Чекланган нархлар реестри 18.11.2025.xlsx
Yurtimizda 2025-yil 18-noyabr holatiga ko‘ra, retsept bo‘yicha beriladigan 12 715 ta nom va dozirovkadagi dori vositasiga cheklangan narxlar qayd etildi.
По состоянию на 18 ноября 2025 года в нашей стране зарегистрированы предельные цены на 12 715 наименования и дозировки лекарственных средств, отпускаемых по рецепту.
Mikroblarga qarshi preparatlarga chidamlilik muammosi tobora keng tarqalayotgan hodisa. Samarali choralar qabul qilish va maqsadli harakatlar uchun sarmoya kiritish mikroblarga qarshi preparatlarga chidamlilik muammosiga qarshi kurashda davolanish xarajatlarini kamaytirish va odamlar hayotini saqlab qolishga yordam beradi.
УПП — все более частое явление. Принятие эффективных мер и инвестиции в целевые действия по борьбе с УПП позволяют предотвратить неуспешные исходы лечения и спасти жизни людей.
Navoiy viloyatida tibbiy uskunalar metrologik nazoratdan o‘tkazildi
Sog‘liqni saqlash vazirligi Metrologiya xizmati mutaxassislari tomonidan Navoiy viloyati Navbahor tumanidagi tibbiyot muassasalarida tibbiy uskunalarga qiyoslash va nazorat ishlari amalga oshirildi. Tekshiruvlar davomida 12 ta oilaviy shifokorlik punkti, 6 ta oilaviy poliklinika hamda Navbahor tuman tibbiyot birlashmasi va ko‘p tarmoqli tuman poliklinikasidagi o‘lchash va sinov vositalari metrologik ekspertizadan o‘tkazildi.
Uzbekistan’s initiative at the ICH Assembly: International training on clinical practice to be held in Tashkent
😎 A delegation from the Center for Pharmaceutical Product Safety, headed by its Director, Alisher Temirov, is participating in one of the most significant global events in the pharmaceutical field – the solemn ceremony marking the 35th anniversary of the International Council for Harmonisation (ICH) and its mission to align global public health standards, taking place in Singapore.
Notably, during the event, an agreement was reached to organize a training program in Tashkent on the core ICH guidelines, in line with the implementation of the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No. PF-137 dated August 19, 2025.
This training program, to be conducted with the participation of international experts, will strengthen the expertise of national specialists in global clinical practice (GCP), multi-regional clinical trials, bioequivalence criteria, and the management of international clinical data.