Prekursorlar miqdorlarini belgilash va qonunchilikni takomillashtirish masalalari muhokama qilindi
Ishchi guruh yig‘ilishida prekursorlarning miqdorlari va ularning sinonimlari bo‘yicha xorijiy davlatlar tajribasi o‘rganildi. Xususan, xalqaro me’yorlar va amaliyot asosida O‘zbekiston Respublikasida muomalasi cheklangan prekursorlar ro‘yxatidan 114 ta moddaning sinonimlari hamda 72 nomdagi prekursorning miqdorlari aniqlandi.
Muhokamalar jarayonida prekursorlar muomalasini huquqiy jihatdan tartibga solish, ularning noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish samaradorligini oshirish, shuningdek huquqni qo‘llash amaliyotida yagona yondashuvni shakllantirish masalalariga e’tibor qaratildi.
Qaysi dori retsept bilan yoki retseptsiz ekanini oson bilib oling!
Endi dori vositasini olishdan oldin u retsept asosidami yoki retseptsizmi, bir necha soniyada aniqlash mumkin.
Ma’lumki, Toshkent shahri va 15 ta tajriba-sinov tuman (shahar)larda “Elektron retsept” tizimi bosqichma-bosqich joriy etilmoqda. Sog‘liqni saqlash vazirligi tasdiqlagan ro‘yxat asosida ayrim dori vositalari retsept bilan berilmoqda.
👍 Aholi uchun yanada qulaylik yaratish maqsadida my.gov.uz portali orqali yangi xizmat ishga tushirildi: “Retsept asosida va retseptsiz beriladigan dori vositalari haqida ma’lumot”!
👉 Xizmat orqali kerakli dori nomini kiritasiz;
👉 Uning retsept bilan yoki retseptsiz berilishi haqida to‘liq ma’lumot olasiz.
❗️Hammasi oddiy, qulay va bepul!
Narkotiklar va kuchli ta’sir qiluvchi moddalar bo‘yicha qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilindi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining majlisida giyohvandlik vositalari, psixotrop va kuchli ta’sir qiluvchi moddalarning noqonuniy muomalasi uchun javobgarlikni takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi va mazkur qonun loyihasi deputatlar tomonidan birinchi o‘qishda qabul qilindi.
Farmatsevtika faoliyatiga oid qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilindi
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining majlisida “Farmatsevtika faoliyati takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, mamlakatimizda so‘nggi yillarda farmatsevtika sohasini rivojlantirish, yuqori talabga ega bo‘lgan dori vositalari va tibbiy buyumlarni mahalliylashtirish, yangi investitsiya loyihalarini moliyalashtirishni qo‘llab-quvvatlash, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish hamda aholini sifatli va arzon mahsulotlar bilan ta’minlash bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda.