Dori vositalari va tibbiy jihozlarning xavfsizligi bo‘yicha farmakologik nazoratning yangi tartibi tasdiqlandi
Dori vositalari yoki tibbiy jihozlar qo‘llanilganda nojo‘ya reaksiya, samarasizlik yoki hayot uchun xavf tug‘diruvchi holatlar yuzaga kelsa, bu haqda vakolatli organni belgilangan muddatlarda xabardor qilish majburiy bo‘ladi. Mazkur tartib sog‘liqni saqlash vazirining tegishli buyrug‘i bilan tasdiqlandi.
14-yanvar - O‘zbekiston Respublikasining xududiy yaxlitligi, aholining tinch hayoti va xavfsizligini himoya qiladigan kasb egalari - Vatan himoyachilari kuni va O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlari tashkil topgan kun.
Mard va jasur Vatan himoyachilari, fursatdan foydalanib barchangizni ota-onalaringiz, oilalaringiz, butun xalqimiz bilan birgalikda keng nishonlayotgan bugungi shonu sharaf ayyomi — Vatan himoyachilari kuni bilan tabriklab, Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi jamoasi nomidan sizlarga sihat-salomatlik, oilaviy baxt, olijanob va masʼuliyatli faoliyatingizda ulkan yutuqlar tilab qolamiz!
Barchangizga el-yurtimizning yuksak mehri va ishonchi doimo yor bo‘lsin!
👍4🔥3👏3
Prezident Shavkat Mirziyoyev:
Oʻzbekiston armiyasi xalq himoyasiga doimo tayyor turishi, buning uchun tezkor, yuqori texnologiyali, yangi jang sharoitlariga mos boʻlishi kerak.
Армия Узбекистана всегда должна быть готовой к защите народа, а для этого - быть мобильной, высокотехнологичной и адаптированной к новым условиям ведения боя.
Shaxsiy ma’lumotingizni firibgarlarga bermang!
Ogoh bo‘ling!
Aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish faqat “Mahalla yettiligi” a’zolari tomonidan o‘tkaziladi. Bunda fuqarolardan hech qanday SMS-kod yoki pul mablag‘lari so‘ralmaydi.
Yangi tartbiga muvofiq guvohnomaning amal qilish muddatini uzaytirish qanday amalga oshiriladi?
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi VMQ-738-son qarori bilan tasdiqlangan dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda yangilangan tartib yuzasidan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Ro'yxatdan o'tkazish bo'limi mutaxassisi Surayyo Razikova tushuntirish berdi.
Xabar berganimizdek, Sog‘liqni saqlash vazirligi huzuridagi “Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi” davlat muassasasining Menejment tizimlarini sertifikatlashtirish organi belgilangan tartibda akkreditatsiyadan o‘tgan bo‘lib, O‘zMSt ISO 13485:2025 standarti bo‘yicha sifat menejmenti tizimlarini sertifikatlashtirish faoliyatini amalga oshirib kelmoqda.
Mazkur faoliyat doirasida sertifikatlashtirish jarayonlarini raqamlashtirish va ariza beruvchilar uchun qulaylik yaratish maqsadida smk.tris.uz milliy axborot tizimi joriy etilib, shu yilning 1-yanvaridan to‘liq ishga tushirildi.
Shu munosabat bilan, yangi axborot tizimi orqali sertifikatlashtirish uchun ariza topshirish tartibini tushuntirish hamda hujjatlarni elektron shaklda to‘g‘ri rasmiylashtirishga ko‘maklashish maqsadida video qo‘llanma tayyorlandi.
Unda smk.tris.uz tizimidan foydalanish, ariza beruvchi haqidagi ma’lumotlarni kiritish, O‘zMSt ISO 13485:2025 standartini tanlash va zarur hujjatlarni yuklash tartibi ko'rsatib o'tilgan.
Qanday hollarda tibbiy jihozlarni ro‘yxatdan o‘tkazmasdan O‘zbekiston Respublikasi hududiga olib kirish mumkin?
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi VMQ-738-son qarori bilan tasdiqlangan dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda yangilangan tartib yuzasidan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Ro'yxatdan o'tkazish bo'limi mutaxassisi Kamola Normatova tushuntirish berdi.