Дори воситаси билан боғлиқ юртимизда юз берган нохуш ҳолатлардан кейин қандай хулоса чиқарилди?
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази лаборатория мудири Хуршид Турсунов, сироп ва бошқа шаклдаги дори воситаларининг сифатини назорат қилиш ҳамда уларнинг ножўя таъсирларининг олдини олиш борасида марказ томонидан амалга оширилаётган ишлар хусусида маълумот берди.
💬 1-савол:
Фармацевтика фаолияти билан шуғулланиш учун онлайн ариза қандай топширилади?
💳 Жавоб:
Фармацевтика фаолияти — амалга оширилиши учун лицензия олиш талаб қилинадиган фаолият тури ҳисобланиб, мазкур фаолият билан шуғулланиш учун онлайн ариза www.license.gov.uz сайти орқали амалга оширилади.
Марказнинг Фармацевтика фаолиятини лицензиялаш бошқармаси томонидан, фаолият билан шуғулланиш учун “Лицензия” ахборот тизими орқали онлайн ариза бериш босқичлари бўйича услубий қўлланма ишлаб чиқилган бўлиб, у билан қуйидаги ҳавола орқали танишишингиз мумкин.
🔍 239 та сериядаги 94 497 487 шартли ўрамдаги маҳсулотга 117 та мувофиқлик сертификати расмийлаштирилди.
🔍 9 та сериядаги 1 140 068 шартли ўрамдаги фармацевтика маҳсулотлари лаборатория синовлари натижасида норматив хўжжатлар талабларига номувофиқ деб топилиб, сертификатлаштириш рад этилди.
Шунингдек, фармацевтик фаолият юритиш учун талабгорларнинг лицензия талаблари ва шартларига мувофиқ эмаслиги сабабли 249 та аризага рад жавоби берилди. (Лицензиятлар реестри)
💬 2-савол:
"Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази" давлат муассасаси барча юртдошларимизни Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 33 йиллиги билан табриклайди.
Халқимиз фаровонлиги,
юртимиз тинчлиги абадий бўлсин!
At the end of the meeting, a Memorandum of Understanding was signed on mutual cooperation and exchange of experience in the field of pharmaceutical regulation, assessment  and organization of joint trainings and conferences.
Беларусь Республикаси Соғлиқни сақлаш соҳасида экспертиза ва синовдан ўтказиш маркази экспертлари томонидан Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказ мутахассислари учун ўқув семинари ўтказилди
Франциянинг дори воситалари ва тиббий буюмлар хавфсизлиги миллий агентлиги вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Тиббий буюмлар ва тиббий техника сифатини назорат қилиш лабораторияси аккредитация соҳаси кенгайтирилиб, 22 та халқаро ва 12 та миллий стандартлар асосида фармацевтика маҳсулотларини синовдан ўтказиш ҳуқуқига эга бўлди
Ўзбекистон Республикаси Давлат фармакопеясининг биринчи нашри биринчи жилди иловаси тасдиқланди
Марказ лабораториялари ЖССТнинг қайта малакалаш дастури асосида преквалификациядан ўтиш бўйича қизғин тайёргарлик кўрмоқда
Марказ мутахассислари Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилотининг Европа минтақаваий бюроси томонидан ташкил этилган субминтақавий семинарда иштирок этди
Марказ таркибидаги Дори воситаларини стандартлаштириш илмий маркази ўз фаолиятини қайта тиклади
Марказ мутахассислари Сурхондарё вилоятининг Ангор тумани марказий шифохонасида бўлиб, муассасада янги ўрнатилган тиббиёт ускунасини синовдан ўтказди
Тегишли буйруқ билан Бердиев Нозим Нусратиллаевич “Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази” давлат муассасаси фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги бўйича директор ўринбосари лавозимига тайинланди