Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Abduvali Naviyevning vafoti munosabati bilan marhumning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik bildiradi.
Davlat farmakopeyasi — sifat va ishonchni mustahkamlash yo‘lidagi izchil yondashuv
So‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasida sog‘liqni saqlash va farmatsevtika sohasida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar yangi bosqichga ko‘tarildi. Mazkur jarayonda normativ-huquqiy bazani xalqaro talablarga muvofiqlashtirish, ilmiy asoslangan standartlarni joriy etish hamda dori vositalari sifati ustidan nazorat qilish mexanizmlarini takomillashtirish ustuvor vazifa deb belgilandi.
Shu nuqtayi nazardan, Davlat farmakopeyasini ishlab chiqish bo‘limining 2025-yildagi faoliyati ushbu strategik maqsadlarning amaliy ifodasi bo‘lib, buning natijasi o’laroq Davlat farmakopeyasiga kiritilgan farmakopeya maqolalarini xalqaro standartlar bilan uyg‘unlashtirilgan holda ishlab chiqish, amaliyotga joriy etib borish bo‘yicha tizimli ishlar olib borildi.
👍11🙏3👏2🔥1
Hurmatli foydalanuvchilar!
Yuzaga kelgan noqulaylik uchun uzr so‘raymiz.
Tizim faoliyati tiklangani haqida qo‘shimcha ma’lumot beriladi.
E’tiboringiz uchun rahmat!
Приносим извинения за доставленные неудобства.
О возобновлении работы системы будет сообщено дополнительно.
Благодарим за понимание!
Postmarketing nazorati orqali farmatsevtika bozorida mas’uliyat kuchaytirildi
Nazorat tadbirlari doirasida 366 ta dorixonadan 425 nomdagi 3 390 qadoq farmatsevtika mahsuloti xarid qilinib, tegishli laboratoriya sinovlaridan o‘tkazildi. Sinov bayonnomalari va hujjatlar tahlili natijasida 26 nomdagi farmatsevtika mahsuloti amaldagi normativ hujjatlar talablariga nomuvofiq ekani aniqlandi.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi ogohlantiradi: GPP sertifikatiga ega bo‘lmagan dorixonalar diqqatiga!
O‘zbekiston Respublikasi Рrеzidеntining 2024-yil 23-yanvardagi “Farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha сhога-tadbirlаr to‘g‘risida” PF-20-son Fаrmоnining 2-ilovasi 4-bandi “v”-kichik bandiga muvofiq, 2025 yil 1 yanvarga qadar — farmatsevtika mahsulotlarini chakana sotish bilan shug‘ullanuvchi tarmoqli dorixonalar, 2026 yil 1 yanvarga qadar — boshqa dorixonalar Zarur farmatsevtika amaliyoti (GPP) milliy talablariga muvofiq majburiy sertifikatlashtirilishi belgilangan.
Shunga kо‘rа, mаzkur tаlablarlаr O‘zbekiston Respublikasi Vаzirlаr Mahkamasining 2022-yil 21-fevraldagi 80-son qаrоri bilаn tasdiqlangan “Maxsus elektron tizim оrqаli ауrim faoliyat turlаrini litsenziyalash tartibi to‘g‘risida”gi yagona nizomga kiritilgan va bugungi kunda Nizomning 29-ilovasi 9-bandiga muvofiq “Zarur farmatsevtika (dоriхоnа) amaliyoti (GPP)” davlat standarti talablariga muvofiq bo‘lish va rioya etish litsenziya talab va shartlaridan biri hisoblanadi.
Mazkur talablarni qonunchilik hujjati bilan belgilangan muddatda bajarilmagan taqdirda lisenziyatlarga nisbatan yuqorida qayd etilgan ta’sir choralari ko‘rilishi haqida litsenziyalovchi organ OGOHLANTIRADI.