Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi “Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi” davlat muassasasining Menejment tizimlarini sertifikatlashtirish organi belgilangan tartibda akkreditatsiyadan o‘tgan bo‘lib, O‘zMSt ISO 13485:2025 standarti bo‘yicha sifat menejmenti tizimlarini sertifikatlashtirish faoliyatini amalga oshirib kelmoqda.
Nojo‘ya reaksiyalar yagona elektron tizim orqali nazorat qilinadi
SSVning 2026-yil 21-yanvardagi 15-sonli buyrug‘i bilan "Dori vositalarining nojo‘ya reaksiyalari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yig‘ish, tahlil qilish hamda elektron axborot tizimini amaliyotga joriy etish to‘g‘risida" nizom tasdiqlandi.
Hujjatga muvofiq, nojo‘ya reaksiyalar haqidagi ma’lumotlarni qabul qilish, jamlash va tahlil qilish uchun “Farmakonazorat” milliy axborot tizimi amaliyotga joriy etiladi. Ushbu tizim orqali dori vositalari va vaksinalarni qo‘llash bilan bog‘liq barcha nojo‘ya holatlar markazlashgan holda qayd etilib, tahliliy baholanadi.
“NISHAN PHARM BUSINESS” MCHJga qarashli dorixona litsenziyasi bekor qilindi
Nazorat: Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash va nazorat qilish boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida, Toshkent shahri, Shayxontohur tumanida joylashgan “NISHAN PHARM BUSINESS” mas’uliyati cheklangan jamiyatga tegishli dorixonaning litsenziya talab va shartlarini buzganlik holati aniqlandi. Markaz laboratoriyalari tahlillari natijasiga ko‘ra, mazkur dorixonadan olingan 2 turdagi dori vositasining sifatini tasdiqlovchi muvofiqlik sertifikati mavjud emasligi hamda davlat ro’yxatidan o’tmaganligi aniqlandi.
Farmatsevtika sohasini rivojlantirish masalalari yuzasidan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi
Tashkent Pharma Park farmatsevtika klasteri texnoparki majlislar zalida farmatsevtika sohasini yanada rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan ochiq muloqot tashkil etildi. Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisi rahbarligida o‘tkazildi.
Ochiq muloqotda ilmiy-tadqiqot institutlari rahbarlari, tegishli davlat organlari vakillari, mahalliy va xorijiy investorlar, tadbirkorlar, ishlab chiqaruvchi korxonalar va distribyutorlar, shuningdek, farmatsevtika sohasining yetakchi mutaxassislari ishtirok etdi.
"Farmakonazorat" milliy elektron axborot tizimi faoliyati yo’lga qo’yildi
Davlatimiz rahbarining farmonlarida belgilangan ustuvor vazifalar ijrosi doirasida dori vositalaridan foydalanish jarayonida yuzaga kelayotgan nojo‘ya reaksiyalarni erta aniqlash va oldini olishga qaratilgan “Farmakonazorat” milliy elektron axborot tizimi ishga tushirildi.
Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi va Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi hamkorligida ishlab chiqilgan ushbu tizim dori vositalari xavfsizligini kuchaytirish, aholi salomatligini ishonchli muhofaza qilish hamda farmakonazorat sohasida samarali boshqaruv mexanizmlarini shakllantirishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.
Jamoatchilik va soha vakillari e’tiboriga
2025-yilning IV choragi (oktyabr–dekabr oylari) davomida respublika hududida faoliyat yuritayotgan farmatsevtika mahsulotlarini sertifikatlashtirish organlari tomonidan rasmiylashtirilgan muvofiqlik sertifikatlari, shuningdek, sinovlar natijasida normativ hujjatlar talablariga nomuvofiq deb topilgan farmatsevtika mahsulotlari bo'yichi rasmiy ma’lumotlar e’lon qilinmoqda.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi sinov laboratoriyasining akkreditatsiya sohasi kengaytirildi
"O‘zbekiston Akkreditatsiya markazi" davlat muassasasi Akkreditatsiya komissiyasining tegishli qaroriga muvofiq, Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi tarkibidagi sinov laboratoriyasining akkreditatsiya sohasi kengaytirildi. Mazkur laboratoriya O‘z DSt ISO/IEC 17025:2019 xalqaro standarti talablariga muvofiq akkreditatsiyadan o‘tgan bo‘lib, akkreditatsiya sohasi kengaytirilishi uning sinov va tahlil imkoniyatlarini yanada oshiradi.