Ўтган ҳафта давомида "Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази" давлат муассасаси фаолиятида рўй берган муҳим воқеалар дайжести:
👍3❤2
Копенгаген встретит участников Симпозиума высокого уровня по политике оказания фармацевтической опеки и фармацевтических услуг
21 сентября 2023 г. в ходе 73-й сессии Европейского регионального комитета ВОЗ государства - участники приняли "Рамочную основу для действий в отношении медицинских и медико-социальных кадров в Европейском регионе ВОЗ на 2023-2030 гг."
Данный документ призывает к переосмыслению традиционного распределения задач между работниками здравоохранения с целью найти приемлемое решение проблемы острой нехватки медицинских кадров. В современной системе здравоохранения роль фармацевтических работников, практикующих в больницах и в аптечных учреждениях за первым столом, выходит за рамки только традиционного обеспечения наличия и отпуска лекарственных средств и изделий медицинского назначения.
Более эффективное распределение труда включает в себя расширение роли фармацевтических работников в вопросах укрепления здоровья, предоставления услуг по профилактике, выявлению и лечению заболеваний, в том числе через оказание фармацевтической опеки.
Для обсуждения этих вопросов и демонстрации передового опыта Европейское региональное бюро ВОЗ совместно с Международной фармацевтической федерацией (FIP) организует симпозиум высокого уровня, приуроченный к празднованию Всемирного дня фармацевта в 2024 году.
Симпозиум пройдет на территории городка ООН (UN City) в г. Копенгаген (Дания) 24 сентября 2024 г. (начало в 15:30 по центрально-европейскому времени) и будет транслироваться через платформу Zoom.
Тиббий ускуналар бўйича идентификация ишлари амалга оширилди
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказида ўтган ҳафтада Тиббий маҳсулотларни сертификатлаштириш марказий органи томонидан хорижий ишлаб чиқарувчи корхоналарнинг жами 33та тиббий маҳсулотига мувофиқлик сертификати расмийлаштирилди.
Шунингдек, давлат рўйхатидан ўтган фармацевтика маҳсулотларини сертификатлаштириш юзасидан 35та буюртма қабул қилинди ҳамда танлаб олинган намуналар синов лабораторияларига топширилди.
Бундан ташқари жойига чиққан ҳолда 4та тиббий ускуна бўйича идентификация ишлари амалга оширилди.
Бўлим хизматларидан фойдаланиш учун қуйидаги рақамларга мурожаат қилинг:
Фарғона вилоятида дори воситаларини қалбакилаштираётган яширин цехлар фаолиятига чек қўйилди
Фарғона вилояти божхона бошқармаси ходимлари томонидан вилоят ДХХ ходимлари билан ҳамкорликда Қўқон шаҳри ва Учкўприк туманида ўтказилган тезкор тадбирларда хонадонлардаги яширин цехларда бир неча номдаги дори воситалари қалбакилаштирилаётганлиги фош қилинди.
Тезкор тадбирлар давомида яширин цеҳда аниқланган дори воситаларининг умумий қиймати 89 млн. сўмни ташкил этган бўлса-да, уларни қалбакалаштириш йўли орқали савдога чиқариб, 625 млн. сўмгача сотилиши мумкин эди. Ҳозирда ҳолат юзасидан тергов ҳаракатлари давом этмоқда.
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази экспертиза хулосасига кўра, дори воситалари қалбакилаштирилганлиги, уларнинг мувофиқлик сертификатлари расмийлаштирилмаганлиги ва сақлаш шароитларига амал қилинмаганлиги тасдиқланди.
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази Фармакопея қўмитаси раиси, Бухоро давлат тиббиёт институтининг мустақил изланувчиси Нуридуллаева Камола Негматиллоевна 15.00.01 – дори технологияси ва 14.00.41 – халқ табобати ихтисосликлари бўйича фармацевтика фанлари доктори (DSc) илмий даражасини олиш учун ўз диссертация иши ҳимоясига тайёргарлик кўрмоқда.
“Ўзбекистонда ўсадиган доривор қоқи ўт асосида дори воситалари ва биологик фаол қўшимчаларни яратишнинг назарий ва экспериментал аспектлари” мавзусида тақдим этилган диссертация иши ҳимояси DSc.04/30.12.2019.Far.32.01 рақамли Илмий кенгаш асосидаги бир марталик Илмий кенгашнинг 2024 йил 8 октябр куни соат 14:00 даги мажлисида бўлиб ўтади.
Манзил: Тошкент Фармацевтика институти (Тошкент, Ойбек кўчаси 45)