🇺🇿 O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 19-avgustdagi PF–137-sonli Farmoniga muvofiq “Tibbiy buyumlar — Sifat menejmenti tizimlari — Tartibga solish maqsadlari uchun talablar” nomli milliy standartni ishlab chiqilib amaliyotga joriy qilinganligi haqida xabar bergan edik.
👍 Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining dori vositalari va tibbiy jihozlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishga doir vazifa va funksiyalari bo‘yicha o‘z ichki idoraviy
👍 dori vositalarining sifati, xavfsizligi va samaradorligini baholash jarayonida ishtirok etuvchi kadrlar tarkibi qayta ko‘rib chiqiladi va Markazni malakali kadrlar bilan to‘ldirish, ularni davriy rotatsiya qilish, Markaz faoliyatiga doimiy asosda faoliyat yurituvchi tajribali xorijiy ekspertlar jalb etish choralari ko’riladi;
👍 original dori vositalarining klinik sinovlari, jenerik dori vositalarining dori shaklidan kelib chiqqan holda, uning bioekvivalentligini o‘rganish va baholash tartibini “Inson uchun
😎 Farmakonazorat: Antibakterial dori vositalari qachon qo‘llanishi kerak?
✔️ Faqat bakterial infeksiya aniqlanganda;
✔️ Laborator tahlillar asosida;
✔️ Shifokor ko‘rsatmasiga binoan!