Халқаро форум доирасида тиббиёт соҳасидаги икки томонлама алоқаларни мустаҳкамлашдаги ҳиссаси учун қатор Ҳиндистон вакилларига “Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш аълочиси” кўкрак нишони ҳамда вазирлик ташаккурномаси топширилди.
Шунингдек, бир гуруҳ ҳиндистонлик иштирокчилар Ўзбекистонда тиббий таълим, шифокорлар малакасини ошириш ҳамда икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун мамлакатимиз тиббиёт олий ўқув юртларининг “Фахрий профессори” унвонлари билан тақдирланди.
Форумнинг биринчи кунида умумий қиймати 300 миллион долларга тенг 100 дан ортиқ меморандум ва шартномалар имзоланди.
Жумладан, Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази ва Serum Institute of India Pvt. Ltd. ўртасида имзоланган ўзаро англашув меморандуми фармацевтика соҳасидаги бир қатор йўналишларда ўзаро ҳамкорлик масалаларини ўз ичига олади.
Дори воситалари қадоғидаги Data Matrix код – тўртбурчак ёки квадрат шаклда жойлаштирилган оқ-қора квадрат элементлардан иборат матрицали рамз ёки икки ўлчовли матрицали штрих-код ҳисобланади.
Код маҳсулотнинг қадоғига, ёрлиғига ёки қутисига жойлаштирилади.
Маркировкалаш кодидан фойдаланиб, қўлингиздаги дори воситаси қаерда ва ким томонидан ишлаб чиқарилганини билишингиз, ишлаб чиқаришдан тортиб то истеъмолчигача бўлган бутун ҳаракат йўналишини кузатишингиз мумкин.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йил 1 сентябрдан бошлаб юртимизда дори воситаларини мажбурий рақамли маркировкалаш бошланган бўлиб, жараён 2022–2025 йиллар давомида босқичма-босқич амалга оширилади.
Фармрейд: Пойтахтимизда кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг муомалага киритилишини олди олинди
Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментнинг Сергели туман бўлими томонидан ДХХ ва ИИББ ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирида, фуқаролар Ж.Ю. С.Р. ва А.О. 280 дона “Регапен” номли кучли таъсир қилувчи дори воситаларини фуқаро М.М.га 800 АҚШ долларига сотган вақтларида ушланишиб, А.О.нинг ёнидан яна 7 дона “Тропикамид” номли кучли таъсир қилувчи дори воситаси ҳамда 1 дона мумсимон модда ашёвий далил сифатида олинган.
⚡️ Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 251¹-моддаси (кучли таъсир қилувчи ёки заҳарли моддаларни қонунга хилоф равишда муомалага киритиш) билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.
Беруний ёзган ҳар бир асар ўзига хос энциклопедия
1035–1036 йиллари буюк аллома Абу Райҳон Муҳаммад ибн Аҳмад Беруний ўзи ёзган асарлари рўйхатини тузади ва мазкур рўйхатда 113 та асарнинг номини келтиради. Агар олимнинг ундан кейин яшаган 13 йил ичида ёзган 50 дан зиёд асарини ҳам қўшадиган бўлсак, уларнинг умумий сони 160дан ошади.
Пойтахтимизда “Соғлиқни сақлаш – TIHE 2023” кўргазмаси бўлиб ўтди
Хабар берганимиздек, жорий йилнинг 13-15 апрел кунлари “Ўзэкспомарказ“ марказий кўргазмалар мажмуида 27-Тошкент Халқаро «Соғлиқни сақлаш - ТІНE 2023» кўргазмаси бўлиб ўтди.
Тадбирда Германия, Дания, Италия, Корея Республикаси, Бангладеш, Беларус, Россия, Хитой, Ҳиндистон, Чехия ва Туркия сингари дунёнинг 13 мамлакатидан 250 дан ортиқ компания ўзининг тиббий, фармацевтик, лаборатория, стоматология ускуналари ва сарф материалларининг кенг ассортиментини намоиш этишди.
Кўргазма давомида иштирокчилар учун соғломлаштириш дастурлари, турли мавзуларда қизиқарли илмий-амалий семинарлар ташкил этилди.
Маълумот ўрнида, “TIHE” — Бутунжаҳон кўргазма саноати уюшмаси (UFI) томонидан тасдиқланган тадбир мақомига эга бўлган Ўзбекистондаги ягона тиббий кўргазма ҳисобланиб, мамлакатлар тиббиёт ва фармацевтика мутахассисларининг "сўнгги авлод" тиббий технологиялари билан танишишида ўзига хос имконият яратаётган ноёб платформа саналади.
Ҳурматли каналимиз обуначилари!
Ушбу сўровномада иштирокингиз биз учун муҳим. Айтингчи, қайси ижтимоий тармоқлардан фаол фойдаланасиз?