Чекланган нархлар реестри 11.11.2025.xlsx
Yurtimizda 2025-yil 11-noyabr holatiga ko‘ra, retsept bo‘yicha beriladigan 12 684 ta nom va dozirovkadagi dori vositasiga cheklangan narxlar qayd etildi.
По состоянию на 11 ноября 2025 года в нашей стране зарегистрированы предельные цены на 12 684 наименования и дозировки лекарственных средств, отпускаемых по рецепту.
Утвержден стандарт O‘zMSt ISO 13485:2025 (ISO 13485:2016, IDT) «Медицинские изделия — Системы менеджмента качества — Требования для целей регулирования»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан №УП–137 от 19 августа 2025 года «О дополнительных мерах по регулированию обращения лекарственных средств и медицинских изделий» была поставлена задача по разработке и утверждению национального стандарта, который должен быть адаптирован к требованиям международного стандарта «ISO 13485 — Системы менеджмента качества для медицинских изделий».
Для выполнения данной задачи Агентство по техническому регулированию Республики Узбекистана (в сотрудничестве с Министерством здравоохранения) разработало и утвердило национальный стандарт O‘zMSt ISO 13485:2025 (ISO 13485:2016, IDT) «Медицинские изделия — Системы менеджмента качества — Требования для целей регулирования».
👍 Стандарт O‘zMSt ISO 13485:2025 (ISO 13485:2016, IDT) был введен в действие на территории страны, начиная с 30 октября 2025 года
👍12🔥2
Diqqat qiling: Antibiotik grippni davolamaydi!
Kuz–qish mavsumida odatda gripp hamda yuqori nafas yo‘llarining infeksiyalari (ORVI) tarqalishining ortishi kuzatiladi. Shu munosabat bilan, Farmasevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi yurtoshlarimizdan sog‘lig‘iga nisbatan mas’uliyatli munosabatda bo‘lishlari hamda dori vositalarini, ayniqsa antibakterial preparatlarni shifokor ko‘rsatmasisiz qabul qilmasliklarini so‘raydi hamda barchani ogohlikka chaqiradi.
Shifokor tavsiyasiz antibakterial dori vositalarini qabul qilish nafaqat samarasiz, balki bir qator salbiy oqibatlarga ham olib kelishi mumkin.
👍9🔥3👏1
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Litsenziyalash va nazorat qilish boshqarmasi tomonidan litsenziyatlar ro‘yxati bo‘yicha ma’lumotlar yangilandi.
Bu haqida qo‘yidagi havolalar orqali Markaz veb-saytida tanishishingiz mumkin:
👍 Dori vositalarini ishlab chiqarish, dori vositalarini tayyorlash, dori vositalarini ulgurji realizatsiya qilish uchun amal qilish muddati tugagan litsenziyalar ro‘yxati;
👍 Dori vositalarini ishlab chiqarish, dori vositalarini tayyorlash, dori vositalarini ulgurji realizatsiya qilish uchun litsenziyani amal qilish muddatini vaqtincha to‘xtatib turgan yuridik shaxslar ro‘yxati;
👍 Dori vositalarini ishlab chiqarish, dori vositalarini tayyorlash, dori vositalarini ulgurji realizatsiya qilish uchun o‘z hohshiga ko‘ra litsenziyani tugatgan yuridik shaxslar ro‘yxati;
👍 Dori vositalari va tibbiy buyumlarni chakana realizatsiya qilish uchun amal qilish muddati tugagan litsenziyalar ro‘yxati;
👍 Dori vositalari va tibbiy buyumlarni chakana realizatsiya qilish uchun o‘z hohshiga ko‘ra litsenziyani tugatgan yuridik shaxslar ro‘yxati;
👍 Dori vositalari va tibbiy buyumlarni chakana realizatsiya qilish uchun litsenziyani amal qilish muddatini vaqtincha to‘xtatib turgan yuridik shaxslar ro‘yxati;
👀 Shavkat Mirziyoyev: Markaziy Osiyo yangi davr ostonasida
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning “Yangi O‘zbekiston” gazetasining 13 noyabr kungi 234-sonida chop etilgan “Markaziy Osiyo yangi davr ostonasida” sarlavhali maqolasida ta’kidlanishicha, mintaqa mamlakatlari uzoq yillardan keyin birinchi marta birgalikda oldinga yurish, umumiy rivojlanish va barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan yangi bosqichga kirib keldi.
Davlat rahbari fikricha, bu jarayon “o‘z-o‘zidan” emas, balki Markaziy Osiyo davlatlari yetakchilari siyosiy irodasi, aniq maqsadga yo‘naltirilgan sa’y-harakatlari natijasidir. Mintaqada o‘zaro ishonch, yaxshi qo‘shnichilik va hurmat muhiti mustahkamlanib, hamkorlik keng ko‘lamdagi zaruratga aylandi.
Prezident Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari yangi mintaqaviy hamkorlik arxitekturasini yaratganini, Toshkentda bo‘lib o‘tadigan navbatdagi sammit esa barqaror, o‘zaro bog‘liq va farovon Markaziy Osiyoni barpo etishda muhim bosqich bo‘lishini qayd etadi.
👍4🔥2👏1
😎 Butunjahon sifat kuni har yili dunyoning ko‘plab mamlakatlarida noyabr oyining ikkinchi payshanba kuni nishonlanib kelinadi. Joriy yilda mazkur sana 13 noyabrga to‘g‘ri kelmoqda.
Ushbu kun dunyoda birinchi bor — 1989-yil 9 noyabr kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti ko‘magida Yevropa Sifat Tashkiloti (EOQ) tashabbusi bilan nishonlangan bo‘lib, o‘shandan beri sifat madaniyatini shakllantirish va uni yanada rivojlantirishga xizmat qilayotgan nufuzli global tadbir sifatida e’tirof etiladi.
Butunjahon sifat kunining asosiy maqsadi — yuqori sifatli mahsulotlar va xizmatlarning hayotimizdagi o‘rni va ahamiyatini oshirish, sifatga erishish yo‘lidagi dolzarb muammolarga e’tibor qaratish hamda barcha sohalarda zamonaviy, samarali va barqaror yondashuvlarni joriy etishni rag‘batlantirishdan iborat.
Farmasevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi mamlakatimiz aholisi uchun xavfsiz, ishonchli va jahon standartlariga to‘liq mos farmasevtik mahsulotlar ta’minotini kafolatlashni o‘zining ustuvor vazifasi deb biladi hamda sifat tamoyillarini hayotga tatbiq etish yo‘lida sohada fidokorona mehnat qilayotgan barcha mutaxassislarni ushbu sana munosabati bilan samimiy tabriklaydi.
👍6🔥1👏1
Внимание: антибиотики не лечат грипп!
В осенне-зимний период, как правило, наблюдается рост заболеваемости гриппом и инфекциями верхних дыхательных путей (ОРВИ). В связи с этим Центр безопасности фармацевтической продукции призывает граждан ответственно относиться к своему здоровью и не принимать лекарственные средства, особенно антибактериальные препараты, без назначения врача, а также сохранять бдительность.
Приём антибактериальных лекарственных средств без рекомендации врача не только неэффективен, но и может привести к ряду негативных последствий.