Dunyo tajribasida elektron retsept tizimining dastlabki amaliyotlari 1980-yillarda Skandinaviya davlatlarida joriy etilgan.
1983 yilda Shvetsiyada elektron retsept sinov tariqasida qo‘llangani qayd etiladi. Keyinchalik Daniya, Niderlandiya va boshqa Yevropa mamlakatlari ushbu tizimni milliy darajada rivojlantirib, tibbiy axborot almashinuvini raqamlashtirishga erishgan.
Xususan, Daniyada 1990-yillardan boshlab MedCom platformasi orqali retseptlarni uzatish yo‘lga qo‘yilib, dori tayinlash xavfsizligini oshirish va xatolarni kamaytirishga xizmat qilgan.
Bugungi kunda O‘zbekistonda ham sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirish doirasida elektron retsept mexanizmi bosqichma-bosqich joriy etish amalga oshirilmoqda. Ushbu tizim tibbiyot muassasalari va dorixonalar o‘rtasida ma’lumot almashinuvini avtomatlashtirish, dori vositalari tayinlanishini nazorat qilish hamda aholiga ko‘rsatilayotgan tibbiy xizmatlar samaradorligini oshirishga qaratilgan.
Samarqand shahrida tibbiyot uskunalarining metrologik nazoratiga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi
Samarqandda Metrologiya xizmati tomonidan tibbiyot muassasalarida o‘lchovlar aniqligi va uskunalarning metrologik nazoratini takomillashtirishga qaratilgan o‘quv-seminar tashkil etildi. Tadbirda sohada amaldagi normativ-huquqiy talablar, jumladan, Vazirlikning 2024-yil 7-oktyabrdagi 313-sonli qarori mazmun-mohiyati hamda majburiy metrologik tekshiruvdan o‘tkaziladigan tibbiyot uskunalari bo‘yicha tushuntirishlar berildi.
Markazda korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimi xalqaro standarti — ISO 37001 joriy etiladi
"Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasida korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimini xalqaro talablar asosida takomillashtirish maqsadida ISO 37001 xalqaro standartini joriy etish bo‘yicha amaliy ishlar boshlandi.
Mazkur tashabbus davlat boshqaruvida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, farmatsevtika sohasida korrupsiyaviy xavf-xatarlarning oldini olish hamda qaror qabul qilish jarayonlarining hisobdorligini kuchaytirishga qaratilgan.
“Yevropa Ittifoqining xavfsizlik bo‘yicha davriy yangilanadigan hisobotlari rasmiy ro‘yxati” e’lon qilindi
E’lon qilingan ro‘yxat bilan Markazning rasmiy veb-saytida quyidagi havola orqali batafsil tanishish mumkin.
Mahalliy dori vositalari ishlab chiqaruvchilari bilan onlayn muloqot o‘tkazildi
Joriy yilning 10-fevral kuni Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi hamda Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi mas’ul xodimlari ishtirokida Zoom platformasi orqali mahalliy dori vositalari ishlab chiqaruvchi korxonalar vakillari bilan onlayn muloqot tashkil etildi.
Muloqot davomida “RIVER MED PHARM” MChJ tomonidan davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun taqdim etilgan 15 nomdagi hamda “REKA-MED FARM” MChJ QK tomonidan ishlab chiqarilgan 26 nomdagi dori vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish, shuningdek ro‘yxatdan o‘tkazilganlik guvohnomalarining amal qilish muddatini uzaytirish masalalari muhokama qilindi.
Tadbir doirasida tadbirkorlar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mas’ul mutaxassislar tomonidan batafsil javob oldilar. Shuningdek, mahalliy dori vositalarini ekspertizadan o‘tkazish jarayonida uchrayotgan ayrim kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tadbirkorlarga tegishli tavsiyalar va amaliy ko‘rsatmalar berildi.
JSST bilan hamkorlik kengaymoqda: Markaz laboratoriyalari global tarmoqlarga qabul qilindi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining ikki laboratoriyasi Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST)ning dori vositalari va biologik preparatlar sifat nazoratiga oid global tarmoqlariga affillangan a’zo maqomida qabul qilindi.
Mazkur a’zolik milliy laboratoriya tizimini xalqaro sifat nazorati mexanizmlari bilan uyg‘unlashtirish, JSST tavsiya etgan standart va metodikalarni amaliyotga joriy etish hamda laboratoriya sinovlari natijalarining ishonchliligi va taqqoslanishini ta’minlashga xizmat qiladi.
👍9🔥2👏1
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazida BeOne Medicines Ltd. kopmaniyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Markazda Xitoyning yetakchi biofarmatsevtika kompaniyasi BeOne Medicines Ltd. bilan bo'lib o'tgan uchrashuvda surunkali gepatit D ni davolashga mo‘ljallangan zamonaviy preparatlar hamda ularni mamlakatimizda ro‘yxatdan o‘tkazish, klinik tadqiqotlar va texnologiyalar transferi yo‘nalishlarida ikki tomonlama hamkorlik istiqblollari muhokama qilindi.