Таъкидлаш жоиз, Латвия Европа Иттифоқи аъзоси бўлиб, унинг фармацевтика соҳасини тартибга солиш тизими юқори стандартларига тўлиқ мос келади. Шу боис, латвиялик ҳамкорлар билан ўрнатилган ҳамкорлик Ўзбекистон фармацевтика тизимининг халқаро стандартларга интеграциялашувига хизмат қилади.
Uzbekistāna un Latvija paraksta saprašanās memorandu par sadarbību farmācijas jomā
VI Eirāzijas farmācijas samita ietvaros, kas notiek “Tashkent Pharma Park” klasterī, tika parakstīts savstarpējās saprašanās memorands starp Uzbekistānas Veselības ministrijas valsts iestādi “Farmaceitisko produktu drošības centrs” un Latvijas Zāļu valsts aģentūru (State Agency of Medicines of Latvia).
Jāatzīmē, ka Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, un tās farmācijas nozares regulēšanas sistēma pilnībā atbilst augstajiem Eiropas standartiem. Tāpēc sadarbības attīstīšana ar Latvijas partneriem veicinās Uzbekistānas farmācijas sistēmas integrāciju starptautiskajos standartos.
Šis dokuments rada jaunas iespējas sadarbības attīstībai tādās jomās kā zāļu reģistrācija, pieredzes un labās prakses apmaiņa, regulatīvo pieeju saskaņošana, kā arī zāļu kvalitātes un drošuma uzlabošana.
👍7❤4
Саммитда дори воситалари хавфсизлиги, стандартлаштириш ва тармоқдаги халқаро ҳамкорлик масалалари муҳокама этилмоқда. Тадбирда хорижий экспертлар, миллий регуляторлар ҳамда фармацевтика соҳаси вакиллари иштирок этмоқда.
В Ташкенте активно продолжается VI Евразийский фармацевтический саммит.
На саммите обсуждаются вопросы безопасности лекарственных средств, стандартизации и международного сотрудничества в фармацевтической отрасли. В мероприятии принимают участие зарубежные эксперты, национальные регуляторы и представители фармацевтического сектора.
The 6th Eurasian Pharmaceutical Summit is actively underway in Tashkent.
The summit focuses on discussions about drug safety, standardization, and international cooperation in the pharmaceutical sector. The event brings together foreign experts, national regulators, and representatives of the pharmaceutical industry.
2026 йил 1 мартдан яроқлилик муддати ўтган рақамли маркировкали маҳсулотлар автоматик тарзда савдодан олинади
“Истеъмолчилар ҳуқуқларини самарали ҳимоя қилишни ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–296-сон, 06.10.2025 й.) қабул қилинди.
👍 Қарорга кўра, 2026 йил 1 мартдан бошлаб рақамли маркировка тизими жорий қилинган товарларнинг яроқлилик муддати ўтган бўлса, уларнинг савдоси ушбу тизим орқали автоматик равишда чекланади.
👍 Бунда рақамли маркировкаланган муддати ўтган товарларга назорат-касса техникаларида харид чеки чиқарилмайди.
👍 2025 йил 15 октябрдан 2027 йил 1 январга қадар тажриба тариқасида нодавлат нотижорат ташкилотлар томонидан истеъмолчиларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш ҳамда “сирли мижоз” ва назорат хариди тадбирларини ўтказиш тартиби жорий этилади.
👍 Истеъмолчиларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш самарадорлигини ошириш мақсадида 2025 йил 1 декабрдан бошлаб “истеъмолчи–тадбиркор–нодавлат нотижорат ташкилотлар–давлат органлари” тизими жорий этилади.
“Tashkent Pharma Park” кластерда USP мутахассиси иштирокида семинар-тренинг бўлиб ўтмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 19 августдаги “Дори воситалари ва тиббий жиҳозлар муомаласини тартибга солиш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-137-сон Фармони ижросини таъминлаш мақсадида ўтказилаётган мазкур семинарда Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлигининг “Зарур амалиётлар маркази” давлат муассасаси ҳамда “Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази” давлат муассасаси мутахассислари фаол иштирок этмоқда.
Юртимизда дори воситаларидан мақсадсиз фойдаланишнинг олдини олиш бўйича миллий тренинг ўтказилмоқда
Тадбирда Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази ҳузуридаги Наркотикларни назорат қилиш қўмитаси, шунингдек, Республика ихтисослаштирилган руҳий саломатлик илмий-амалий тиббиёт маркази ва бошқа ташкилотлар вакиллари иштирок этмоқда.
Халқаро эксперт Christian Zeine иштирокида тренинг давом этмоқда
Семинар давомида иштирокчилар турли аналитик усуллар учун қўлланиладиган стандарт намуналар турлари, уларнинг тасдиқланиш жараёнлари, шунингдек, усул яхлитлигини тасдиқлаш (валидация) учун зарур бўлган қўшимча маълумотлар билан танишади.
Тренинг с участием международного эксперта Кристиана Зейне продолжается
В ходе семинара участники ознакомятся с типами стандартных образцов, используемых для различных аналитических методов, процессами их подтверждения, а также дополнительной информацией, необходимой для подтверждения целостности метода (валидации).
The training with the participation of international expert Christian Zeine is ongoing
During the seminar, participants will become acquainted with the types of standard samples used for various analytical methods, the processes for their qualification, as well as additional data required to validate the integrity of the methods.
Ишонч ва сифат йўлида — халқаро ҳамкорлик тобора кенгаймоқда
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази директори Алишер Темиров Латвия Дори воситалари агентлиги ҳамда Озарбайжон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Таҳлилий экспертиза маркази вакиллари билан учрашув ўтказди.
Мулоқот давомида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш, мутахассислар малакасини ошириш, ахборот алмашиш ва илмий-тадқиқот йўналишларини қўшма лойиҳалар асосида ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди.