🌐 Новости мировой фармацевтики
Коллегия ЕЭК утвердила изменения в правила определения безрецептурных категорий лекарств
Коллегия Евразийской экономической комиссии внесла изменения в Решение по определению безрецептурных категорий лекарственных препаратов.
По информации источника общие критерии отнесения лекарств к безрецептурному отпуску дополнены специальными критериями для отдельных действующих веществ. Такой подход позволяет обеспечить безрецептурный отпуск лекарственных препаратов, если производителем учтены факторы риска, специфичные для данного действующего вещества, и расширить перечень лекарств, доступных к продаже без рецепта.
📆 Кроме того, комиссией внесены изменения в формат указания даты производства и даты отсчета срока годности лекарственного препарата, предписанный Рекомендацией Коллегии Комиссии от 26 февраля 2020 года №2. Для использования возможностей фармацевтических производителей разрешено применять максимально гибкие форматы нанесения даты с указанием месяца и года истечения срока годности. При этом датой истечения срока годности является последний день месяца, указанного в кодирующей строке.
ССВда Польшанинг миллий назорат органи вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Cоғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари вазифасини бажарувчи Даврон Султанов Польшанинг Тиббий маҳсулотлар, тиббий жиҳозлар ва биоцид маҳсулотларни рўйхатдан ўтказиш идораси президенти Гжегож Чесак бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
Учрашувда Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази ва Польша миллий назорат органи ўртасида имзоланган ҳамкорлик меморандуми ҳамда унинг ижросига қаратилган "йўл харитаси" бўйича режалар ҳақида фикр алмашилди.
Мулоқот давомида Гжегож Чесак юртимизда ҳукумат томонидан фармацевтика соҳасига қаратилаётган эътибор туфайли маҳаллий, рақобатбардош ва сифатли дори воситаларини ишлаб чиқариш ривожланиб бораётганини таъкидлади.
Шунингдек, аҳолини хавфсиз ва безарар дори воситалари билан таъминлашда Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази фаолияти, шунингдек, "Tashkent Pharma Park" кластерида инвесторлар учун яратилган имкониятларни алоҳида этироф этди.
Учрашув якунида томонлар "йўл харитаси"да белгиланган вазифаларни сифатли ва ўз вақтида бажариш ҳамда соҳадаги ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича келишиб олди.
😎 Тиббиёт амалиётида қўлланиши мумкин бўлмаган фармацевтика маҳсулотлари айланмасининг олди олинди
😎 Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази директори ўринбосари Нозим Бердиев бошчилигидаги ишчи гуруҳ Хоразм вилоятида бўлди
😎 Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази директори Алишер Темиров бошчилигида марказ мутахассислари Евроосиё фармацевтика саммитида иштирок этди
😎 Қиёслаш лабораторияси томонидан тиббий ўлчаш воситаларига тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилди
😎 Марказда Халқаро алоқалар бўлими томонидан ходимларни инглиз тилини ўзлаштириш даражасини ошириш мақсадида "Debate club" ташкил қилинди
😎 Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази директори Алишер Темиров, Польшанинг Тиббий маҳсулотлари, тиббий жиҳозлар ва биоцид маҳсулотларини рўйхатдан ўтказиш идораси президенти Гжегож Чесак бошчилигидаги делегация вакилларини қабул қилди
😎 Марказ томонидан маҳаллий ва хорижий дори воситаларига нисбатан белгиланган чекланган нархлар тўғрисидаги маълумотлар янгиланди