"Зардекс" 300 мг дори воситасининг қалбакилаштирилганлиги аниқланди
Ўтган ҳафтада Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан Тошкент шаҳар ҳамда Тошкент, Андижон, Наманган ва Самарқанд вилоятида ўтказилган тезкор тадбиларда олинган фармацевтика маҳсулотлари Марказ лабораторияларида экспертизадан ўтказилди.
Таҳлиллар натижаларига кўра, 292 турдаги 1811 ўрам жумладан:
☑️ 80 турдаги 564 ўрам — давлат рўйхатидан ўтган ва мувофиқлик сертификати мавжуд бўлган;
☑️ 196 турдаги 1136 ўрам — давлат рўйхатидан ўтмаган ва мувофиқлик сертификати мавжуд бўлмаган;
☑️ 15 турдаги 96 ўрам — яроқлилик муддати тугаган, шунингдек, бир неча марта қалбакилаштирилганлиги аниқланган "Зардекс" 300 мг капсула (15 ўрам) - фармацевтика маҳсулотлари тиббиёт амалиётида қўллаш мумкин эмаслиги бўйича хулоса берилди.
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази Постмаркетинг назорати бошқармаси
Мувофиқлик сертификатига эга дори воситаларининг сифати мазкур сертификатни берган орган томонидан кафолатланади - мутахассис
Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази еткачи менежери Гулноза Xакимова дори воситаларини харид қилишда мувофиқлик сертификатининг аҳамияти ҳақида сўз юритди.
🖋 Маълумот учун, жорий йилнинг олти ойи давомида Тиббий маҳсулотларни сертификатлаштириш органлари томонидан юртимизда 24471 та сериядаги 7 985 992 902 шартли ўрамдаги фармацевтика маҳсулотлари ўрнатилган тартибда сертификатлаштирилди.
Эслатиб ўтамиз, дори воситалари, тиббий буюмлар ва тиббиёт техникалари учун берилган мувофиқлик сертификатлари билан сайтимизда танишишингиз мумкин.
✏️ Бунда, қуйидаги ҳаволада кўрсатилган хабарномани farmakonadzor@ssv.uz электрон почтасига ёки 100002, Тошкент ш., Озод кўчаси, К. Умаров тор кўчаси, 16-уйга жўнатишлари керак бўлади.
18👍17👏2🔥1
Фармрейд:
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Бағдод туман бўлими томонидан ўтказилган тезкор тадбирда фуқаро Г.Д. “Қоракўл” МФЙ ҳудудидаги дорихонада норасмий фаолият юритиб, фуқаро М.Х.га 100 дона “Габапентин канон” номли кучли таъсир қилувчи дори воситасини 250 минг сўмга сотган вақтида ушланиб, ушбу дорихонада 623 дона кучли таъсир қилувчи дори воситалари ашёвий далил сифатида олинди.
"Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази" давлат муассасаси барча юртдошларимизни Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 33 йиллиги билан табриклайди.
Халқимиз фаровонлиги,
юртимиз тинчлиги абадий бўлсин!