Global uyg‘unlashtirish bo‘yicha ishchi guruh (GHWP) rahbariyati yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
GHWP rahbariyatining navbatdagi yig‘ilishida tashkilotning institutsional rivoji va xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Yig‘ilish doirasida GHWPning 29-yillik yig‘ilishida Regulyator organlari bo‘yicha rais o‘rinbosari etib saylangan Alisher Temirovga tashkilot doirasida xalqaro hamkorlik va tashqi aloqalarni rivojlantirish bo‘yicha mas’uliyat yuklatildi.
Elektron retsept tizimi bo‘yicha dorixona tarmoqlari bilan onlayn muloqot o‘tkazildi
Uchrashuvda elektron retsept tizimining amaliy mexanizmlari, dorixonalarda uni joriy etishning texnik va tashkiliy talablari, davlat va xususiy dorixonalar o‘rtasidagi integratsiya jarayonlari, tizimning monitoringi va real vaqt rejimida nazorat qilish imkoniyatlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Shuningdek, tadbirkorlik subyektlarini qiziqtirgan savollar muhokama qilinib, dorixonalar uchun yaratilayotgan qulayliklar, tizimning dori vositalarini noqonuniy realizatsiya qilishning oldini olishdagi ahamiyati, shuningdek, aholiga tezkor va xavfsiz xizmat ko‘rsatishdagi afzalliklari ta’kidlab o‘tildi.
Toshkent shahrida 165,2 mln so‘mlik sifati kafolatlanmagan dori vositalarini sotayotgan shaxslar ushlandi
O‘tkazilgan tezkor tadbirda qonunga xilof ravishda dori vositalari savdosi bilan shug‘ullanib kelgan Z.X. va boshqalar o‘zaro til biriktirib, xorijda ishlab chiqarilgan tegishli hujjatlari bo‘lmagan 10 quti “Kitruda” va 2 ta quti “Tesentrik” nomli dori vositasini fuqaro M.X.ga 165,6 mln so‘mga sotishga kelishib, pullarni AQSH dollarida hisoblab, 13 800 AQSH dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Prezident Farmonida belgilangan vazifalar ijrosi bo‘yicha ishchi guruh yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
"Tashkent Pharma Park" uchrashuvlar zalida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 3 noyabrdagi PF–207-son Farmoni ijrosini ta’minlash doirasida aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlik hamda narkojinoyatlardan himoya qilish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Unda O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi, "Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" DM hamda Narkotiklarni nazorat qilish qo‘mitasi rahbariyati va xodimlari ishtirok etdi.
Dori vositalarining ro’yxatdan o’tganlik guvohnomasining amal qilish muddatini uzaytirish qanday amalga oshiriladi?
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi VMQ-738-son qarori bilan tasdiqlangan dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda yangilangan tartib yuzasidan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Ro'yxatdan o'tkazish bo'limi mutaxassisi Xurshid Narzullayev tushuntirish berdi.
👍19🔥8👏5
Respublika ixtisoslashtirilgan ruhiy salomatlik ilmiy-amaliy tibbiyot markazi tomonidan aholiga ko‘rsatilayotgan narkologik xizmatlar qamrovini kengaytirish maqsadida zamonaviy Call-markaz xizmati ishga tushirildi.
Murojaatlarning maxfiyligi to‘liq ta’minlanadi.
respublikaning istalgan hududidan, narkologiya muassasalariga bevosita murojaat qilmasdan, shaxsiy ma’lumotlarini oshkor etmagan holda, malakali mutaxassislardan tezkor va qulay tarzda maslahat olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
24/7 rejimida faoliyat yurituvchi Call-markaz faoliyati doirasida alkogolizm, toksikomaniya va narkomaniya bilan bog‘liq kasalliklar bo‘yicha aholiga malakali mutaxassislar tomonidan professional maslahat hamda yo‘naltiruvchi yordam ham ko‘rsatiladi.
Litsenziyalash yuzasidan arizalarni onlayn yo‘llash bo‘yicha qo‘llanma ishlab chiqildi
Farmatsevtika faoliyati bilan shug‘ullanish huquqini beruvchi litsenziya olish, litsenziyaning muddatini uzaytirish, qayta rasmiylashtirish, o‘zgartirish yuzasidan arizalarni Maxsus elektron “Litsenziya” axborot tizimi orqali onlayn yo‘llash bo‘yicha uslubiy qo‘llanma ishlab chiqildi.
Elektron retsept tizimini joriy etish bo’yicha hududlardagi holat tahlil qilindi
Sog‘liqni saqlash vazirining tegishli buyrug‘i bilan tasdiqlangan “Elektron resept” tizimini bosqichma-bosqich joriy etish tartibi to‘g‘risida”gi nizom talablari hamda “Elektron retsept” tizimini joriy etish jarayonining hududlardagi amaliy holati bo'yicha "ZOOM" platformasida onlayn uchrashuv bo'lib o'tdi.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi direktori Alisher Temirov boshchiligida o'tkazilgan yig'ilishda muassasaning hududlardagi mutaxassislari hamda tegishli tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Unda “Elektron retsept” tizimining Toshkent shahri va tajriba-sinov loyihasi amalga oshirilayotgan hududlarda joriy etish jarayoni, dorixonalar va tibbiyot muassasalarining tizimga integratsiyalashuv darajasi, mavjud muammolar hamda ularni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar atroflicha muhokama qilindi. Hududlardan kelib tushayotgan murojaatlar, texnik va tashkiliy masalalar yuzasidan mas’ullar axborot berdi.