Ибн Сино дориларни икки қисмдан ташкил топган деб ҳисоблаган:
Ёрдамчи моддалар сифатида тўлдирувчи, боғловчи, юмшатувчи, қовушқоқлигини оширувчи турғунлаштирувчи моддалар, нохуш хидни ва мазасини яхшиловчи таъсирини узайтирувчи, қопловчи кабилардан фойдаланган.
🍯 Кўпинча шу мақсад учун айнан асал ишлатилган. Шунинг учун ҳам Ибн Сино асални "ҳамма дориларнинг тожи" деб атаган.
Дори воситасини қўллаш йўриқномаси билан танишар эканмиз кўзимиз "доза" деган сўзга тушади. Хўш, доза ўзи нима ва унинг қандай турлари бор?
Доза дори моддасининг бир марта қабул қилинган ёки юборилган миқдори бўлиб, ўлчов белгилари (грамм, таъсир бирлиги, миллилитр) билан ифодаланади. Доза миқдорига қараб дориларнинг кучи намоён бўлади.
Экспериментал ва клиник амалиётда қуйидаги дозалар фарқланади:
Терапевтик доза - дори воситаларига тегишли бўлиб даволаш мақсадида ишлатиладиган миқдорига айтилади. Тиббиётда ҳамма дори препаратлари даволаш мақсадида асосан ўртача терапевтик дозада ишлатилади. Фармацевтик заводларда дори препаратлари терапевтик дозаларда тайёрланади, рецептлар ҳам ушбу дозада кўрсатилади.
Муаттар Хўжаева,
Фармацевтика фанлари номзоди, доцент:
Ҳозир кунда ишлаб чиқарилаётган дори воситалари ўртача 2-5 йилга мўлжалланган. Аммо кўрсатилган муддатдан кўра қандай шароитда сақланиши муҳим.
❄️ Фойдаланиш жараёнида, албатта, музлаткичда туриши керак. Агар суюқ препарат юзасида кўпик ёки рангининг хиралишиши кузатилса, ундан воз кечинг!
Саноқли дақиқалардан сўнг пойтахтимиздаги “Trilliant Tashkent” меҳмонхонасида “Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизими трансформацияси” мавзусидаги халқаро анжуман бошланади. Унда 700 нафар қатнашчи офлайн ва 500 нафари онлайн тарзда иштирок этиши кутилмоқда.
Буквально через считанные минуты в конференц-зале столичной гостиницы «Trilliant Tashkent» начнется международная конференция на тему «Трансформация системы здравоохранения Узбекистана». Ожидается, что в работе форума примут участие 700 человек в режиме офлайн и 500 – в режиме онлайн.
“Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизими трансформацияси” мавзусидаги халқаро форум бўлиб ўтмоқда
Унда АҚШ, Хитой, Россия Федерацияси, Туркия, Германия, Франция, Венгрия, Япония, Ҳиндистон, Корея Республикаси, Бирлашган Араб Амирликлари каби 20 га яқин хорижий давлатларнинг юртимиздаги дипломатик корпус вакиллари, халқаро ташкилотлар масъуллари, мамлакатимизда чет эллик инвесторлар билан ҳамкорликда ташкил этилган хусусий тиббиёт клиникалари ва фармацевтик компаниялар раҳбарлари, Ўзбекистон бозорига инвестиция киритиш ва давлат-хусусий шерикчилик лойиҳаларида иштирок этиш истагида бўлган халқаро донорлар ҳамда маҳаллий йирик тадбиркорлар иштирок этмоқда.
Бугун Ўзбекистон — Ҳиндистон халқаро соғлиқни сақлаш форуми ўз ишини бошлайди
Хабар берганимиздек, Тошкент шаҳри 13-14 апрель кунлари ушбу нуфузли форумга мезбонлик қилади. Бугун соат 10:00 да “Hilton” меҳмонхонасида халқаро тадбирнинг расмий очилиши бўлиб ўтади.
Соғлиқни вазирлиги ташаббуси билан ўтказилаётган мазкур анжуманда икки мамлакатнинг соғлиқни сақлаш соҳаси масъуллари, дипломатик корпус вакиллари, Ҳиндистоннинг етакчи хусусий тиббиёт марказлари ҳамда йирик фармацевтик корхоналар раҳбарлари иштирок этиши кутилмоқда.
Айни дамда "Hilton" меҳмонхонасида Ўзбекистон-Ҳиндистон соғлиқни сақлаш халқаро форуми қизғин давом этмоқда
Олдинда Дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш давлат маркази ва Serum Institute of India Pvt. Ltd. ўртасида ўзаро ҳамкорлик бўйича англашув меморандуми имзоланиши кутилмоқда.
Халқаро форум доирасида тиббиёт соҳасидаги икки томонлама алоқаларни мустаҳкамлашдаги ҳиссаси учун қатор Ҳиндистон вакилларига “Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш аълочиси” кўкрак нишони ҳамда вазирлик ташаккурномаси топширилди.
Шунингдек, бир гуруҳ ҳиндистонлик иштирокчилар Ўзбекистонда тиббий таълим, шифокорлар малакасини ошириш ҳамда икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун мамлакатимиз тиббиёт олий ўқув юртларининг “Фахрий профессори” унвонлари билан тақдирланди.