Постмаркетинг назорати бошқармаси
Дори воситалари норматив ҳужжатларини ишлаб чиқишда Давлат фармакопеяси устувор ҳисобланади
Хабарингиз бор, Соғлиқни сақлаш вазирининг 2024 йил 6 августдаги 258-сон буйруғига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясининг биринчи нашри биринчи жилди иловаси тасдиқланган эди.
Мазкур буйруқнинг аҳамияти ва унда белгиланган вазифалар юзасидан Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеяси бош муҳаррири, ф.ф.д профессор Х. Джалилов шарҳ берди.
Батафсил қуйидаги ҳаволада танишасиз.
Марказнинг Қарши шаҳридаги ҳудудий филиали фаолияти ўрганилди
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказининг Қарши шаҳридаги ҳудудий филиали фаолиятини ўрганиш мақсадида директор ўринбосари Нозим Бердиев бошчилигида ишчи гуруҳ Қарши шаҳрида бўлди.
Мақсад - ҳудудлардаги филиаллар фаолиятини такомиллаштириш ва уларнинг лабораторияларини тегишли йўналиш бўйича сифат менежменти тизими халқаро аккредитация талаблари асосида қайта баҳолашдан  муваффақиятли ўтишга тайёрлаш.
Ташриф давомида фармацевтика маҳсулотлари сифатини назорат қилиш, филиал кадрлар салоҳиятини ошириш, бино-иншоотларнинг талабга жавоб бериши ҳамда лабораторияларнинг замонавий асбоб ускуналар билан таъминланганлик даражаси ўрганилди.
Мавжуд муаммоларни ҳал этиш юзасидан таклиф ва фикрлар тингланиб, фаолиятни такомиллаштириш юзасидан чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилди.
💬 13-савол:
Фаолият учун берилган лицензия муддатини узайтириш учун қандай тартибда ариза берилади?
Лицензиянинг амал қилиш муддатини узайтириш тўғрисидаги ариза лицензияловчи органга «Лицензия» ахборот тизими орқали йўлланади. Бунда ариза лицензиянинг амал қилиш муддати тугагунга қадар берилиши керак. Аризани «Лицензия» ахборот тизими орқали йўллаш бўйича қўлланма лицензияловчи органнинг веб-сайтига жойлаштирилган.
Маълумот учун, фармацевтика фаолияти билан шуғулланиш учун берилган лицензияларни амал қилиш муддатини узайтириб бериш тўғрисидаги аризаларни кўриб чиқиш тартиби Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 21 февралдаги 80-сон қарори билан тасдиқланган Махсус электрон тизим орқали айрим фаолият турларини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги ягона низом ҳамда унинг 28 ва 29-иловаларида белгилаб қўйилган.
🤰 Ҳомиланинг ривожланиш даврида антибиотиклар қабул қилиш мумкин эмас
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказининг Фармакология қўмитаси мутахассиси Ботир Мавлянов, ҳомиладорлик даврида ўзбошимчалик билан антибиотиклар қабул қилишнинг салбий оқибатлари ҳақида огоҳлантирди.
"Самарқанд дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббий техника экспертизаси ва стандартлаштириш" ШК фаолияти ўрганилди
Аҳолини хавфсиз, безарар ва сифатли дори воситалари билан таъминлаш, шунингдек, юртдошларимиз саломатлигини асрашда, Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази ва унинг тизимида фаолият юритаётган лабораториялар мувофиқлиги, ходимлар малакаси муҳим аҳамият касб этади.
Шу боис, фаолиятни мунтазам равишда такомиллаштириш, ходимлар малакасини ошириш ҳамда лабораторияларни зарур асбоб ускуналар билан таъминлаш долзарб ҳисобланади. Айни шу масалаларни ўрганиш мақсадида Марказ директори ўринбосари Нозим Бердиев бошчилигидаги ишчи гуруҳ Марказнинг Самарқанд ҳудудий филиалида бўлди.
Ташриф давомида Самарқанд филиали лабораторияларининг илмий-техник кўрсаткичлари, ускуналарнинг ишлаш ҳолати, сифат назорати ҳамда ходимларнинг билим ва кўникмалари ўрганилди. Шунингдек, жорий ҳолатини чуқур таҳлил қилиш ва фаолиятни янада ривожлантиришга доир чора-тадбирлар ишлаб чиқиш бўйича масъулларга тегишли топшириқлар берилди.
Дори воситаларини Ўзбекистонда давлат рўйхатидан ўтказишда фақат USP ва EDQM ишлаб чиқарувчиларининг референс стандарт намуналари талаб этиладими?
Ўзбекистонда дори воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш жараёнида сифат назорати учун фойдаланиладиган стандарт намуналарга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Метрологик кузатувчанлик талабларига риоя қилиш учун стандарт намуналар асосланган метрологик процедурага мувофиқ тавсифланиши ва уларнинг хоссалари қиймати, шу билан боғлиқ ноаниқлик ва метрологик кузатувчанликни тасдиқловчи сертификат билан бирга тақдим этилиши лозим.
Метрологик кузатувчанлик "O‘zDst ISO/IEC 17025:2019" стандартининг 6.5 банди талабларига киритилган бўлиб, бу Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказининг (аккредитациядан ўтган) фармацевтика маҳсулотлари сифати назоратини амалга оширувчи синов лабораториялари учун мажбурийдир.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекситон Республикасида дори воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш жараёнига муваффақиятли эришиш учун аризачилар томонидан ноаниқлиги ва ишонч даражасини тасдиқловчи ҳужжатлар билан бирга сертификатланган стандарт наъмуналар - CRS, фармакопея стандарт намуналари, давлат стандарт наъмунаси (ГСО), ISO/IEC 17034:2021 стандартига мувофиқ аккредитация қилинган ишлаб чиқарувчиларнинг стандарт наъмуналари тақдим этилиши талаб этилади.