Август ойи давомида "Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази" давлат муассасаси фаолиятида рўй берган муҳим воқеалар дайжести:
Фармацевтика маҳсулотлари
хавфсизлиги маркази Матбуот хизмати
Фарммаҳсулотлар хавфсизлиги бугунги кунда қай даражада таъминланган?
"Sevimli" телеканалининг "Янги ҳаёт" ток шоусида иштирок этган Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази еткачи менежери Камола Хакимова, мазкур масалада марказга юклатилган вазифалар ва амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълум қилди. (манба)
Яроқлилик (сақлаш) муддати ўтган дори воситасини сотганлик учун қандай жавобгарлик бор?
Саволга Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази Постмаркетинг назорати бошқармаси бошлиғи Шоира Назарова жавоб берди.
"Дори воситалари ва фармацевтика фаолияти тўғрисида"ги қонуннинг 3-моддасида:
“Cифатсиз дори воситаси ва тиббий буюм — яроқсиз ҳолга келган ва (ёки) яроқлилик муддати ўтган дори воситаси ва тиббий буюм” деб таъриф берилган.
Сифатсиз дори воситаларини сотганлик учун қонунчиликда маъмурий ва жиноий жавобгарлик белгиланган. Жумладан:
"Маъмурий жавобгарлик тўғрисида"ги кодекснинг 165¹-моддасига мувофиқ, cифатсиз ёки қалбакилаштирилган дори воситаларини ёхуд тиббий буюмларни ўтказиш мақсадида ишлаб чиқариш, тайёрлаш, олиш, сақлаш, ташиш ёки ўтказиш, шунингдек дори воситаларини ёки тиббий буюмларни дорихоналардан ва уларнинг филиалларидан ташқарида реализация қилиш — мазкур ҳуқуқбузарликларни содир этиш қуроллари ва ашёларини мусодара қилиб, базавий ҳисоблаш миқдорининг эллик бараваридан юз бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Агарда бундай ҳаракатлар маъмурий жазо қўлланилганидан кейин содир этилган бўлса, жиноий жавобгарлик учун асос бўлади.
Шунингдек, “Махсус электрон тизим орқали айрим фаолият турларини лицензиялаш тартиби тўғрисидаги ягона низом”га мувофиқ, сифатсиз дори воситаларини реализация қилиш – лицензия талаб ва шартларининг қўпол равишда бузилиши ҳисобланиб, унинг амал қилишини ўрнатилган тартибда тугатиш учун асос бўлади.
Қиёслаш лабораторияси томонидан жорий йилнинг август ойи давомида:
Тиббиёт муассасаларида 336 та ўлчаш воситаси қиёслашдан ўтказилиб, улардан 273 тасига меъёрий ҳужжат талабларига жавоб бериши юзасидан гувоҳномалар, 41 тасига аттестатлаш бўйича тегишли сертификатлар расмийлаштирилди ҳамда номувофиқлиги аниқланган 22 та ўлчаш воситаси юзасидан маъсулларга кўрсатма берилди.
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказининг Қиёслаш лабораторияси хизматларидан фойдаланиш учун қуйидаги намунани тўлдирган ҳолда мурожаатингизни farmkomitet@ssv.uz почтасига йўллашингиз мумкин.
“Ўзбекистон фармацевтик хабарномаси” илмий-амалий фармацевтика журнали ҳамкорликка таклиф этади
Соҳада фаолият юритаётган ҳурматли тадбиркорлар, қадрли мутахассислар, ўз фаолиятингиздаги муҳим янгиликлар, тадқиқотлар, илмий ишланмалар, хизматлар ва маҳсулотлар ҳақидаги маълумотларни кенг жамоатчиликка етказиш ниятида бўлсангиз, шошилинг!
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази "Ўзбекистон фармацевтик хабарномаси" журналининг 3-4 сонида эълон қилиш учун мақолалар қабули давом этаётганлигини маълум қилади.
Айтиш жоиз, ушбу журнал оммавий ахборот воситаси сифатида давлат рўйхатидан ўтказилган бўлиб, илк бор 1996 йилда чоп этилган. 2010 йилда журналга Миллий Савдо палатаси томонидан Халқаро стандарт серия рақами ISSN 2181-0311 берилган. Шунингдек, мазкур журнал Олий аттестация комиссияси томонидан “Диссертациялар асосий илмий натижаларини чоп этиш тавсия этилган илмий нашрлар рўйхати”га киритилган.
Дори воситаларини харид қилиш ва уни қўллашда истеъмолчилар нималарга аҳамият бериш керак?
Тошкент телеканалида Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази мутахассислари дори воситаларини харид қилишда юртдошларимиз эътибор бериши лозим бўлган жиҳатлар ҳамда уларнинг сифатидан шубҳаланганда, ножўя таъсирлар кузатилганда кимга мурожаат қилишлари бўйича муҳим маълумотлар билан бўлишди.
ЖССТ антибиотик чиқиндилари хавфини камайтириш бўйича қўлланма ишлаб чиқди
Дори-дармонларга чидамли бактериялар йилига дунё бўйича 5 миллион кишининг ўлимига сабаб бўлмоқда. Агар зарур профилактик чоралар кўрилмаса, 2050 бориб мазкур кўрсаткич 10 миллионга етиши мумкин. Бундай ўсиш динамикасида антибиотикларни ишлаб чиқариш жараёнида ҳосил бўладиган фармацевтика чиқиндиларининг ҳам сезиларли таъсири бор.
Чунки ушбу турдаги чиқиндилар нафақат атроф-муҳит ифлосланиши, балки мавжуд препаратларга чидамли микроблар пайдо бўлиши ҳамда уларнинг мутацияга учраши учун шароит яратади.
Шуни ҳисобга олиб, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти халқаро экспертлар гуруҳи, илмий доиралар ва назорат органлари вакиллари билан ҳамкорликда антибиотик чиқиндиларини бошқаришга доир илк қўлланмани ишлаб чиқди.
🗂 Қўлланмани юклаб олиш
Ундан бактерияларга қарши препаратлар ишлаб чиқарувчи компаниялар, назорат қилувчи органлар ва экология инспекторлари учун қатор тавсиялар ўрин олган.
Қолаверса, қўлланма орқали оддий истеъмолчилар ҳам фойдаланилмаган, яроқлилик муддати ўтган ёки нотўғри сақланган антибиотикларни қандай утилизация қилиш бўйича аниқ маълумотга эга бўлишлари мумкин.
Дорихона ходими дорихонадан харид қилинган дорини қайтариб олмаслиги ва алмаштириб берилмаслигини айтди. Aйтингчи, бу тўғрими?
Саволга Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказининг Фармацевтика фаолиятини лицензиялаш бошқармаси бош мутахассиси Дилноза Камалова жавоб берди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йил 6 апрелдаги 185-сон қарори билан тасдиқланган (2-иловаси) Дори воситалари ва тиббий буюмларни чакана реализация қилиш қоидаларининг 39-бандига кўра:
Дорихоналардан реализация қилинган дори воситалари ва тиббий буюмлар кайтариб олинмайди ва шунга ўхшаш дори воситалари ва тиббий буюмларга алмаштирилмайди.