarilgan 51 nomdagi dori vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish hamda ro‘yxatdan o‘tkazilganlik guvohnomalarini amal qilish muddatini uzaytirish masalalari muhokama qilindi.
“Davlat farmakopeyasining 2-nashri: xalqaro va zamonaviy talablar uyg‘unligining yangi bosqichi” mavzusida vebinar o‘tkazildi
Vebinarda O‘zbekiston Respublikasi Davlat farmakopeyasining ikkinchi nashri birinchi jildining tasdiqlanishi, uni amaliyotga joriy etish mexanizmlari hamda farmakopeya maqolalarini ishlab chiqish va qo‘llash tartiblari, shuningdek, yetakchi xalqaro farmakopeyalar bilan uyg‘unlashtirish masalalari muhokama qilindi.
Yangi tartibga muvofiq, Markazga dori vositalari va tibbiy jihozlar namunalarini pochta aloqasi vositalari orqali yuborish amaliyoti to'xtatildi. Xo'sh endilikda farmatsevtika mahsulotlari namunalari qanday tartibda va qancha miqdorlarda taqdim etilishi kerak?
👍8🔥3👏2
Согласно новому порядку, практика отправки образцов лекарственных средств и медицинских изделий в Центр через средства почтовой связи была прекращена.
Каким же образом и в каких количествах теперь должны представляться образцы фармацевтической продукции?
Специалист отдела регистрации Центра безопасности фармацевтической продукции Мохира Юсупова дала разъяснения по обновленному порядку государственной регистрации лекарственных средств и медицинских изделий, утвержденному постановлением Кабинета Министров от 24 ноября 2025 года № ПКМ-738.