“Yevropa Ittifoqining xavfsizlik bo‘yicha davriy yangilanadigan hisobotlari rasmiy ro‘yxati” e’lon qilindi
👍 Mazkur ro‘yxat dori vositalari va tibbiy mahsulotlar xavfsizligini ta’minlash, ularning qo‘llanishi jarayonida aniqlangan xavf omillarini monitoring qilish hamda xalqaro talablar asosida nazoratni kuchaytirishga xizmat qiladi.
E’lon qilingan ro‘yxat bilan Markazning rasmiy veb-saytida quyidagi havola orqali batafsil tanishish mumkin.
Mahalliy dori vositalari ishlab chiqaruvchilari bilan onlayn muloqot o‘tkazildi
Joriy yilning 10-fevral kuni Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi hamda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi mas’ul xodimlari ishtirokida Zoom platformasi orqali mahalliy dori vositalari ishlab chiqaruvchi korxonalar vakillari bilan onlayn muloqot tashkil etildi.
Muloqot davomida “RIVER MED PHARM” MChJ tomonidan davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun taqdim etilgan 15 nomdagi hamda “REKA-MED FARM” MChJ QK tomonidan ishlab chiqarilgan 26 nomdagi dori vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, shuningdek ro‘yxatdan o‘tkazilganlik guvohnomalarining amal qilish muddatini uzaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir doirasida tadbirkorlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mas’ul mutaxassislar tomonidan batafsil javob oldilar. Shuningdek, mahalliy dori vositalarini ekspertizadan o‘tkazish jarayonida uchrayotgan ayrim kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tadbirkorlarga tegishli tavsiyalar va amaliy ko‘rsatmalar berildi.
JSST bilan hamkorlik kengaymoqda: Markaz laboratoriyalari global tarmoqlarga qabul qilindi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining ikki laboratoriyasi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST)ning dori vositalari va biologik preparatlar sifat nazoratiga oid global tarmoqlariga affillangan a’zo maqomida qabul qilindi.
Mazkur a’zolik milliy laboratoriya tizimini xalqaro sifat nazorati mexanizmlari bilan uyg‘unlashtirish, JSST tavsiya etgan standart va metodikalarni amaliyotga joriy etish hamda laboratoriya sinovlari natijalarining ishonchliligi va taqqoslanishini ta’minlashga xizmat qiladi.
😎 Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Narkotiklarni nazorat qilish qo‘mitasi tomonidan (04.02.2026):
↗️ Giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlar muomalasi bilan bog‘liq faoliyat uchun berilgan litsenziyalar reestri;
↗️ Giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlarni olib kirish, olib chiqish uchun berilgan sertifikatlar reestri to‘g‘risidagi axborotlar yangilandi.
👍 Narkotiklar nazorati qo‘mitasi faoliyati bilan bog‘liq savollar bo‘yicha quyidagi elektron pochta manzili nnqkomitet@ssv.uz va quyidagi raqamlar (71) 242-84-59, 203-01-01 (ichki 2180-2185) orqali murojaat qilishingiz mumkin.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazida BeOne Medicines Ltd. kopmaniyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markazda Xitoyning yetakchi biofarmatsevtika kompaniyasi BeOne Medicines Ltd. bilan bo'lib o'tgan uchrashuvda surunkali gepatit D ni davolashga mo‘ljallangan zamonaviy preparatlar hamda ularni mamlakatimizda ro‘yxatdan o‘tkazish, klinik tadqiqotlar va texnologiyalar transferi yo‘nalishlarida ikki tomonlama hamkorlik istiqblollari muhokama qilindi.