Xo‘sh, JSST prekvalifikatsiyasidan o‘tish uchun qanday talablar qo‘yilgan? Shuningdek, ushbu jarayonga tayyorgarlik ko‘rish doirasida Markaz tomonidan qanday ishlar amalga oshirildi?
Bu borada Dori vositalari sifatini nazorat qilish va standartlashtirish laboratoriyasi mudiri — Xurshid Tursunov batafsil ma’lumot beradi.
Markaz laboratoriyasining prekvalifikatsiyadan o‘tishi tadbirkorlarga nima beradi?
Markaz laboratoriyasining Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) tomonidan prekvalifikatsiyadan o‘tishi, eng avvalo, mahalliy farmatsevtika tadbirkorlari uchun yangi imkoniyatlar va amaliy qulayliklar yaratadi.
Ushbu jarayonning mazmuni va ahamiyati haqida Dori vositalari sifatini nazorat qilish va standartlashtirish laboratoriyasi mudiri — Xurshid Tursunov batafsil ma’lumot beradi.
Xonobodda elektron retsept tizimi amaliyotda qanday ishlayapti?
Andijon viloyati Xonobod shahrida elektron retsept tizimi amaliyotda to‘liq ishga tushirildi. Bugungi kunda shahardagi barcha dorixonalar DMED axborot tizimiga integratsiya qilingan holda faoliyat yuritmoqda. Mazkur holat retsept asosida beriladigan dori vositalarini real vaqt rejimida hisobga olish, dorixonalarda dori berish amaliyotini markazlashgan tizim orqali nazorat qilish hamda inson omili bilan bog‘liq xatolarni kamaytirish imkonini bermoqda.
Qanday holatlarda dori vositalariga resept rasmiylashtirilishi taqiqlanadi?
Davolovchi shifokor tomonidan infografikada ko‘rsatilgan holatlarda dori vositalariga resept rasmiylashtirilishi taqiqlanadi.
2020 yil 1 iyuldagi 121-son buyrug‘i
Американский регулятор допустил к испытаниям на людях препарат от болезни Паркинсона, разработанный с помощью нейросетей. Это десятая ИИ-разработка в портфеле компании Insilico, которая достигла этапа клинических исследований.
Разработанный китайскими специалистами препарат против коронавируса применим для борьбы со смертельно опасным вирусом Нипах.
В октябре 2025 года Европейская комиссия опубликовала в Официальном журнале ЕС новые имплементационные регламенты, устанавливающие стандарты надлежащей производственной практики (GMP) для ветеринарных лекарственных средств. препаратов
Управление по санитарному надзору за качеством пищевых продуктов и медикаментов США (FDA) приняло к рассмотрению дополнительную заявку японской компании на регистрацию биологического препарата от болезни Альцгеймера в форме подкожного автоинъектора для самостоятельного введения.
Мобильные аптечные пункты начнут свою деятельность в России с 1 июня 2026 года. Госдума приняла в первом чтении законопроект, предусматривающий запуск такого эксперимента. Сообщить об опечатке
Пилотный проект рассчитан на срок до 1 июня 2029 года. В его рамках будет вестись розничная торговля лекарственными препаратами.