Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tomonidan aholiga ko‘rsatilayotgan narkologik xizmatlar qamrovini kengaytirish maqsadida zamonaviy Call-markaz xizmati ishga tushirildi.
Murojaatlarning maxfiyligi to‘liq ta’minlanadi.
respublikaning istalgan hududidan, narkologiya muassasalariga bevosita murojaat qilmasdan, shaxsiy ma’lumotlarini oshkor etmagan holda, malakali mutaxassislardan tezkor va qulay tarzda maslahat olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
24/7 rejimida faoliyat yurituvchi Call-markaz faoliyati doirasida alkogolizm, toksikomaniya va narkomaniya bilan bog‘liq kasalliklar bo‘yicha aholiga malakali mutaxassislar tomonidan professional maslahat hamda yo‘naltiruvchi yordam ham ko‘rsatiladi.
Litsenziyalash yuzasidan arizalarni onlayn yo‘llash bo‘yicha qo‘llanma ishlab chiqildi
Farmatsevtika faoliyati bilan shug‘ullanish huquqini beruvchi litsenziya olish, litsenziyaning muddatini uzaytirish, qayta rasmiylashtirish, o‘zgartirish yuzasidan arizalarni Maxsus elektron “Litsenziya” axborot tizimi orqali onlayn yo‘llash bo‘yicha uslubiy qo‘llanma ishlab chiqildi.
Elektron retsept tizimini joriy etish bo’yicha hududlardagi holat tahlil qilindi
Sog‘liqni saqlash vazirining tegishli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Elektron resept” tizimini bosqichma-bosqich joriy etish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari hamda “Elektron retsept” tizimini joriy etish jarayonining hududlardagi amaliy holati bo'yicha "ZOOM" platformasida onlayn uchrashuv bo'lib o'tdi.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi direktori Alisher Temirov boshchiligida o'tkazilgan yig'ilishda muassasaning hududlardagi mutaxassislari hamda tegishli tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Unda “Elektron retsept” tizimining Toshkent shahri va tajriba-sinov loyihasi amalga oshirilayotgan hududlarda joriy etish jarayoni, dorixonalar va tibbiyot muassasalarining tizimga integratsiyalashuv darajasi, mavjud muammolar hamda ularni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar atroflicha muhokama qilindi. Hududlardan kelib tushayotgan murojaatlar, texnik va tashkiliy masalalar yuzasidan mas’ullar axborot berdi.
“Elektron resept” tizimi: Yangi tartib-taomillar yuzasidan soha xodimlariga tushuntirish berildi
SSVda poytaxtdagi tibbiyot tashkilotlari rahbarlari ishtirokida muloqot bo'lib o'tdi.
Tadbirda vazirning birinchi o‘rinbosari Alisher Boboyev, vazir o‘rinbosari Olim Omonov hamda Farmasevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi direktori Alisher Temirov ishtirok etdi.
Dori vositalarini umumiy tartibda ro‘yxatdan o‘tkazish qanday amalga oshiriladi
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi VMQ-738-son qarori bilan tasdiqlangan dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda yangilangan tartib yuzasidan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Ro'yxatdan o'tkazish bo'limi mutaxassisi Gulbahor Shavkatbekova tushuntirish berdi.