“02 DORILAR DUNYOSI” MCHJga qarashli dorixona litsenziyasi bekor qilindi
😎 Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash va nazorat qilish boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan nazorat tadbirlarida, Toshkent shahri, Yangihayot tumani, Yangi turmush MFY, Qurg’ontepa ko’chasi, 1a/8-uy manzilida joylashgan “02 DORILAR DUNYOSI” MCHJga tegishli dorixonaning litsenziya talab va shartlarini buzganlik holati aniqlandi.
👍5👏4🔥2
💬 37-savol:
Dori vositalarining nojo‘ya ta’sirlarini bilasizmi va ular haqida qachon, kimga xabar berish kerak?
Savolga Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Farmakonazorat bo‘limi boshlig’i Sabohat Hayiova batafsil javob berdi.
💳 Javob
Belgilangan antibiotik kursini oxirigacha yetkazing (O‘zingizni yaxshi his qilganda ham).
Antibiotikni erta to‘xtatish — infeksiyaning qaytalanishiga va mikroblarning kuchayib, chidamli bo‘lib qolishiga olib keladi. Davolash kursiga qat’iy amal qiling — bu sizning va yaqinlaringizning sog‘lig‘ini himoya qiladi.
Чекланган нархлар реестри 21.11.2025.xlsx
Yurtimizda 2025-yil 21-noyabr holatiga ko‘ra, retsept bo‘yicha beriladigan 12 727 ta nom va dozirovkadagi dori vositasiga cheklangan narxlar qayd etildi.
По состоянию на 21 ноября 2025 года в нашей стране зарегистрированы предельные цены на 12 727 наименования и дозировки лекарственных средств, отпускаемых по рецепту.
😎 Narkotik moddalar muomalasini tartibga solish bo‘yicha ishchi guruh yig‘ilishi bo'lib o'tdi
😎 18-24 noyabr kunlari "Antimikrob vositalarga chidamlilikka qarshi kurash bo‘yicha Butunjahon xabardorlik haftaligi" o'tkaziladi