O‘zbekiston IPRP Boshqaruv qo‘mitasining 16-yig‘ilishida ishtirok etdi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi delegatsiyasi Singapurda o‘tkazilgan Xalqaro farmatsevtik regulyatorlar dasturi (IPRP) Boshqaruv qo‘mitasining 16-chi yig‘ilishida ishtirok etdi. Unda O‘zbekiston nomidan qatnashgan Markaz direktori Alisher Temirov o‘z ma’ruzasida Prezidentimiz tomonidan 2025-yil 19-avgustda imzolangan Farmonda belgilangan vazifalarning ijrosi, xususan, farmatsevtika sohasini modernizatsiya qilish, regulyator tizimni xalqaro talablarga moslashtirish va aholining dori vositalaridan foydalanishda xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar bo’yicha ma’lumot berdi.
Faqatgina malakali tibbiyot xodimi tomonidan buyurilgan antibiotikni qabul qiling.
Antibiotiklar — kuchli dori vositalari. Ularni noto‘g‘ri va tartibsiz qabul qilish bakteriyalarni yanada chidamli qiladi, kasalliklarni davolashni qiyinlashtiradi hamda jiddiy asoratlarga olib kelishi mumkin.
🔥4👍3
❗️Antibiotiklar har doim ham muammoning yechimi hisoblanmaydi. Antibiotiklarni shifokor retsiptsiz qabul qilish ularning samaradorligini pasaytiradi
Антибиотики не всегда являются решением проблемы. Многие повседневные инфекции проходят сами. Прием антибиотиков без назначения врача приводит к снижению их эффективности.
Elektron retsept tizimini joriy etish yuzasidan tadbirkorlik subyektlari bilan onlayn uchrashuv o‘tkazildi
Mamlakatimizda sog‘liqni saqlash tizimini raqamlashtirish, dori vositalari aylanmasida shaffoflikni oshirish va aholiga ko‘rsatiladigan tibbiy xizmatlar sifatini yaxshilash maqsadida elektron retsept tizimini joriy etish ishlari bosqichma-bosqich amalga oshirilmoqda.
Ushbu jarayon doirasida Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Farmatsevtika faoliyatini litsenziyalash va nazorat qilish boshqarmasi tomonidan Zoom platformasi orqali tadbirkorlik subyektlari, xususan dorixona tarmoqlari va farmatsevtika sohasida faoliyat yuritayotgan tashkilotlar vakillari bilan onlayn uchrashuv o‘tkazildi.
Markaz mutaxassisi GHWP Academy xalqaro treningida ishtirok etmoqda
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mutaxassisi Azambek Sattorov Xitoyda bo’lib o’tayotgan Global Harmonization Working Party (GHWP) tomonidan tashkil etilgan 4-chi “GHWP (Guangzhou) Academy Training” xalqaro konferensiyasida ishtirok etmoqda.
Ma’lumot uchun GHWP Academy — bu Global uyg‘unlashtirish ishchi guruhi (GHWP) platformasi doirasida faoliyat yurituvchi o‘quv va ilmiy markaz bo‘lib, tibbiy jihozlar xavfsizligi va regulyator talablarini uyg‘unlashtirish yo‘nalishida mutaxassislar salohiyatini oshirishga xizmat qiladi.