Klinik tadqiqotlar sohasiga bag'ishlangan trening o'tkaziladi
2026 yilning 23-27 fevral kunlari
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi USP bilan hamkorlikda hamda ICH ko‘magida "Klinik tadqiqotlarda shaffoflik, xavfsizlik va ilmiy qat’iylikni oshirishda xalqaro uyg‘unlashgan yondashuvlardan foydalanish" mavzusida seminar trening o'tkazishni rejalashtirmoqda.
📨 Ma'lumot uchun: pharmrelations@ssv.uz
“Dr. Reddy’s Laboratories Ltd” kompaniyasi tomonidan "Telsartan H" dori vositasining ayrim seriyasi muomaladan qaytarib olinmoqda
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi “Dr. Reddy’s Laboratories Ltd” kompaniyasining O‘zbekiston Respublikasidagi vakolatxonasidan kelib tushgan rasmiy ma’lumotga asosan quyidagilarni ma’lum qiladi.
Ishlab chiqaruvchi tomonidan o‘tkazilgan sifat nazorati va barqarorlik sinovlari natijalariga ko‘ra, “Telsartan H 80 mg/12,5 mg" dori vositasining C2501976 seriyasida faol modda — gidroxlorotiazid miqdorining belgilangan me’yorlardan chetga chiqqanligi aniqlangan. Mazkur holat dori vositasining sifat ko‘rsatkichlariga oid nomuvofiqlik sifatida baholangan.
Ta'kidlash joiz, O‘zbekiston Respublikasi hududida muomalaga kiritilgan C2501977 seriyasi bo‘yicha faol modda miqdoriga oid bunday nomuvofiqlik qayd etilmagan.
Biroq ushbu seriya, nomuvofiqlik aniqlangan seriya bilan bir xil ishlab chiqarish lotiga mansub bo‘lgan faol moddadan ishlab chiqarilganligi sababli, dori vositalari muomalasi xavfsizligini ta’minlash hamda ehtimoliy xavflarning oldini olish maqsadida, profilaktik choralar doirasida bozordan qaytarib olinmoqda.
Shu munosabat bilan, yuqorida ko‘rsatilgan seriyadagi “Telsartan H 80 mg / 12,5 mg” preparatini sotib olgan fuqarolardan ushbu dori vositasini iste’mol qilmasliklari, agar u avvaldan mavjud bo‘lsa, undan foydalanmasliklari, shuningdek, zarurat tug‘ilganda davolovchi shifokor bilan maslahatlashgan holda muqobil dori vositasini tanlashlari so‘raladi.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi aholini dori vositalaridan foydalanishda doimo ehtiyotkorlikka rioya etishga, dori vositalarini shifokor tavsiyasisiz o‘zboshimchalik bilan qabul qilmaslikka hamda ular bilan bog‘liq har qanday axborotni faqat rasmiy va ishonchli manbalar orqali tekshirib olishga chaqiradi.
Shuningdek, dori vositalari muomalasiga oid ma’lumotlar yuzasidan asossiz xulosalar chiqarmaslik, turli norasmiy manbalarda tarqatilayotgan tasdiqlanmagan xabarlarga ishonmaslik tavsiya etiladi.
👍8🔥6
2025-yilda narkotik vositalar muomalasi ustidan nazorat qanday olib borildi?
O‘tgan yil davomida giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlar muomalasini tartibga solish sohasida muhim ko‘rsatkichlarga erishildi. Xususan, 108 ta sertifikat rasmiylashtirildi, 364 ta litsenziya elektron tizim orqali berildi, yuzdan ortiq litsenziya komissiyasi yig‘ilishlari o‘tkazildi. Shuningdek, respublika bo‘ylab tashkil etilgan profilaktik tadbirlar orqali 1700 nafardan ortiq mutaxassis qamrab olinib, ushbu yo‘nalishda qonuniylik va shaffoflikni ta’minlashga qaratilgan kompleks chora-tadbirlar amalda izchil amalga oshirilayotgani qayd etildi.
Dori vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda GMP sertifikati ham talab etiladimi?
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi VMQ-738-son qarori bilan tasdiqlangan dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda yangilangan tartib yuzasidan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Ro'yxatdan o'tkazish bo'limi yetakchi mutaxassisi Dilafruz Yo'ldosheva tushuntirish berdi.