Марказ томонидан маҳаллий ва хорижий дори воситаларига нисбатан белгиланган чекланган нархлар тўғрисидаги маълумотлар янгиланди.
Қандай ҳолларда дори воситаларини улгуржи реализация қилиш учун берилган лицензия бекор қилинади?
Қонунга мувофиқ, дори воситаларини улгуржи реализация қилиш - фармацевтика фаолиятини амалга ошириш учун тегишли лицензияга эга бўлган дори воситалари ишлаб чиқарувчилар ҳамда дори воситаларини улгуржи реализация қилувчи ташкилотлар томонидан Ўзбекистон Республикаси Соғлиқни сақлаш вазирлиги тасдиқлаган дори воситаларини ва тиббий буюмларни улгуржи реализация қилиш ҳамда сақлаш қоидалари бўйича амалга оширилиши белгиланган.
Қўйидаги ҳолларда лицензияловчи орган лицензиянинг амал қилишини бекор қилиш тўғрисида судга мурожаат қилади:
🔸 Лицензиат лицензиянинг амал қилишини тўхтатиб туришга олиб келган ҳолатларни лицензияловчи орган ёки суд белгилаган муддатда бартараф этмаганда;
🔸 Лицензиат лицензия талаблари ва шартларини бир йил давомида мунтазам равишда (икки ва ундан ортиқ маротаба) ёки бир маротаба қўпол равишда бузганда, агар мазкур қоидабузарликлар фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғига зиён, жисмоний ва юридик шахсларнинг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларига, жамоат хавфсизлигига зарар ҳамда атроф муҳитга зиён етказилишига олиб келган бўлса.
🔸 Лицензия қалбаки ҳужжатлардан фойдаланган ҳолда олинганлиги факти аниқланганда.
Қуйидаги қўпол қоидабузарликлар лицензиянинг бекор қилинишига асос бўлади:
🔹 Фаолиятни лицензияда кўрсатилган доирада ва фаолиятни амалга ошириш манзилида (манзилларда) амалга оширмаслик;
🔹 Лицензияланаётган фаолият турини амалга ошириш учун мўлжалланган, ўзига мулк ҳуқуқи билан ёки бошқа ашёвий асосида тегишли бўлган ва тегишли санитария қоидалари, нормалари ва гигиеник нормативларга, шунингдек, техник жиҳатдан тартибга солиш соҳасидаги норматив ҳужжатларга мувофиқ хоналарнинг мавжуд эмаслиги;
🔹 Дори воситаларини мувофиқлик сертификатисиз сақлаш ва (ёки) реализация қилиш;
🔹 Рўйхатдан ўтказилмаган, сифатсиз, қалбакилаштирилган дори воситаларини, шунингдек, Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтказилган дори воситаларининг ғайриқонуний нусхаларини ишлаб чиқариш ва (ёки) реализация қилиш;
🔹 Дори воситаларини улгуржи реализация қилувчи ташкилотлар томонидан рўйхатдан ўтказилмаган, сифатсиз, қалбакилаштирилган дори воситаларини, шунингдек, Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтказилган дори воситаларининг ғайриқонуний нусхаларини сақлаш ва (ёки) реализация қилиш.
Фармаконазорат қандай фаолият ва у қандай талаблар асосида амалга оширилади?
Саволга Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги марказининг бўлим бошлиғи Сабоҳат Ҳайитова, Тошкент телеканалининг "Янги тараққиёт даври" кўрсатувида батафсил жавоб берди.