Sog‘liqni saqlash vazirligi Metrologiya xizmati mutaxassislari tomonidan Xorazm viloyatining bir qator tibbiyot muassasalarida o‘lchash vositalarini qiyoslash va texnik ko‘rikdan o‘tkazish ishlari amalga oshirildi. Jumladan, Bog'ot tumani va Tuproqqal'a tuman tibbiyot birlashmalarida o‘rnatilgan tibbiy texnikalar belgilangan tartibda tekshiruvdan o‘tkazildi.
Kitob tumanida elektron retsept tizimini joriy etish bo'yicha tushuntirish ishlari olib borildi
Elektron retsept tizimini joriy etish bo'yicha Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori ijrosini ta’minlash hamda yangi tizimning mazmun-mohiyatini joylarda to‘g‘ri va to‘liq tushuntirish maqsadida Qashqadaryo viloyati Kitob tumanidagi xususiy dorixonalar hamda davolash-profilaktika muassasalari ma'sullari ishtirokida targ‘ibot seminari o‘tkazildi.
Tashabbus yo‘llab, muvaffaqiyatga erishing
“Kelajak uchun” istiqbolli tashabbuslar forumi qizg‘in pallaga kirdi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 14 iyuldagi Farmoniga muvofiq barcha jarayonlar ishonchli va tizimli tashkil etilgan. Xususan, One ID orqali ro‘yxatdan o‘tishning ahamiyati shundaki, tashabbus egasining mualliflik huquqi ta’minlanadi.
Markazning metrologik xizmat yo‘nalishida amalga oshirgan ishlar sarhisobi
2025-yil davomida Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi tomonidan davlat va nodavlat tibbiyot muassasalarida metrologik talablar ijrosini ta’minlash bo‘yicha tizimli ishlar olib borildi. Bu haqida yuqoridagi infografikada batafsil tanishishingiz mumkin.
Xatirchi tumanida “Elektron retsept” tizimini joriy etish bo‘yicha seminar o‘tkazildi
Elektron retsept tizimini joriy etish bo'yicha Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori ijrosini ta’minlash hamda yangi tizimning mazmun-mohiyatini joylarda to‘g‘ri va to‘liq tushuntirish maqsadida Navoiy viloyatining Xatirchi tumanidagi xususiy dorixonalar hamda davolash-profilaktika muassasalari ma'sullari ishtirokida targ‘ibot seminari o‘tkazildi.
Markazning Andijon filialida antikorrupsiya tizimi samaradorligi tahlil qilindi
😎 Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Andijon filialida “Korrupsiyaga qarshi kurash oyligi” doirasida antikorrupsiya talablari va standartlariga rioya etilishi holatini o‘rganish maqsadida tadbir o‘tkazildi.
Unda filial faoliyatida korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha belgilangan talablarning ijrosi, ichki nazorat va komplayens mexanizmlarining amaliy holati, xizmat jarayonlarida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan korrupsiya xavflarini aniqlash va ularni kamaytirish bo'yicha choralar tahlil qilindi.
Tibbiy mahsulotlarni sertifikatlashtirish yo‘nalishida amalga oshirilgan ishlar sarhisobi
Farmatsevtika mahsulotlarini sertifikatlashtirish O'zbekiston Sogʻliqni saqlash vazirining tegishli buyrug'i bilan tasdiqlangan Farmatsevtika mahsulotlarini sertifikatlashtirish qoidalari va O‘zDSt ISO/IEC 17065:2015 standarti talablariga qatiy rioya qilgan holda amalga oshiriladi.
Toshkent shahrida dori vositalarining noqonuniy savdosi fosh etildi
Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning Mirzo Ulug‘bek tumani va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi organ xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda “P.P.” MCHJ haydovchisi F.A. fuqaro A.X.ga xorijiy davlatlarda ishlab chiqarilgan turli nomdagi 38 quti dori vositalarini 188,7 mln so‘mga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasi!
Mamlakatimiz taraqqiyotining yaqin istiqboldagi strategik yo‘nalishlarini belgilab beruvchi, Yangi O‘zbekistonni barpo etish yo‘lidagi tub islohotlarni yangi bosqichga ko‘taradigan yilning eng muhim siyosiy voqeasini o‘tkazib yubormang!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “2026-yilda rasmiy sanalarni nishonlash davrida qo‘shimcha ishlanmaydigan kunlarni belgilash va dam olish kunlarini ko‘chirish to‘g‘risida”gi Farmoni
Указ Президента Республики Узбекистан "Об установлении дополнительных нерабочих дней в период празднования официальных дат и переносе выходных дней в 2026 году"