O'tgan 2025-yilda Yangi tibbiy texnika qo‘mitasi tomonidan tibbiy jihozlarni tartibga solish yo‘nalishida qator muhim ishlar amalga oshirildi. Xususan, yil davomida Ekspertlar kengashiga 1833 ta mahsulot taqdim etilib, ular bo‘yicha tegishli ekspert xulosalari tayyorlandi, shuningdek, xalqaro hamkorlik doirasida O‘zbekistonning IMDRFga rasmiy a’zo sifatida qabul qilinishi sohada ekspertiza salohiyati va xalqaro integratsiya kuchayib borayotganidan dalolat beradi.
8-yanvar — O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlari xodimlari kuni
Hurmatli prokuratura organlari xodimlari va soha faxriylari! Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi jamoasi Sizlarni kasb bayramingiz — O‘zbekiston Respublikasi prokuratura organlari xodimlari kuni bilan samimiy tabriklaydi.
Qonun ustuvorligini ta’minlash, inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, jamiyatda adolat va qonuniylikni qaror toptirish yo‘lidagi mas’uliyatli va sharafli faoliyatingiz yuksak e’tirofga loyiq. Sizlarning fidokorona mehnatingiz davlat va jamiyat taraqqiyoti, tinchlik va barqarorlikni ta’minlashda muhim o‘rin tutadi.
Ushbu sana munosabati bilan sizlarga mustahkam sog‘liq, oilaviy baxt-saodat, mas’uliyatli faoliyatingizda ulkan yutuqlar va doimiy muvaffaqiyatlar tilaymiz.
Tibbiy jihozlarning klinik tadqiqotlarini o‘tkazish tartibi tasdiqlandi
Sog‘liqni saqlash vazirining tegishli buyrug‘i bilan tibbiy jihozlarning klinik tadqiqotlarini o‘tkazish tartibi tasdiqlandi. Unga muvofiq tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda klinik tadqiqotlar majburiy ilmiy baholash bosqichi sifatida belgilandi. Yangi yondashuv bemorlar salomatligini himoya qilish, klinik jarayonlar shaffofligini oshirish hamda ishlab chiqaruvchilar va importyorlar mas’uliyatini kuchaytirishga qaratilgan.
👏4🔥2👍1
Farmatsevtik preparatlarga qo‘yiladigan texnik talablarni xalqaro standartlarga moslashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar belgilandi
Sog‘liqni saqlash vazirining tegishli buyrug‘i bilan farmatsevtik preparatlar hamda tibbiy jihozlarga qo‘yiladigan texnik talablarni yetakchi xalqaro standartlarga moslashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar belgilandi. Mazkur hujjat O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 19-avgustdagi PF–137-son Farmonida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlashga qaratilgan bo‘lib, milliy sog‘liqni saqlash tizimini global regulyator makoniga integratsiya qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.
🔥2👏2👍1
Dori vositalari tan olish yo‘li bilan davlat ro‘yxatdan o‘tkazish qanday amalga oshiriladi?
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi VMQ-738-son qarori bilan tasdiqlangan dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda yangilangan tartib yuzasidan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Ro'yxatdan o'tkazish bo'limi mutaxassisi Mohira Yusupova tushuntirish berdi.