(ichki raqamlar — 2085, 2086, 2087)
Raqamli markirovkalanadigan dori vositalari va tibbiy jihozlar ro‘yxati kengaytiriladi
Aholini sifatli va ishonchli dori vositalari hamda tibbiy jihozlar bilan ta’minlash maqsadida O‘zbekistonda majburiy raqamli markirovkalash tizimi doirasi kengaytirilmoqda. Vazirlar Mahkamasining tegishli qaroriga muvofiq, ayrim yangi turdagi dori vositalari va tibbiy jihozlar uchun 2026-yildan boshlab tajriba loyihasi, 2027-yildan esa majburiy raqamli markirovkalash joriy etilish belgilandi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasining takomillashtirilgan loyihasi jamoatchilik muhokamasiga qo‘yilgani ma’lum qilingan edi.
✈️ Salkam bir oy davomida 3 ming 200 dan ziyod fikr-mulohazalar kelib tushdi. Jumladan, notarial xizmatlarni onlayn tarzda ko‘rsatish ulushini amaldagi 5 foizdan 30 foizga yetkazish to‘g‘risidagi taklif Strategiya loyihasiga kiritildi.
❗️ Aholining faol ishtiroki bilan bu Strategiya xalqchil strategiyaga aylanmoqda.
👍 Jamoatchilik muhokamasi ertaga, 28 yanvar kuni yakunlanadi. Taklif bildirishga ulgurib qoling!➡️ uzbekistan2030.uz➡️ regulation.gov.uz
Kuchli taʼsir qiluvchi dori vositalari savdosi bilan shug‘ullanib kelgan shaxslar ushlandi
O‘tkazilgan tezkor tadbirda kuchli taʼsir qiluvchi dori vositalari savdosi bilan shug‘ullanib kelgan X.X. (muqaddam sudlangan) tarkibida kuchli taʼsir qiluvchi moddalari mavjud bo‘lgan 10 dona “Regapen” nomli dori vositasini fuqaroga 1 mln so‘mga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Сертификация по O‘zMSt ISO 13485:2025 — новые возможности для производителей
Как мы сообщали ранее, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Узбекистан в структуре государственного учреждения «Центр безопасности фармацевтической продукции» осуществляет деятельность Орган по сертификации систем менеджмента качества.
Орган по сертификации систем менеджмента качества аккредитован Узбекским центром аккредитации 17 ноября 2025 года, внесён в Национальный реестр под номером O‘ZAK.MT.0039 и наделён полномочиями по проведению сертификации на соответствие стандарту
O‘zMSt ISO 13485:2025 (ISO 13485:2016, IDT).
Сертификат O‘zMSt ISO 13485:2025 (ISO 13485:2016, IDT) обеспечивает системное управление качеством и безопасностью при производстве медицинских изделий и медицинской техники, признаётся на национальном и международном уровнях, а сертификаты, оформленные с использованием совместного знака IAF, действуют более чем в 100 странах мира.
Сертификат O‘zMSt ISO 13485:2025 (ISO 13485:2016, IDT) выдается сроком на 3 года. В течение срока его действия ежегодно проводится плановый инспекционный аудит, а также предусмотрена возможность оценки по 18 техническим областям.
Процессы сертификации полностью цифровизированы. Заявки принимаются через национальную информационную систему https://smk.tris.uz подробная видеоинструкция по работе с системой размещена в Telegram-канале Uzpharmcontrol.
👍 Для справок: +998 (71) 203-01-01
(внутренние номера — 2085, 2086, 2087)
😎 О сертифицирующем органе
👍 Что даёт сертификат O‘zMSt ISO 13485?
🇺🇿 Льготы, предусмотренные законодательством. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 ноября 2025 года № 738, при государственной регистрации медицинских изделий производителей, имеющих сертификат O‘zMSt ISO 13485, инспекция производственных условий не проводится. Это позволяет ускорить процесс государственной регистрации и существенно снизить административную нагрузку.
👍 Условия сертификации: