Huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan respublikamiz hududida o‘tkazilgan tezkor tadbirlar davomida aniqlangan dori vositalarini ekspertizadan o‘tkazish maqsadida joriy yilning 9 oyi davomida Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markaziga 1 757 ta murojaat kelib tushdi.
Чекланган нархлар реестри 24.10.2025.xlsx
Yurtimizda 2025-yil 24-oktyabr holatiga ko‘ra, retsept bo‘yicha beriladigan 12 647 ta nom va dozirovkadagi dori vositasiga cheklangan narxlar qayd etildi.
По состоянию на 24 октября 2025 года в нашей стране зарегистрированы предельные цены на 12 647 наименования и дозировки лекарственных средств, отпускаемых по рецепту.
Farmatsevtika sohasidagi bir qator mas’ul lavozimlarda ishlagan fidoyi va jonkuyar inson, sog'liqni saqlash a'lochisi, farmatsevtika fanlari nomzodi Boltabaeva Gulchexra Erkinovna 57 yoshda vafot etdi.
G. Boltabaeva 1968 yil 19 aprel Toshkent shahrida tug‘ilgan. U 1990 yilda Toshkent Farmatsevtika institutini tamomlagan.
Turli yillarda Dori vositalari va tibbiy texnika sifatini nazorat qilish Bosh boshqarmasi Farmakopeya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari, Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi Dori vositalari sifatini nazorat qilish va standartlashtirish laboratoriyasi mudiri, Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Dori vositalari sifatini nazorat qilish va standartlashtirish laboratoriyasi mudiri, Farmakopeya qo‘mitasi rais o‘rinbosari kabi mas’ul lavozimlarda ishlagan.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi Gulchexra Boltabaevaning vafoti munosabati bilan marhumaning oila a’zolari va yaqinlariga chuqur hamdardlik bildiradi.