Sifati kafolatlanmagan dori vositalarini savdoga chiqarilishining oldi olindi
O‘tkazilgan tezkor tadbirda “M.F.” MCHJ rahbari J.S. va fuqaro M.H. sifatini tasdiqlovchi hujjatlari bo‘lmagan 7 turdagi 644 dona va 298 quti dori vositalarini 152,3 mln so‘mga sotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlanganlar.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 186-3-moddasi (sifatsiz yoki qalbakilashtirilgan dori vositalarini yoxud tibbiy buyumlarni o‘tkazish maqsadida ishlab chiqarish, tayyorlash, olish, saqlash, tashish yoki o‘tkazish, dori vositalarini yoki tibbiy buyumlarni dorixonalardan va ularning filiallaridan tashqarida realizatsiya qilish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari o‘tkazilmoqda.
O‘zbekiston va Malayziya tibbiy buyumlar sohasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqmoqda
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi direktori Alisher Temirov Malayziya Tibbiy buyumlar boshqarmasi (MDA) vakillari bilan uchrashdi. Uchrashuv davomida Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi va Malayziya Tibbiy buyumlar boshqarmasi o‘rtasida O‘zaro anglashuv memorandumi imzolandi. Ushbu hujjat ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqib, tibbiy buyumlar sohasida yagona yondashuvlarni shakllantirishga xizmat qiladi.