Таъкидлаш жоиз, Латвия Европа Иттифоқи аъзоси бўлиб, унинг фармацевтика соҳасини тартибга солиш тизими юқори стандартларига тўлиқ мос келади. Шу боис, латвиялик ҳамкорлар билан ўрнатилган ҳамкорлик Ўзбекистон фармацевтика тизимининг халқаро стандартларга интеграциялашувига хизмат қилади.
Uzbekistāna un Latvija paraksta saprašanās memorandu par sadarbību farmācijas jomā
VI Eirāzijas farmācijas samita ietvaros, kas notiek “Tashkent Pharma Park” klasterī, tika parakstīts savstarpējās saprašanās memorands starp Uzbekistānas Veselības ministrijas valsts iestādi “Farmaceitisko produktu drošības centrs” un Latvijas Zāļu valsts aģentūru (State Agency of Medicines of Latvia).
Šis dokuments rada jaunas iespējas sadarbības attīstībai tādās jomās kā zāļu reģistrācija, pieredzes un labās prakses apmaiņa, regulatīvo pieeju saskaņošana, kā arī zāļu kvalitātes un drošuma uzlabošana.
Jāatzīmē, ka Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, un tās farmācijas nozares regulēšanas sistēma pilnībā atbilst augstajiem Eiropas standartiem. Tāpēc sadarbības attīstīšana ar Latvijas partneriem veicinās Uzbekistānas farmācijas sistēmas integrāciju starptautiskajos standartos.
👍74
Саммитда дори воситалари хавфсизлиги, стандартлаштириш ва тармоқдаги халқаро ҳамкорлик масалалари муҳокама этилмоқда. Тадбирда хорижий экспертлар, миллий регуляторлар ҳамда фармацевтика соҳаси вакиллари иштирок этмоқда.
В Ташкенте активно продолжается VI Евразийский фармацевтический саммит.
На саммите обсуждаются вопросы безопасности лекарственных средств, стандартизации и международного сотрудничества в фармацевтической отрасли. В мероприятии принимают участие зарубежные эксперты, национальные регуляторы и представители фармацевтического сектора.
The 6th Eurasian Pharmaceutical Summit is actively underway in Tashkent.
The summit focuses on discussions about drug safety, standardization, and international cooperation in the pharmaceutical sector. The event brings together foreign experts, national regulators, and representatives of the pharmaceutical industry.
👍Бунда рақамли маркировкаланган муддати ўтган товарларга назорат-касса техникаларида харид чеки чиқарилмайди.
😎 Айни дамда “Tashkent Pharma Park” кластерида АҚШ Фармакопеяси (USP)нинг катта менежери, халқаро эксперт Christian Zeine иштирокида “Фармацевтика лабораторияларида қўлланиладиган аналитик усуллар яхлитлигини баҳолаш” мавзусида семинар-тренинг бўлиб ўтмоқда.
👍65👏1
👍 2 главных специалиста Управления лицензирования и контроля фармацевтической деятельности;
👍 1 ведущий специалист Управления по территории Республики Каракалпакстан;
👍 1 главный специалист Управления по Андижанской области.
👍 Срок приема документов:
с 3 по 17 октября 2025 года.
😎 Приглашаем всех заинтересованных принять участие в конкурсе! Для получения дополнительной информации и подачи документов перейдите по ссылке.