Чекланган нархлар реестри 09.12.2025.xlsx
Yurtimizda 2025-yil 9-dekabr holatiga ko‘ra, retsept bo‘yicha beriladigan 12 815 ta nom va dozirovkadagi dori vositasiga cheklangan narxlar qayd etildi.
По состоянию на 9 декбря 2025 года в нашей стране зарегистрированы предельные цены на 12 815 наименования и дозировки лекарственных средств, отпускаемых по рецепту.
👏6🔥4👍2
Uzpharmcontrol: Qonunchilik hujjatlari talablari buzilganligi, jumladan, dori vositalari va tibbiy buyumlarning narxini belgilash tartibini qo‘pol ravishda buzganligi oqibatida litsenziyaning amal qilishi bekor bo‘lgan dorixona, dorixona filialining manzillari va xodimlari (provizorlar, farmatsevtlar)ning yagona reestrdagi ma’lumotlari yangilandi.
👏2👍1
Bugun Davlat madhiyasi qabul qilinganiga 33 yil to‘ldi. 1992 yil 10 dekabrda “O‘zbekiston Respublikasining Davlat madhiyasi to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni qabul qilingan
Qonunda madhiya davlat suverenitetining ramzi, unga ehtirom bilan qarash har bir yurtdoshimizning vatanparvarlik burchi ekani qayd etilgan. O‘zbekiston fuqarolari, shuningdek, mamlakatimizda yashab turgan boshqa shaxslar ham madhiyamizni hurmat qilishi shartligi alohida taʼkidlangan.
O‘zbekiston Respublikasi madhiyasi yoshlarda Vatanga muhabbat, boy tariximizga, milliy o‘zligimizga chuqur hurmatni shakllantirishda, farzandlarimizning har tomonlama barkamol va yetuk insonlar bo‘lib voyaga yetishida muhim tarbiyaviy vosita bo‘lib xizmat qilmoqda.
👏5🔥4👍1
Mahalliy va xorijiy tibbiy jihozlar ishlab chiqaruvchilar diqqatiga!
Yig‘ilish davomida tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishning yangilangan tartibi, ariza va hujjatlarni rasmiylashtirish talablari, ekspertiza jarayonlari hamda ishlab chiqaruvchilar majburiyatlari hamda amaliyotda uchraydigan savol yuzasidan batafsil tushuntirish beriladi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi — mahalliy va xorijiy ishlab chiqaruvchilarni yangilangan tartib va talablar bilan tanishtirish, yuzaga keladigan savollarga javob berish hamda davlat ro‘yxatidan o‘tkazish jarayonini shaffof va samarali tashkil etishda ko‘maklashishdir.
Xabar berganimizdek, kecha Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazida Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi 738-son qarori bilan tasdiqlangan dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda yangilangan tartib yuzasidan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Markaz direktori Alisher Temirov va muassasa mas’ullari hamda 60 ga yaqin mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonalar vakillari ishtirok etdi.
Dorixona faoliyatini tartibga solish masalalariga bag‘ishlangan uchrashuv o‘tkazildi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash va nazorat qilish boshqarmasi tomonidan Toshkent shahri Yangihayot tumanidagi Markaziy ko‘p tarmoqli poliklinika binosida Bektеmir va Yangihayot tumanlarida faoliyat yuritayotgan dorixona xodimlari bilan profilaktik uchrashuv tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi dorixona faoliyatini amalga oshirishda belgilangan litsenziya talab va shartlarini eslatish, sohadagi amaldagi qonunchilik hujjatlariga qat’iy rioya etish zarurati yuzasidan amaliy tushuntirish berish hamda dorixonalar faoliyatida uchrayotgan dolzarb masalalarni muhokama qilish.
Укрепление национальной системы регулирования Узбекистана определено ВОЗ как приоритетное направление
Во время состоявшейся онлайн-встречи между Центром безопасности фармацевтической продукции и ВОЗ было подчеркнуто, что модернизация фармацевтической отрасли и сферы медицинских изделий Республики Узбекистан на основе международных стандартов является одним из приоритетных направлений государственной политики.