O‘zbekistonning milliy tartibga solish tizimini mustahkamlash JSST tomonidan ustuvor yo‘nalish sifatida belgilandi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) o‘rtasidagi onlayn uchrashuv bo'lib o'tdi. Unda tomonlar farmatsevtika xavfsizligi sohasidagi islohotlarni chuqurlashtirishga qaratilgan ikki strategik yo‘nalish — JSSTning Global Benchmarking Tool (GBT) baholash tizimi bo‘yicha O‘zbekistonning 3-darajaga erishishini qo‘llab-quvvatlash hamda Sinov markazi laboratoriyasining JSST prekvallifikatsiyasiga tayyorgarligini kuchaytirish borasida yaqin hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldi.
🇺🇿 9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasi Korrupsiyaga qarshi kurashish milliy kengashi, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda Sog‘liqni saqlash vazirligining tegishli topshiriqlari asosida "Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi" davlat muassasasida Antikorrupsiya oyligi doirasida “Ochiq eshiklar kuni” tadbiri o‘tkazildi.
👍 Mazkur ro‘yxatda 134 ta dorixona va ularning filiallari manzillari hamda xodimlari o‘rin olgan.
😎 Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazida Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 24-noyabrdagi “Dori vositalarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi hamda Tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi to‘g‘risidagi nizomlarni tasdiqlash haqida”gi 738-son qarori ijrosiga bag‘ishlangan uchrashuv o'tkazilishi rejalashtirilmoqda.
📼 Vaqti: 2025 yil, 12-dekabr soat 10:00
📼 Manzil: Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi majlislar zali (location)
📼 Batafsil ma'lumot uchun: 71 203-01-01
🇺🇿 O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 10-dekabrdagi PF–246-son Farmoniga muvofiq, 2027-yil 1-iyuldan Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi tomonidan Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikani sertifikatlashtirish hamda ularning realizatsiyasini tartibga solish sohasida joyiga chiqqan holda o'tkaziladigan nazorat tadbirlari bodi-kameralardan foydalangan holda amalga oshirilishi belgilandi.
Oq xalatdagi korrupsiya: nega O‘zbekistonda farmatsevtika sohasi alohida e’tiborni talab qiladi va bunga qanday choralar ko‘rish kerak
?
👍👍👍👍👍👍
😎 Орган по сертификации систем менеджмента качества Центра безопасности фармацевтической продукции успешно прошёл государственную аккредитацию и получил свидетельство об аккредитации установленного порядка на осуществление деятельности.