Prezident Farmoni – narkotiklar ustidan nazoratni kuchaytirishda yangi bosqich
Xabaringiz bor joriy yilning 3 noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 207-son Farmoni qabul qilingan edi. Mazkur hujjat bilan aholining salomatligi va millat genofondini giyohvandlik va narkojinoyatlardan samarali himoya qilishga qaratilgan kompleks choralar belgilandi.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazining Narkotiklarni nazorat qilish qo'mitasi raisi Ismatjon Azizov, Farmonda belgilangan vazifalar va bu sohada amalga oshirilgan ishlar yuzasidan ma’lumot berdi.
ICH Assambleyasida O‘zbekiston tashabbusi: klinik amaliyot bo‘yicha xalqaro trening Toshkentda o‘tkaziladi
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi direktori Alisher Temirov boshchiligidagi Markaz delegatsiyasi farmatsevtika sohasidagi jahon miqyosidagi eng muhim tadbirlardan biri — Singapurda bo‘lib o‘tayotgan, jamoat salomatligini uyg‘unlashtirish yo‘lida ICH’ning 35 yillik faoliyatiga bag‘ishlangan tantanali marosimda ishtirok etmoqda.
E'tiborlisi, mazkur anjunda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 19-avgustdagi PF-137-son Farmoni ijrosini ta'minlash maqsadida ICH'ning asosiy qo‘llanmalari bo‘yicha malaka oshirish dasturni Toshkentda tashkil etilishiga kelishib olindi.
Ushbu trening xalqaro ekspertlar ishtirokida o‘tkazilib, milliy mutaxassislarimizni global klinik amaliyot (GCP), ko‘p hududli klinik tadqiqotlar, bioekvivalentlik mezonlari va xalqaro klinik ma’lumotlar bilan ishlash bo‘yicha fundamental bilim va ko‘nikmalarini oshiradi.
👍10👏3🔥1
18–24 ноября пройдет "Всемирная неделя осведомленности о борьбе с устойчивостью к антимикробным средствам"
Ежегодно с 18 по 24 ноября по инициативе Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (FAO), Программы ООН по окружающей среде (UNEP) и Всемирной организации по охране здоровья животных (WOAH) проводится Всемирная неделя осведомленности об устойчивости к антимикробным препаратам (WAAW).
Основная цель этой недели — повысить осведомленность населения о глобальной угрозе устойчивости к антибиотикам и другим антимикробным препаратам, привлечь внимание к актуальности этой проблемы, а также укрепить сотрудничество между различными секторами на основе принципа «Единого здоровья» (One Health).
Центр безопасности фармацевтической продукции призывает представителей отрасли и всех наших соотечественников активно участвовать в мероприятиях Всемирной недели.
🇺🇿 Bizni osh emas, bayroq birlashtiradi!
Bayrog‘imiz — mustaqil davlatchiligimizning yorqin timsoli, xalqimizning orzu-umidlari va g‘ururidir. U har bir yurtdoshimizda faxr-iftixor tuyg‘usini uyg‘otadi.
Unda milliy-tarixiy an’analarimiz, boy madaniyatimiz hamda poklik, donishmandlik, mardlik, shon-sharaf va sadoqat kabi xalqimizga xos ezgu fazilatlar o‘z ifodasini topgan.
Jonajon O‘zbekistonimiz qaddi doim baland bo‘lsin! Bayrog‘imiz hamisha yuksak cho‘qqilarda hilpirasin!